Stare telewizory

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Stare telewizory

Postprzez cieszyn » 15 grudnia 2007, 19:41

elek napisał(a):Obrazek
Od lewej GU-81 , TG1 400/16, GKE-100 i OT-400, u góry laser He-Ne (35cm długości), laser i trioda OT-400 nie działają niestety, jakby ktoś miał dojście do jakiejś w miare taniej sprawnej (nie musi być nowa) rury He-Ne najlepiej powyżej 5mW mocy to z wielką chęcią bym kupił, poluje już na taki laser od dawna.


znam gostka, co sie tym zajmuje, ale on wszystko kupuje na Alledrogo
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stare telewizory

Postprzez andrzejlisek » 15 grudnia 2007, 20:12

cieszyn napisał(a):znam gostka, co sie tym zajmuje, ale on wszystko kupuje na Alledrogo


Czy możesz nam przedstawić jego sprzęt?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Stare telewizory

Postprzez cieszyn » 15 grudnia 2007, 22:44

andrzejlisek napisał(a):
cieszyn napisał(a):znam gostka, co sie tym zajmuje, ale on wszystko kupuje na Alledrogo


Czy możesz nam przedstawić jego sprzęt?


Nie, bo mam z nim słaby kontakt, kiedyś widziałem u niego jakiś laser, chyba wzięty ze starego laboratorium
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stare telewizory

Postprzez andrzejlisek » 18 grudnia 2007, 16:15

Wracając do telewizorów, wydaje mi się, że te z czasów PRL, szczególnie kolorowe, miały stosunkowo jasny luminofor. Chodzi o to, że jak był wyłączony, to nie był czarny, tylko taki szary. Czy wtedy były odbiorniki z prawie czarnym luminoforem, tak jak ostatnie kineskopy?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Stare telewizory

Postprzez DocBrown » 18 grudnia 2007, 17:14

Moim zdaniem kineskopy z czarnym ekranem (tzw. Hi Black) są produkowane od stosunkowo nie dawna, sam mam w domu TV Hitachi, który jest odbiornikiem dość nowoczesnym, wyprodukowany został w 1990 albo 1991r (niestety nie pamiętam dokładnie), no i ten TV ma ekran ciemnoszary, więc wygląda na to, że faktycznie od niedawna są czarne ekrany :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Stare telewizory

Postprzez FOX » 19 grudnia 2007, 00:26

Ale ciemny kineskop miał chyba Saturn- jest to czarno biały, lampowy jeszcze telewizor ale za to mia już przełącznik kanałów klawiszowy ( 3 klawisze) jest bardzo podobny do Libry.
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Stare telewizory

Postprzez andrzejlisek » 19 grudnia 2007, 13:42

Czy w latach 80. znano już diody LED na masową skalę? Kiedyś miałem telewizor HELIOS TC-500 firmy Unitra. W nim były cyfry i cyfra aktualnie włączonego kanału świeciła się na czerwono. Wyraźnie na czerwono, a nie na pomarańczowo, jak neon.


Fakt, że przełącznik kanałów jest schowany, sugeruje, że ten telewizor wyprodukowano w czasach, kiedy był tylko jeden program telewizyjny. Opis w aukcji potwierdza sugestię.
http://www.allegro.pl/item282988617_nep ... awny_.html
Wątpię, żeby gość sprzedał za 220 zł, chyba, że do kolekcji lub na części zamienne.

Czy pamięta ktoś telewizor Alladyn? Ja nie miałem takiego, ale słyszałem, że w nim była protoplasta pilota zdalnego sterowania. Był to pilot na kablu, na którym były pokrętła "kontrast", "jasność" i "głośność".
Załączniki
Helios.jpg
Wydobyłem z jednej aukcji zdjęcie telewizora Helios TC-505. Z wyglądu zewnętrznego identyczny jak ten, który miałem.
Helios.jpg (40.9 KiB) Przeglądane 1625 razy
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Stare telewizory

Postprzez cieszyn » 19 grudnia 2007, 19:17

Czy w latach 80. znano już diody LED na masową skalę? Kiedyś miałem telewizor HELIOS TC-500 firmy Unitra. W nim były cyfry i cyfra aktualnie włączonego kanału świeciła się na czerwono. Wyraźnie na czerwono, a nie na pomarańczowo, jak neon.


Znano, znano, czy na masową skale? Chyba tak, bo można już było je kupić,ale tylko kilka kolorów: czerwony, zielony, żółty, biały - bez niebieskiego
Kosztowały wtedy sporo kasy, trzeba sie było dobrze zastanowić jaką LEDE kupić :!:

Inna rzecz, że tych latach, funkcjonował też tzw. drugi obieg części:
- BOMIS-y (ni to sklep, ni to komis, takie wymioty z fabryk, z demontażu, z kontroli jakości, z uszkodzonych na produkcji zestawów)
- sklepy fabryczne Diory, Radmor i innych

Pamiętałem kiedyś dokładnie, gdzie były:
Kraków - na ul. Pstrowskiego
Wrocław - na Kościuszki na zachodnim krańcu, tam kupowałem za bezcen lekko uszkodzone płyty główne do wielu typów radia, TV, sprzętu HiFi i to często bez wielkich napraw działało od razu!
Warszawa - ul. Grażyny i jeszcze pare innych miejsc

No a w Katowicach to był Hit nad Hity:
GIEŁDA CZĘŚCI ELEKTRONICZNYCH W SIEDZIBIE NOT na Podgórnej! Raz w roku. Lata 70-te. końcówka
Ło, co tam się działo! Elementy bierne i aktywne stały w worach, beczkach, skrzynkach, kupowało się je na kilogramy, głowice wszelkiej maści, okablowanie, wiązki - no wszystko! To były takie wyprzedaże z paru fabryk sprzętu RTV
Ludu tam było - MASA
Raz pamiętam, jak się spóźnili z otwarciem, to tłum wywalił drzwi i heja do środka!
Potem na giełdzie na ul. Gliwickiej wszystko to szło po 10x drożej, ale były czasy, kto to dziś pamięta?

W nim były cyfry i cyfra aktualnie włączonego kanału świeciła się na czerwono. Wyraźnie na czerwono


To chyba był tzw. świecący segment diodowy, one były najpierw tylko czerwone

słyszałem, że w nim była protoplasta pilota zdalnego sterowania. Był to pilot na kablu, na którym były pokrętła "kontrast", "jasność" i "głośność".


Były takie wynalazki, ale na małą skalę raczej. Te druciska na podłodze, przez które niejeden przeleciał, albo je zerwał, ... BYł to szczyt nowoczesności!
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stare telewizory

Postprzez neon44 » 19 grudnia 2007, 20:05

Wystarczyło młotkiem pierdyknąć i obraz wracał a dziś jak się plazmę pierdyknie młotkiem to się rozleci :lol: :lol:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Stare telewizory

Postprzez cieszyn » 19 grudnia 2007, 20:20

... dziś jak się plazmę pierdyknie młotkiem to się rozleci
- próbowaleś :shock: :?: :D

Kiedyś tak poprawialismy w domu odbiór radiowy w starym Pionierze (mam go jeszcze i zamierzam kiedyś go naprawić i ma działać!)
Jak się Pioniera uderzyło z góry, czy z boku, to wszystkie styki-wielostyki w przełączniku zakresów i niektóre felerne kondensatory na chwilę łapały właściwy kontakt.
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości