Radmor 5102 problem - jeden kanał gra ciszej

Dyskusja na tematy dowolne

Radmor 5102 problem - jeden kanał gra ciszej

Postprzez Elektroservice » 5 marca 2016, 20:53

Witam. W moim Radmorze pojawiła się jakiś czas temu dziwna usterka która polega na tym, że lewy kanał gra ciszej od prawego bez względu na wybrane źródło. Usterka na 99% siedzi na płytce z potencjometrem głośności oraz przełącznikami "kontur" i "-20dB", płytkę potencjometrów balansu i regulacji tonów wykluczyłem na 100% bo po jej zmostkowaniu cały czas jest tak samo. Usterka zanika jedynie w momencie włączenia przycisku "-20dB" - wtedy oba kanały grają równo, natomiast po wyłączeniu tej funkcji znów lewy gra ciszej :( Póki co ustaliłem, że nie jest to wina samego przełącznika bo zwieranie jego pinów odpowiedzialnych za włączanie/wyłączanie tej funkcji daje taki sam efekt jak przełączanie tym przełącznikiem, w dodatku test omomierzem potwierdza 100% sprawność wspomnianego przełącznika. Potencjometr głośności również nie jest winien zaistniałej sytuacji bo gdyby to była jego wina to usterka występowała by bez względu na położenie przełącznika "-20dB" Co mogło się spasztecić ? Możliwe, żeby usterka występowała gdzieś dalej ?

Pozdrawiam i proszę o pomoc.
Ostatnio edytowano 5 marca 2016, 22:48 przez Elektroservice, łącznie edytowano 1 raz
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Radmor 5101 problem - jeden kanał gra ciszej

Postprzez slaweklampy » 5 marca 2016, 21:42

Witam

Najlepiej by było zaopatrzyć się w generator sinus 1kHz i sprawdzając od końca można by było wykryć miejsce usterki.

Na początek zmierz napięcia w przedwzmacniaczu.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Radmor 5101 problem - jeden kanał gra ciszej

Postprzez Elektroservice » 5 marca 2016, 21:49

To już sprawdziłem tyle, że za pomocą sygnału 50Hz ;)
Usterka siedzi na płytce z potencjometrem siły głosu tylko to nie jest wina tego potencjometru :roll:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Radmor 5101 problem - jeden kanał gra ciszej

Postprzez MercuryFenix » 5 marca 2016, 21:56

Na sam początek sprawdź jakość styków, ciągłość ścieżek na PCB a potem zmostkuj potencjometr, tak jakby go nie było. W ten sposób możesz wykluczyć podstawowe wady wiekowego sprzętu Unitry. :)
Edit: Często też tranzystory w przedwzmacniaczu, lub w torze sygnału z łatwością się uszkadzały, sprawdź je koniecznie.
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: Radmor 5101 problem - jeden kanał gra ciszej

Postprzez daylight » 5 marca 2016, 22:19

Chodzi zapewne o Radmora 5102?

Czy on tak działa od kiedy go masz, czy to świeża dolegliwość? Bo mój ('81 ale jeszcze z japońskimi wskaźnikami) tak po prostu ma, w niewielkim stopniu. A jest to spowodowane złym spasowaniem ch-k połówek podwójnego potencjometru wzmocnienia. Zwykle używam go z włączonym tłumikiem, gałką odkręconą na godz. 10-11 i wtedy jest ok. Na niskim poziomie wzmocnienia balans płynie wraz z regulacją. Taki urok. :P

Wg schematu tłumik działa na zasadzie przełączania rezystora w dolnej części dzielnika utworzonego na wejściu modułu stopnia mocy PWM, natomiast w moim egzemplarzu tłumienie działa na zasadzie zmiany (na większy) rezystora w obwodzie ujemnego sprzężenia zwrotnego (R1005 na obydwu płytkach PWM). Jest to rozwiązanie lepsze, umożliwiające - gdy potrzebna jest niewielka moc wyjściowa - ograniczenie zniekształceń i szumów powstających w stopniu mocy.

Dobrym pomysłem będzie pomiar rezystorów tłumika R821 i R822 na płytce PPN (czy mają takie same wartości) i sprawdzenie czy w ogóle płytki PWM mają takie same wzmocnienie np zwierając wejścia (kontakty W7) razem. Pozwoli to na rozeznanie, czy usterka tkwi w stopniu mocy czy przedwzmacniacza.

To wdzięczny i trwały sprzęt. Jeśli coś się już uszkodzi to wymieniam za cenę paru zł i jadę dalej. :D Histeria z wymianą tranzystorów i elektrolitów na hurra - powoli. Elektrolity Elwy przeganiają trwałością wszystkich rówieśników produkcji krajów ościennych. A tranzystory - zwykle wystarczy pomiar napięć żeby się przekonać o ich winie.
daylight
 

Re: Radmor 5101 problem - jeden kanał gra ciszej

Postprzez Beton » 5 marca 2016, 22:44

Kanał gra tylko ciszej, czy także jest jakby pozbawiony basu/tonów wysokich?

Co do elektrolitów, to akurat w radmorach lubiały wysiadać te małe 1uf, i one też powodowały ten efekt - te o małych pojemnościach bezwzględnie bym wymieniał na wimy MKS lub MKT.

I na pewno 5101, czy 5102? ;)
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Radmor 5101 problem - jeden kanał gra ciszej

Postprzez Elektroservice » 5 marca 2016, 22:47

Rzeczywiście chodzi tu o 5102 :) To się stało jakiś czas temu, przedtem było wszystko w porządku a potencjometr siły głosu wymieniłem kilka lat temu bo też miałem problem z balansem kanałów, po jego wymianie problem znikł i niedawno powrócił :(
Potencjometry wykluczyłem w pierwszej kolejności tak samo jak wykluczyłem winę przełącznika "-20dB". Sprawdzę rezystory na płytce PPN, sprawdzę też płytki PWM przez zwarcie kontaktów W7 i zobaczymy co to dalej będzie :roll:
Mam wrażenie, że ten cichszy kanał tylko ciszej gra bez zmian w jakości odtwarzanego dźwięku :roll:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Radmor 5102 problem - jeden kanał gra ciszej

Postprzez daylight » 10 kwietnia 2016, 22:32

Zrobiłeś już tego Radmora? :) Zauważyłem ostatnio u siebie, że taki efekt daje słabo kontaktujący przełącznik (na zmianę) wyboru źródła i wyjść głośników.
daylight
 

Re: Radmor 5102 problem - jeden kanał gra ciszej

Postprzez Elektroservice » 15 maja 2016, 16:00

Chwilowo nie mam czasu z powodu remontu mieszkania, jak już ogarnę się z remontami to wtedy się za niego wezmę :) Póki co po włączeniu przycisku -20dB gra równo :roll:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Radmor 5102 problem - jeden kanał gra ciszej

Postprzez Whites86 » 15 maja 2016, 16:23

Elektroservice napisał(a):Chwilowo nie mam czasu z powodu remontu mieszkania, jak już ogarnę się z remontami to wtedy się za niego wezmę :) Póki co po włączeniu przycisku -20dB gra równo :roll:

a co z moim radmorem ? :>
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron