Lodówka Beko - załącza się tylko na kilka sekund

Dyskusja na tematy dowolne

Lodówka Beko - załącza się tylko na kilka sekund

Postprzez Elektroservice » 30 sierpnia 2016, 19:38

Witajcie. Wiem, że sporo osób tutaj ma doświadczenia w naprawie AGD to może ktoś mi podpowie co to może być :)
Trafiła mi się do naprawy lodówka BEKO, po sprawdzeniu okazało się, że załącza się na kilka sekund i staje, słychać przy tym kliknięcie zabezpieczenia termicznego, które odcina zasilanie zabezpieczając kompresor przed spaleniem. Po odłączeniu zasilania po kilku sekundach znów słychać zadziałania zabezpieczenia i wtedy po ponownym podłączeniu zasilania lodówka znów odpala na kilka sekund i dzieje się to co opisałem powyżej. Moje podejrzenia padają na 2 elementy przy czym pierwszym z nich jest rozrusznik a drugim kompresor. Przy uszkodzeniu kompresora polegającym na zwarciu między uzwojeniami wiadomo, że zabezpieczenie termiczne będzie odcinać zasilanie, ale czy tak samo się stanie w momencie gdy uszkodzi się rozrusznik?
I czy w ogóle jest możliwa taka awaria rozrusznika, że przestanie on podawać napięcie na uzwojenie rozruchowe? Czy w takiej sytuacji kompresor w ogóle wystartuje? Moim zdaniem nie, ale nie mam pewności tak więc proszę bardziej doświadczonych o podpowiedzi. Ewentualnie może rozrusznik uszkodził się w taki sposób, że uzwojenie rozruchowe nie jest w ogóle rozłączane ale czy wtedy kompresor normalnie będzie startował i pracował (póki go termik nie rozłączy)?
Między stykami rozrusznika, które odpowiadają za załączanie uzwojenia rozruchowego jest rezystancja około 17ohm, czy jest to wynik prawidłowy, czy powinna tam być przerwa ? Pomiaru dokonałem na odłączonym i zdemontowanym z agregatu rozruszniku.

Pozdrawiam
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Lodówka Beko - załącza się tylko na kilka sekund

Postprzez MRP200 » 31 sierpnia 2016, 07:20

Sprawdź przekaźnik rozruchowy. Podejrzewam, że nie odcina zasilania uzwojenia rozruchowego po zastartowaniu sprężarki. Możliwe, że zawiesza się wewnątrz rdzeń z elektromagnesem. Działanie tego przekaźnika jest prądowe, stąd uzwojenie nawijane grubym drutem. Po podaniu napięcia na uzwojenie robocze, znaczny prąd powoduje wciągnięcie rdzenia, zwarcie styków i podanie napięcia na uzwojenie rozruchowe. Po zastartowaniu sprężarki rdzeń przekaźnika powinien opaść.
Sam kompresor możesz sprawdzić demontując przekaźnik rozruchowy i przyłączając idący do niego przewód wprost do jednego z dolnych bolców kompresora (najlepiej sprawdź, który to jest bolec), załącz do sieci i na chwilę zmostkuj z bolcem "rozruchowym" np. za pomocą ostrza izolowanego wkrętaka. Jak sprężarka zastartuje to zaobserwuj co się dzieje, czy nadal tak szybko wyłącza się na termiku.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Lodówka Beko - załącza się tylko na kilka sekund

Postprzez Elektroservice » 31 sierpnia 2016, 18:25

Witam. Termik w tym modelu zespolony jest z rozrusznikiem, który faktycznie się uszkodził.
Wymieniłem rozrusznik na nowy, sprężarka zastartowała, ale strasznie się trzęsła (tak samo jak na oryginalnym rozruszniku) i pracowała ciągle, w pewnej chwili zaczęła pracować równo i dość cicho, jednak niedługo po tym stanęła zupełnie (zaczęła buczeć i szybko się nagrzała). Odczekałem aż ostygnie i próbowałem ponownie odpalić - niestety już nie wystartowała. Z tego co się dowiedziałem to od początku kompresor w tej lodówce pracował dość głośno i się trząsł - może po prostu miał wadę fabryczną i dlatego lodówka przeżyła tylko 3 lata ?
Padła decyzja o zezłomowaniu lodówki z uwagi na spore koszty wymiany sprężarki tak więc temat do zamknięcia albo może lepiej zostawić, może komuś się przyda :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Lodówka Beko - załącza się tylko na kilka sekund

Postprzez KaszeL » 31 sierpnia 2016, 18:46

Czyli ubiłeś kompresor do reszty :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Lodówka Beko - załącza się tylko na kilka sekund

Postprzez Elektroservice » 31 sierpnia 2016, 19:29

Tak, czy inaczej przy takim uszkodzeniu jak zatarcie lub uszkodzenie uzwojeń nie ma innego sposobu oprócz wymiany kompresora. Konsultowałem sprawę z specjalistą od chłodnictwa i to wygląda tak jakby od początku kompresor był wadliwy - dlatego pracował głośno, mocno się grzał i trząsł.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Lodówka Beko - załącza się tylko na kilka sekund

Postprzez KaszeL » 31 sierpnia 2016, 20:44

No to swap kompresora :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Lodówka Beko - załącza się tylko na kilka sekund

Postprzez Whites86 » 31 sierpnia 2016, 21:03

albo przerobka na absorpcyjną ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Lodówka Beko - załącza się tylko na kilka sekund

Postprzez Elektroservice » 31 sierpnia 2016, 21:05

Nie ma co się bawić w reanimację tej lodówki, koszt wymiany kompresora wraz z ponownym napełnieniem układu to praktycznie połowa ceny nowej lodówki :mrgreen:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Lodówka Beko - załącza się tylko na kilka sekund

Postprzez KaszeL » 31 sierpnia 2016, 23:04

Pewnie, lepiej wyrzucić i kupić nową.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Lodówka Beko - załącza się tylko na kilka sekund

Postprzez jacekk » 31 sierpnia 2016, 23:20

Można kupić, czemu nie, ale szlag trafi znowu z 90% pewnością, chyba że się wykupi dodatkowe przedłużenie gwarancji. A to potrafi wiele zmienić. Miałem podobną sytuację, tyle że lodówka Bosch. Miała gwarancję na 2 lata, pracowała przez ten czas bezawaryjnie i zadziwiająco cicho. Dokładnie 2 tygodnie po skończeniu się gwarancji szlag trafił kompresor, tak potrafią już wycyrklować kiedy ma się coś skończyć :( Ale że w małej wiosce naprawić się da znacznie taniej niż w mieście, przy tym z tą samą jeśli nie lepszą jakością (serwisant z xx latami doświadczeń a nie praktykant z telefonem w łapie jak to już kilka razy miałem okazję zaobserwować) więc do tej lodówko-zamrażarki trafił nowy, ale krajowy kompresor, koszt wraz z napełnieniem instalacji ca~250zł. Od naprawy lodówka kręci już czwarty rok bez jakichkolwiek awarii.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości