Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez toomm40 » 8 kwietnia 2015, 20:36

niemniej wymiany grupowe mają jednak sens, nawet gdy wiele rur działa . weźmy jakieś trudno dostępne miejsce-nikt nie będzie latał 2 razy w tygodniu po jakiejś wielkiej sali, czy hali z wysokimi drabinami , żeby wymienić co chwilę np 2 świetlówki.
spadek strumienia jest jednak spory w większości pospolitych rur. jeśli masz 200 wyjaranych rur T8 , jakieś Piły czy osramy z niższej półki, to po wymianie od razu widać że jest jaśniej ...
to tak samo, jakby doić rtęciówki tak długo ,aż zgasną , a tymczasem już po roku widać spadek strumienia w lampie rtęciowej ...

ps w tych moich zbiorach na zdjęciu jest kilka/naście rur , które jeszcze świecą , ale-po pierwsze mam tego tyle ,że i tak nic z nimi nie zrobię , a po drugie -może się okazać że po zamontowaniu ich będę za miesiąc czy dwa je wymieniał -tu chodzi o rury T8 i kilka T5 . których w recyklingu są tony ;)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5022
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez jacekk » 8 kwietnia 2015, 20:46

No wiesz, mi te rury mają dawać po prostu światło przy czym ma być go możliwie dużo bo to garaż. A jeśli widzę różnicę przed i po to znaczy to że wymiana miała sens, no i wiek swój też mają te świetlówki a raczej miały ;) Poza tym raz na 5 czy 7 lat wymienić kilka kijów T8 to nie jest duży wydatek a jeśli są poniżej 8XX więc światło "kupiaste" więc wymiana tym bardziej ma sens. Tak samo co roku na początku jesieni wymieniam żarówki H4 w samochodzie na nowe mimo że stare są jeszcze sprawne, bo różnica w widoczności jednak jest zauważalna.

toomm40 napisał(a):to tak samo, jakby doić rtęciówki tak długo ,aż zgasną , a tymczasem już po roku widać spadek strumienia w lampie rtęciowej ...


No i tak właśnie było baardzo często w praktyce. Świeciły aż same zdechły. Stąd właśnie stereotyp rtęci jako słabo świecącej. A wystarczyło by raz na 3 lata wymienić i było by ładnie bo jednak rtęciówki były tańsze niż soda. Ale komu się chciało.. Soda ma właśnie ta zaletę że jak zaczyna padać to wyraźnie to widać (miga, w ogóle nie świeci, albo robi się jakiś stroboskop) a rtęć się płynnie w większości przypadków zużywała.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez Lampka » 8 kwietnia 2015, 21:42

Czasem rtęciówki też potrafiły ciekawie migać, albo świecić różem, gdy zachodziło w nich jedynie słabe wyładowanie jarzeniowe przy problemach z emisją z elektrod. W rtęciówkach spadek strumienia świetlnego był jednym z największych problemów, z resztą kiedyś wstawiałem tu na forum zdjęcia rtęciówki, która świeciła słabiej od świetlówki 8W, mimo, że działała pełną mocą.
A jakie to były rury, te co miałeś? Pila, czy jakieś inne? Z którego były roku? Trzeba przyznać, że te 5, czy 7 lat, to i tak dużo jak na współczesne rury, te starsze potrafiły rzeczywiście tyle świecić.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6556
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez Beton » 1 maja 2015, 23:14

Niby mam sporo latarek, ale mi się podobała i ją wziąłem :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oraz zegary elektronika, oba w pełni sprawne, wyłowione w biedronce.

Obrazek

Obrazek

Ten drugi jest potworny. Uwielbiam radziecki design urządzeń, ale tego modelu nie mogę strawić, wygląda jak kasa fiskalna :shock: W dodatku nie umiem go zaprogramować. Jest ktoś nim zainteresowany?
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez Kwazor » 2 maja 2015, 04:49

Podobną latarkę miałem. Tylko bez dodatkowych kolorów i z przerywaczem światła żółtego ostrzegawczego ( pamiętam że przerywacz był na tranzystorze BC211 + BC107-109 )
Dbajmy o świetlówki kompaktowe - Tylko zapłon na gorąco !
Avatar użytkownika
Kwazor
 
Posty: 514
Zdjęcia: 343
Dołączył(a): 12 kwietnia 2010, 14:42
Lokalizacja: REDA

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez jacekk » 2 maja 2015, 04:58

Kiedyś, za czasów podstawówki o takiej latarce marzyłem :P
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez Lampka » 2 maja 2015, 06:30

To musiał być kiedys powszechny typ latarek bo tez taką mam, w sumie odkąd pamiętam. Nie działa niestety bo wylały sie w niej baterie ale pewnie naprawię ją w końcu.
W pojemnikach w biedrach można znaleźć rózne fajne rzeczy, z kompaktami SL włącznie ;-)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6556
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez Utilizer » 2 maja 2015, 10:57

Ten pierwszy zegar jest świetny, postawiłbym go bez wstydu w pokoju :twisted:
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6574
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez amisiek » 14 listopada 2015, 16:13

Miałem kiedyś taki zegar, on posiada programowany timer na 7 dni (można ustawić dwa budziki), potrafi załączyć światło itp. Używałem go do włączania lampki, gdy wyjeżdżaliśmy na wakacje. Niestety nie mam do niego instrukcji obsługi i nie pamiętam już jak to zaprogramować, ale kiedyś używałem z powodzeniem.

dziś do utylizacji poszło to
Obrazek
oraz to
Obrazek

P.S. Telamy też były, chyba najstarsze rury, jakie kiedykolwiek widziałem. Mi tam nic po nich.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Co można znaleźć w pojemniku na recykling.

Postprzez toomm40 » 14 listopada 2015, 20:28

ja chyba do dziś mam, jeszcze w domu gdzieś taki zegar radziecki "Elektronika" -ten mniejszy
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5022
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości