Nietypowe zjawisko

Dyskusja na tematy dowolne

Nietypowe zjawisko

Postprzez Kolekcjoner93 » 26 czerwca 2012, 18:21

Dziś mnie podkusiło by spróbować odpalić przepaloną żarówkę za pomocą zapłonnika do sodówek i MH, wszystko przez statecznik 70W.
Po załączeniu zasilania żarówka błysnęła i zaczęło się tlić w przerwie żarnika. Po lekkich wstrząsach żarówka zaświeciła, lecz przerwa była nadal lecz nie widać było tam wyładowania.
Poniżej zdjęcia (sorki za jakość):
Obrazek
Obrazek

Czyżby zaszła emisja elektronów?
PS. Próbowałem jeszcze katować inne żarówki w których doprowadzenia z gwintu do bańki były całe i tak samo było (warunkiem musi być żarnik zachowany, mimo iż nie w jednym kawałku).

Pozdro.
Kolekcjoner źródeł światła i sprzętu do ich uruchamiania.
Avatar użytkownika
Kolekcjoner93
 
Posty: 335
Zdjęcia: 156
Dołączył(a): 25 czerwca 2011, 17:42

Re: Nietypowe zjawisko

Postprzez litak1 » 26 czerwca 2012, 21:21

Tam było wyładowanie tylko nie jest widoczne zbyt dobrze z powodu jasności żarnika. Bo sam gaz (azot,argon) ma mało intensywne wyładowanie :) Pasowałyby lepsze fotki ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Nietypowe zjawisko

Postprzez Kolekcjoner93 » 26 czerwca 2012, 21:28

Tej żarówki już nie sfocę bo się kawałek żarnika upalił i nie odpalała. Jak bedę mieć kolejną z przepalonym żarnikiem to będzie fotoreportaż i może film gratis.
Kolekcjoner źródeł światła i sprzętu do ich uruchamiania.
Avatar użytkownika
Kolekcjoner93
 
Posty: 335
Zdjęcia: 156
Dołączył(a): 25 czerwca 2011, 17:42

Re: Nietypowe zjawisko

Postprzez litak1 » 26 czerwca 2012, 21:30

To czekamy, ja też kiedyś tam robiłem tak samo z żarówką i po mocnym przyjrzeniu się widać było słabe różowawe wyładowanie
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Nietypowe zjawisko

Postprzez Kolekcjoner93 » 26 czerwca 2012, 22:21

U mnie na początku żarnik nie świecił tylko wyładowanie o fioletowym zabarwieniu w przerwie, potem coś się stało i zaświeciło włókno.
Kolekcjoner źródeł światła i sprzętu do ich uruchamiania.
Avatar użytkownika
Kolekcjoner93
 
Posty: 335
Zdjęcia: 156
Dołączył(a): 25 czerwca 2011, 17:42

Re: Nietypowe zjawisko

Postprzez litak1 » 26 czerwca 2012, 23:13

Kolekcjoner93 napisał(a):U mnie na początku żarnik nie świecił tylko wyładowanie o fioletowym zabarwieniu w przerwie, potem coś się stało i zaświeciło włókno.

Na początku układ zapłonowy dawał ci tam tylko impulsy HV dlatego były widoczne (mały prąd włókno zimne), potem nastąpiło zapalenie łuku popłynął duży prąd i włókno się rozrzażyło, a światłość łuku była na tyle mała w stosunku do żarnika że nie zauważałeś jej ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Nietypowe zjawisko

Postprzez Lampka » 20 grudnia 2012, 21:19

Takie zjawiska można zaobserwować również dzięki podłączaniu żarówki w układzie z zapłonnikiem bimetalowym, ale najczęściej są to tylko mignięcia ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nietypowe zjawisko

Postprzez bartek380V » 16 stycznia 2013, 16:24

Ja też widziałem podobne zjawisko kiedy kolega bawił sie lampą plazmową ,podłaczylismy przepalona żarówke tak jak do sieci i zapalił sie łuk który rozgrzał drucik do jasnosci .
50506
50507

znalazłem w internecie ze takie zabawy prądem stałym nawet 10 kV mogą pociagac za soba ryzyko emisji promieni X :evil: :evil: :evil: ponieważ jest próznia ,wysokie napiecie i żarzenie
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Nietypowe zjawisko

Postprzez Lampka » 16 stycznia 2013, 21:12

Podłączaliście ją do sieci i zapalił się łuk? Przecież potrzebny jest ogranicznik prądu, żeby wyładowania nie zniszczyły lampy.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Nietypowe zjawisko

Postprzez bartek380V » 16 stycznia 2013, 22:41

Lampka napisał(a):Podłączaliście ją do sieci i zapalił się łuk? Przecież potrzebny jest ogranicznik prądu, żeby wyładowania nie zniszczyły lampy.

Nie , zarówka została odpalona generatorem WN od lampy plazmowej i zachodzi obawa powstania szkodliwego promienowania.
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości