Alternatywa chińskiego HIDa w okolicy 100W ?

Dyskusja na tematy dowolne

Alternatywa chińskiego HIDa w okolicy 100W ?

Postprzez triodak » 3 września 2016, 04:18

Witam,

Od jakiegoś czasu myślę o zbudowaniu latarki szperacza w oparciu o HIDa ale o mocy w okolicy 70W-150W. Chińskie przetwornice '100W' mają realne 70-80W. Niby te o takich mocach mają na wyjściu AC choć czytałem też że tanizna z chin to tylko DC.
Problemem większym jest znalezienie źródła światła (palnika) o mocy w okolicy 100W do takiego zastosowania.
Szybkie rozpalanie, hot restrike, filtr UV (podwójna bańka) i mała szczelina między elektrodami. Do tego praca w dowolnym położeniu, parametry napięcia zasilania podobne do przetwornic HID (80-90V) oraz brak potrzeby wymuszenia chłodzenia (rozważałem zastosowanie używanej żarówki z jakiegoś projektora).

Na zagranicznych forach sugeruje się dość trudno dostępne i stosunkowo drogie żarówki Philips DL50 zwane 'Fatboy' o mocy 50W i dobrej trwałości przy przeciążaniu do 70W.

Po przeszukaniu katalogów producentów doszukałem się dwóch fajnych żarówek MH:
GE 48461 CSR125/SE/HR (Hot restrike - 4mm gap)
Philips MSR 125 HR 1CT/4 (Hot restrike - 4mm gap)
Niestety cena tych cudeniek to ok. 600zł. :o

Może szanowne grono specjalistów będzie w stanie zaproponować jakąś 'tańszą' alternatywę źródła światła do takiego zastosowania? :roll:
Czy chińskie przetwornice będą prawidłowo odpalać takie bardziej zwykłe 50-70W żarówki MH?
Może wystarczy upolować jakąś szczególną wersje żarówki z projektora i połączyć z przetwornicą? Przy odrobinie 'szczęścia' stosunkowo tania opcja tylko w przyszłości może być problem z żarówka zapasową. :?

A może takich żarówek w cenie do ok.70 zł po prostu nie ma?
Rozważę wszystkie pomysły :mrgreen:
triodak
 

Re: Alternatywa chińskiego HIDa w okolicy 100W ?

Postprzez amisiek » 3 września 2016, 08:36

Moja propozycja to niestety coś, co wymaga aktywnego chłodzenia. Jest to dioda led o mocy 100W i sprawności ponad 110lm/W. Zasilanie z przetwornicy step-up. Chłodzenie za pomocą radiatora od procesora z wentylatorem. Sprawdziłem, to coś zjada każdego chińskiego HIDa na śniadanie i zbliża się do CDM-T pod względem jakości tego światła. Na aledrogo były fajne układy optyczne, które mogą do tego posłużyć.
Jeśli 100tys lm to za mało, są diody Citizena o jeszcze większym strumieniu.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Alternatywa chińskiego HIDa w okolicy 100W ?

Postprzez triodak » 3 września 2016, 20:29

Które konkretnie diody led proponujesz od Citizena?

Wiem że ta firma robi porządne diody ale wybór dość szeroki. Pytanie jak z ceną i dostępnością diody.

Generalnie mam takiego żółtego szperacza i myślałem by jego zmodować.
Obrazek

Rozważałem zakup szperacza reflektorowego z chwytem pistoletowym. Coś z większym odbłyśnikiem.
Obrazek

Natknąłem się wtedy na mniejsze rozmiarowo szperacze pistoletowe (zapewne ledowe). Coś w stylu:
Obrazek

I muszę przyznać że takie 'suszarkowce' na swój sposób mnie zauroczyły. Gdyby zdobyć takiego i dołożyć soczewkę z przodu to skupienie mogłoby się poprawić. Mam dwa projektory samochodowe (soczewka + odbłyśnik) na żarówkę H7. Zakupiłem kiedyś w celu stworzenia własnie takiego zgrabniejszego szperacza, ale rozkład światła jest nieciekawy i odpuściłem temat szukania obudowy. I na tapetę wrócił żółty szperacz który posiadam.

Nie rozważałem LEDa ponieważ obawiałem się że ciężko będzie uzyskać 'throwera' z ładnym spotem. Jak kiedyś doczytałem to zasięg zależy o intensywności powierzchniowej źródła światła oraz od powierzchni reflektora.

LED w stosunkowo płytkim reflektorze halogenowym umieszczony w punkcie skupienia świeciłby tylko częściowo na reflektor. Pewnie z 90% światła szło by w spilla a tylko 10% w spot. Żarówka świeci również w tył.

Wracając do szperacza pistoletowego na LED najlepszy byłby gotowy model z soczewką jeśli takie są dostępne. Chyba że coś z optyką TIR? Nie wiem czy są takie duże TIRy.
Obrazek

W tym wątku koleś tworzy projektor na bazie podświetlenia LEDowego. Gdyby soczewka była tak blisko COBa jak u niego to mogło by się nieźle skupić. Ciekawe czy wykorzystanie obiektywu jak na fotce zamiast lub w połączeniu z soczewką też by pozwoliło skupić światło.
Obrazek

Pewnie powinienem na swiatełkach kontynuować temat. Przejrzę katalogi diod Citizena i poszukam takich o największej intensywności powierzchniowej.
Czy dioda którą sugerowałeś jest tej firmy czy jakaś inna? Bo domyślam się że chodzi o 10 tyś lumenów a nie 100 tyś ;-)

Wyszło na to że model CLU731-1210C4-503M2K1 ma 100W, niską rezystancję termiczną oraz sprawność na poziomie 120lm/W. Cena w okolicach 20$ też jest akceptowalna. Tylko czy 13mm średnicy elementu świecącego pozwoli uzyskać zasięg?
triodak
 

Re: Alternatywa chińskiego HIDa w okolicy 100W ?

Postprzez mosfetkiler » 8 września 2016, 09:58

mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45


Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości