Wasze inne pasje

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Wasze inne pasje

Postprzez slaweklampy » 28 grudnia 2014, 15:28

Krótkofalarstwo to było w dawnych czasach dobre hobby, szkoda że umiera. :x

Jeśli chodzi o sprawy nieelektryczne to zajmuję się naprawą rowerów.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Wasze inne pasje

Postprzez robert03 » 9 lutego 2015, 18:11

Moją pasją są oprawy oświetleniowe i energetyka wokół nich związana. Odkąd skończyłem 6 lat ( a było to na początku lat osiemdziesiątych) i rozpocząłem edukację szkolną chodzę z głową uniesioną do góry podziwiając przeróżne oprawy. Pierwszymi były kwadratówki które wręcz uwielbiałem i łyżki z pierścieniem które wtedy mi się strasznie nie podobały :-) Każdy typ oprawy posiadał moją własną nazwę :-). Bawiąc się u rodziców na działce budowałem latarnie, za oprawy służyły puszki po margarynie i po serku, za wysięgnik robił miedziany drut a słupami były drewniane paliki do podpierania pomidorów :-).
Drugą rzeczą którą kocham od dziecka to świetlówki. Pierwsze oprawy to stare belki szerokie BN'y 2x40W w sali w zerówce. Jedna z rurą daylight (prawdopodobnie Razno) druga rurą 4000K a trzecia bez świetlówek i starterów. Czwarta była w szatni. Obsadzona jednym różowym Polampem na którego zapłon trzeba było czekać bardzo długo :-). Od tamtej pory świetlówki zagościły na stałe w moim życiu :-). Lubiłem patrzeć jak robią się czarne, bardzo podobały mi się zaczernienia w postaci pierścienia.
Prócz opraw i świetlówek lubiłem obserwować linie telefoniczne, wysokiego napięcia. Słupy 220kV nazywałem "zającami".
Pomimo to nie wybrałem kształcenia w kierunku energetycznym.
Inną pasją jest sprzęt elektroniczny. Lubię przestrajać stare radioodbiorniki. Nie ma to jak wieża segmentowa w której każdy segment służy do czegoś innego :-). Nie pogardzę dobrym wzmacniaczem czy głośnikami i potrafię odróżnić grające MP3 od CD czy LP chociaż u mnie w domu kable nie grają:-).
Złożyłem niejeden komputer, reanimowałem też wiele sprzętów komputerowych. Trochę administrowałem siecią w małej firmie ale to nuda. W obecnej mojej pracy sprzęt komputerowy i monitoring też kontroluję osobiście chociaż nie jest to moja działka i do tego jest ktoś inny. Mam przechlapane bo cała rodzina wisi mi na szyi. Nikt nie kupi telewizora, komputera, dekodera czy innego sprzętu elektronicznego bez "zawracania" mi gitary...
Sporo interesuję się też radiodyfuzją naziemną. www.radiopolska.pl to forum które regularnie odwiedzam. Maszty nadawcze, fale długie, UKF, krótkie nie są mi obce. Lubię kręcić gałką w tunerze. Na dachu mojego bloku posiadam własną instalację antenową do odbioru UKF i TV (DVB-T). Rodzinie i znajomym też trochę anten zamontowałem. Lubię patrzeć na anteny RTV zwłaszcza kierunkowe. Teraz nawet bardziej niż na oprawy. Dla mnie dom bez anteny na dachu wygląda jak oprawa bez źródła światła albo oprawa sodowa z wkręconą rtęciówką :-). Niestety w Polsce na wielu domach tak jednorodzinnych jak i wielorodzinnych króluje antenowa prowizorka. Mało jest instalacji wykonanych estetycznie i poprawnie technicznie chociaż powoli zaczyna się to zmieniać.
To chyba na razie tyle :-)
robert03
 
Posty: 442
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 22 sierpnia 2010, 12:33
Lokalizacja: Świecie

Re: Wasze inne pasje

Postprzez SL100 » 11 grudnia 2015, 21:32

Do udostępnienia tego tutaj nakłonił mnie famabud
Odtwarzanie na własną odpowiedzalność :!: :mrgreen:

Avatar użytkownika
SL100
 
Posty: 302
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 września 2011, 11:09

Re: Wasze inne pasje

Postprzez toomm40 » 11 grudnia 2015, 21:42

jaką trakturę mają te organy, chyba elektro-pneumatyczną ? czy sama pneumatyka ? skąd w ogóle jest to nagranie ?
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Wasze inne pasje

Postprzez SL100 » 11 grudnia 2015, 21:49

toomm40 napisał(a):jaką trakturę mają te organy, chyba elektro-pneumatyczną ? czy sama pneumatyka ? skąd w ogóle jest to nagranie ?

Ja się na tym nie znam to wiesz :D
Nagranie moje
Avatar użytkownika
SL100
 
Posty: 302
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 września 2011, 11:09

Re: Wasze inne pasje

Postprzez toomm40 » 11 grudnia 2015, 21:51

myślałem,że tyle to wiesz ;)
ps. elektropneumatyki mają bardzo często amperomierz przy wyłączniku dmuchawy-po tym można je "na oko" odróżnić od pneumatyków ;)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Wasze inne pasje

Postprzez SL100 » 11 grudnia 2015, 22:15

toomm40 napisał(a):myślałem,że tyle to wiesz ;)
ps. elektropneumatyki mają bardzo często amperomierz przy wyłączniku dmuchawy-po tym można je "na oko" odróżnić od pneumatyków ;)

Ma voltomierz
Avatar użytkownika
SL100
 
Posty: 302
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 września 2011, 11:09

Re: Wasze inne pasje

Postprzez amisiek » 11 grudnia 2015, 22:31

zawsze się zastanawiałem jak muzyk to czuje, gdy zamiast na martwej klawiaturze elektrycznej gra na instrumencie z trakturą pneumatyczną. Czy czuje się pracę dźwigni Barkera? Wiem jaka jest różnica przy ćwiczeniach na choćby półważonej klawiaturze ketronów lub Yamahy w porównaniu do tępych instrumentów takich jak tanie Casio. Brzmi zupełnie inaczej przy lekkim i powolnym naciskaniu klawisza, zwłaszcza przy przedętych piszczałkach (nie wiem jak to się nazywa w organach w kościołach, ale w nastawach instrumentu mam "harmonic flute").
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Wasze inne pasje

Postprzez SL100 » 11 grudnia 2015, 22:43

amisiek napisał(a):zawsze się zastanawiałem jak muzyk to czuje, gdy zamiast na martwej klawiaturze elektrycznej gra na instrumencie z trakturą pneumatyczną. Czy czuje się pracę dźwigni Barkera? Wiem jaka jest różnica przy ćwiczeniach na choćby półważonej klawiaturze ketronów lub Yamahy w porównaniu do tępych instrumentów takich jak tanie Casio. Brzmi zupełnie inaczej przy lekkim i powolnym naciskaniu klawisza, zwłaszcza przy przedętych piszczałkach (nie wiem jak to się nazywa w organach w kościołach, ale w nastawach instrumentu mam "harmonic flute").

W przypadku tych organ nie czuć, że się gra na tak potężnym instrumencie, w przeciwieństwie do organ na mojej parafii (nie pamiętam jakiej to są marki, troche lat mają , czuć duży opór i opóźnienie przy graniu)
Avatar użytkownika
SL100
 
Posty: 302
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 września 2011, 11:09

Re: Wasze inne pasje

Postprzez wyolon » 15 grudnia 2015, 21:03

.
Ostatnio edytowano 27 czerwca 2017, 01:19 przez wyolon, łącznie edytowano 2 razy
wyolon
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości