Stare telewizory

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Stare telewizory

Postprzez Kolekcjoner93 » 12 listopada 2015, 21:40

No 2 powielacze przy mnie wysiadły. A przetwornica to mi się nie zepsuła jeszcze, choć elektrolity wymienione profilaktycznie ma :)
Kolekcjoner źródeł światła i sprzętu do ich uruchamiania.
Avatar użytkownika
Kolekcjoner93
 
Posty: 334
Zdjęcia: 156
Dołączył(a): 25 czerwca 2011, 17:42

Re: Stare telewizory

Postprzez wyolon » 16 listopada 2015, 17:42

...
Ostatnio edytowano 30 września 2017, 23:03 przez wyolon, łącznie edytowano 2 razy
wyolon
 

Re: Stare telewizory

Postprzez moog » 16 listopada 2015, 19:36

amisiek napisał(a):Powielacze leciały dość często. Sama przetwornica w Heliosach była paskudna, mnóstwo problemów serwisantom sprawiała.

Pewnie w moim też padła przetwornica :( Ale tyrystorów, to chyba Heliosy nie miały :?:
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Stare telewizory

Postprzez amisiek » 16 listopada 2015, 19:59

Miały, chociaż nie był to element wykonawczy. Th501 w module zasilania BZ2030 (potem wstawiali w ich miejsce zestaw dwóch tranzystorów z serii BD, schemat jest tutaj). Padały też tranzystory SU169. Ale ogólnie to nie była taka zła konstrukcja, z Jowiszem TC500 było gorzej, bo tam duet tyrystorów padał, do tego zasilacz sprawiał mnóstwo problemów serwisantom.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Stare telewizory

Postprzez moog » 16 listopada 2015, 20:54

A to drugie gniazdo w Heliosach TC500 do czego służyło :?: Do magnetowidu, czy tylko do nagrywania dźwięku z telewizora na magnetofon :?:
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Stare telewizory

Postprzez MRP200 » 16 listopada 2015, 21:15

Do nagrywania dźwięku na magnetofon.
Chociaż były modele Heliosa w wersji monitor, które miały gniazdo wejściowe DIN do podłączenia sygnału wideo z magnetowidu. Kolorowy Neptun również występował w wersji monitor i był wyposażone w takie gniazdo. Przydatność jednak tego gniazda była wątpliwa, dlatego popularne było montowanie w telewizorach dodatkowego modułu wejścia / wyjścia AV. Sygnał podłączało się najczęściej po cinchach, ale możliwe też było po gnieździe EURO. Późniejsze telewizory miały już ten moduł montowany fabrycznie.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Stare telewizory

Postprzez Beton » 15 grudnia 2015, 19:34

Wczoraj ktoś się ogłosił, że odda telewizor rekord 381d za darmo, więc pojechałem po niego.

Obrazek

Opisany w ogłoszeniu jako "sprawny", na miejscu się okazał zepsuty. Programator nie działał i nie było nawet śniegu na ekranie. Mimo to przywlokłem go do domu, usiłowałem naprawić programator - bez skutku. Dorobiłem więc mu wejście AV, udało się z wielkim trudem - ruski, mało czytelny schemat...

Okazało się, że ma japoński kineskop, kolory miał rewelacyjne. Fajnie też sobie radził jako monitor do komputera, akurat byłby w sam raz do oglądania filmów z YT.

Obrazek

Nacieszyłem się nim jeden dzień, dzisiaj padło prawdopodobnie zasilanie. Posiedziałem nad nim jeszcze 4 godziny i mam dosyć, prawdopodobnie jeszcze kolega go spróbuje naprawić, jeśli się nie uda, pojedzie w ostatnią podróż do utylizacji, a ja chyba będę omijał rosyjskie telewizory (choć może spróbuję przerobić jeszcze elektrona).
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Stare telewizory

Postprzez FOX » 15 grudnia 2015, 20:00

Radzieckie telewizory miały jedną podstawową wadę- jakość wykonania kondensatorów elektrolitycznych. Jedne po 30 latach trzymały bardzo dobrze pojemności, inne zaś traciły ją już po roku użytkowania :) .
Jeżeli zależy Ci na telewizorze retro do codziennego użytku, warto jeszcze spróbować naprawić tego Rekorda. Najważniejszy jest kineskop i stan jego zachowania. W tym przypadku jest zastosowany japoński kineskop (pewnie Toschiby bo najczęściej one trafiały do radzieckich OTVC) więc są duże szanse że po naprawie będzie służyć jeszcze wiele lat.
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Stare telewizory

Postprzez Beton » 15 grudnia 2015, 20:39

Uległem namowom znajomych i podejmę próbę naprawy, faktycznie kineskop jest w naprawdę dobrym stanie i chyba warto. Po wymianie wszystkich elektrolitów może będę miał sprzęt na lata*. Trzeba będzie jeszcze dorobić wyprowadzenie do fonii, bo w tej chwili jest to rozwiązane idiotycznie: obraz podpinam po AV, a fonię - przez modulator i wyszukuję na programatorze :P.

*Do czasu aż powielacz się efektownie skopci albo coś innego wybuchnie.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Stare telewizory

Postprzez Kolekcjoner93 » 16 grudnia 2015, 20:16

Ja w ramach porządków przed światecznych odkurzyłem lampowego Ametysta 1012 i zdemontowałem przystawkę ZTA-202. Już nie jest potrzebna do szczęścia bo planuję modulator VHF kupić i będę mógł oglądać TV na nim.
Kolekcjoner źródeł światła i sprzętu do ich uruchamiania.
Avatar użytkownika
Kolekcjoner93
 
Posty: 334
Zdjęcia: 156
Dołączył(a): 25 czerwca 2011, 17:42

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron