Zdjęcia nocnego nieba

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez jacekk » 11 marca 2016, 19:46

Dokładnie. Dwa pierwsze top zabawki raczej, nadające się głównie do Księżyca. Trzeci z listy 130/900 to podła wersja z odlewanym pająkiem. Czyli olbrzymia dyfrakcja i co za tym idzie każda gwiazdka czy planeta da 4 jasne promienie. Odpada tez montaż, jest to bardziej telepaczka niż obserwacja. Co prawda trafiają się fajne tuby 130mm np. Celestrona z wyciągiem 2" ale to już ciut inna półka cenowa.

Więc rozsądne minimum to
=lustro 130mm, ale tylko w tym lepszym wykonaniu (wiem bo mam miałem okazję patrzeć przez wiele takich teleskopów)
=Montaż który już coś sensownego zaoferuje to EQ3-2, wszyskie niższe bardziej zniechęcą niż zachęcą. No i montaz EQ to już nieco więcej zabawy przy rozstawianiu sprzetu, trzeba pocelowac osią godzinną na biegun niebieski co czasem jest upierdliwe.
=Unikanie krótkich refraktorów (niska jakoś korekcji achromatycznej, czyli "tęczowe" planetki) i unikanie krótkich Newtonów (np. 150/750) bo koma jest olbrzymia (obraz im dalej od centrum pola widzenia tym mniej ostry). Czyli trzeba użyć okularów które kosztują tyle samo co cały teleskop, lub nawet 2x tyle żeby nie mieć mdłości ;)

Z tego co sam bym polecił to UŻYWANY (koniecznie, chyba ze się z pieniędzmi nie liczysz) teleskop SW 150/1200 lub 203/1200 na dobsonie. Postawisz gdzie chcesz byle było w miarę równo, okulary wystarcza spokojnie tanie np. Vixen plossl już potrafi ślicznie pokazać detale planet czy Księżyca, w lusterku 200mm spokojnie w ciemną, bezksiężycową noc dostrzeżesz wiele mgiełek, 150 też coś już pokaże, lecz odrobinę mniej, za to zadowoli się gorszymi okularami i wbrew opini w 99% nocy będzie lepszy do planet w naszym klimacie.

Czemu używany? Od zawsze polecałem taką formę na początek, pierwszy teleskop jeśli wciągnie bardzo szybko się zmienia na coś co bardziej pasuje do specyfikacji zainteresowań danego obserwatora więc nie warto tracić 30-50% ceny za przyjemność posiadania jakiś czas nowego teleskopu. Spokojnie można kupić używke w stanie idealny, czesto za 60%-70% ceny nowego i z lepszymi okularami...
Opca 2 kiedy stwierdzimy że to jednak nie nasze zainteresowanie, wtedy sprzedajesz bez zbytecznej straty.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez Luk » 19 marca 2016, 15:01

Przez parę dni zastanowiłem się dokładnie, przeczytałem jeszcze więcej o różnych teleskopach i mogę powiedzieć, że:

Mam możliwość kupna nieco droższego teleskopu - tak do 1500zł, a jak w takiej cenie nie będzie przyzwoitego sprzętu, to do 2000zł.

Zastanawiałem się właśnie nad Dobsonem 8". Jednak waga całego teleskopu, jego wymiary oraz brak możliwości robienia z niego zdjęć trochę mnie do niego zniechęcają.

Może lepszym wyborem dla mnie byłyby teleskopy zwierciadlane Cassegraina?
Podobno z nich znacznie lepiej fotografować obiekty, oraz z racji wymiarów i wagi, tego typu teleskopy bardziej nadadzą się dla "miastowych" (czyli np. dla mnie).
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez jacekk » 19 marca 2016, 16:19

Do fotografowania czegokolwiek na niebie, może z wyjątkiem Księżyca podstawową sprawą jest montaż, teleskop schodzi na drugi plan. Kilka lat temu zaczęłem chorować (na szczęście mi przeszło jak się zgapnałem że wydałem już ponad 3000zł na coś co i tak niewiele potrafi) na coś co nazywa się astrofotografia, zaczynałem od montażu Celestrona NexStar SLT z tubka Newtona i o ile teleskop działał wyśmienicie to sam montaż... No rewelacji nie było. Potem kupiłem ten lepszy EQ3-2 z napędem na obie osie, trochę go podrasowałem, do tego lunetka biegunowa i wycudowany, super stabilny statyw. I tym dało się już pofocić z czasem do 3-4 minut przy ogniskowej 650mm, ale udane zdjęcie było jedno na pięć-siedem wykonanych. Ale w porównaniu z tym co robią inni to była piaskownica. I 2kPLN to stanowczo za mało żeby coś sensownego zdziałać w tym temacie... No niestety, ale wykładnikiem udanych zdjęć jest zawartość portfela. Piękne fotki jakie można znaleźć na forach pochodzą ze sprzętu często wartego pięcio-sześcio cyfrową kwotę, czesto gdzieś w Afryce czy w innych odludnych miejscach. Bo trzeba miec miejsce, teleskop do focenia, teleskop do guidingu, kamery, bo lustrzanka to takie bardzo słabe rozwiązanie, porządny montaż z napędem i sterownikiem, do tego najlepiej podpiąć kompa i siąść przy nim obserwując wykres korekcji prowadzenia i błedu okresowego ;)

Niby są dobsony z auto trackingiem, ale znów rotacja pola daje o sobie znać. Czyli już po kilku minutach widać że obraz zaczyna się w kamerce kręcić. Więc trzeba użyć platformy paralaktycznej, oczywiście z napędem ;) I już można mniej więcej jakąś fotkę planety zestackować. Ale znów nie da to super efektu, bo mieszkamy w kraju gdzie idealnych nocy jest w roku może 2-3.

Czyli albo celujesz w mały, dobry jakościowo teleskop do focenia z porządnym montażem, albo w możliwie duży teleskop, na prostym ale sztywnym montazu do obserwacji. Jedynym wyjątkiem są ciała układu Słonecznego, do tego celu pięknie sprawdzają się długoogniskowe Newtony z małą obstrukcją centralną, albo apochromaty no i ewentulanie teleskopy Maksutova czy podobne ( ale tez mają swoje wady, dłuuugo o tym można pisać)
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez Luk » 26 kwietnia 2016, 18:31

Zdecydowałem się na Celestron NexStar 4SE. :)
Oto moje zdjęcia dzień po rozpakowaniu

Obrazek

Obrazek

Na razie obserwacje robiłem tylko z balkonu, więc były one ograniczone do Księżyca.
Jowisz niestety już w czasie zmierzchu ucieka za ścianę :roll:
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez jacekk » 28 kwietnia 2016, 17:59

Chyba tylko dach jest gorszym miejscem do obserwacji od balkonu ;) Weź ten teleskop zapakuj w auto, wywieź gdzieś poza miasto, porządnie go wystudź (pewnie z 2 godziny) to dopiero zobaczysz co to małe szkiełko potrafi ;) A tak... zupa kipiąca i niewiele widać. Oczywiście noc tez trzeba trafić odpowiednią, z dobrym seeingiem.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez Luk » 28 kwietnia 2016, 18:48

Właśnie zamierzam z nim pojechać na działkę w najbliższym czasie, tylko czekam, aż w końcu pogoda się poprawi :roll:
Wybrałem też taki typ teleskopu, żeby bezproblemowo go przenosić i przewozić z miejsca na miejsce - bo z Dobsonem 8" już raczej byłby kłopot z wzięciem go na podwórko...
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez jacekk » 28 kwietnia 2016, 20:06

Kłopot zaczyna się dopiero powyżej 10"-12", ja ze swoją 13 latam, chociaz zawsze na 2 razy. Nie waga, tylko gabaryty są problemem. Chociaż jak ktoś nie ma problemów z plecami to i z tym da sobie radę.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez Luk » 2 maja 2016, 09:11

No właśnie, o gabaryty też mi chodziło. Większy teleskop na balkon raczej by się nie zmieścił, a z przewozem na działkę też byłyby z tym problemy.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez jacekk » 2 maja 2016, 11:34

Swoją krowę wsadziłem do bagażnika, do tego 2 plecaki, wózek dziecka, dwie torby z ciuchami i innymi bambetlami i jeszcze żonę i dziecko się dało zmieścić i pojechać w Bieszczady ;) Wszystko zależy od tego jakie autko masz do dyspozycji.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Zdjęcia nocnego nieba

Postprzez Luk » 2 maja 2016, 18:22

Jeszcze a propo seeingu.
Czy na moim poniższym zdjęciu, które wykonałem z największym możliwym zoomem, ten efekt powstał z powodu silnego odszumiania zdjęcia, czy może jest to po prostu niestabilność atmosfery (czyli seeing)?

Obrazek
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości