Telewizor Thomson 39FU5253 podświetlenie matrycy

Dyskusja na tematy dowolne

Telewizor Thomson 39FU5253 podświetlenie matrycy

Postprzez Elektroservice » 8 marca 2021, 18:31

Cześć wszystkim. Trafił mi się TV Thomson z małym defektem - znikającym podświetleniem matrycy. Po włączeniu telewizora podświetlenie zapala się na 1-2 sekundy i gaśnie przy czym obraz i dźwięk działają cały czas normalnie. Sprawdziłem póki co elektrolity w zasilaczu oraz inwerterze zasilającym LEDy a także napięcia wychodzące z zasilacza i tutaj wszystko jest w porządku. Zauważyłem, że gdy podczas pracy telewizora odłączę zasilanie inwertera a następnie ponownie je podłączę podświetlenie pojawia się ponownie na 1-2 sekundy i wtedy widać, że obraz wyświetlany jest normalnie więc uszkodzenie matrycy można wykluczyć. Sam inwerter został już podmieniony na używany z allegro (wg zapewnień sprzedawcy sprawny) i nic to niestety nie zmieniło. Może mi ktoś podpowiedzieć o co tu może chodzić? Gdzie jeszcze można poszukać uszkodzenia?

Pozdrawiam
Paweł
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Telewizor Thomson 39FU5253 podświetlenie matrycy

Postprzez KaszeL » 8 marca 2021, 21:24

Zasilacz sprawdziłeś?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Telewizor Thomson 39FU5253 podświetlenie matrycy

Postprzez Elektroservice » 8 marca 2021, 23:16

Tak, napięcie wydostające się z zasilacza sprawdziłem - na płytce jest napisane 24V, zmierzyłem 23.60coś V tak więc moim zdaniem jest w porządku. Mam też rozpiskę napięć jakie mają być na płytce inwertera który zasila LEDy ale niestety w ciągu 1-2 sekund nie jestem w stanie niczego zmierzyć a bez obciążenia inwerter też nie pracuje. Na innym forum kilka osób zasugerowało mi, że niestety padł któryś z LEDów w podświetleniu a to oznacza, że trzeba będzie wypatroszyć matrycę :(
Z racji na to, że jest to operacja bardzo trudna i bardzo ryzykowna spróbuję znaleźć kogoś, kto by się podjął tej roboty (w akceptowalnej dla mnie lub teścia kwocie) ostatecznie kiedy nikt nie będzie chciał się za to wziąć lub ceny nas powalą spróbuję sam z tym powalczyć. Z pompami wtryskowymi się udawało to może i z matrycą się uda ;)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Telewizor Thomson 39FU5253 podświetlenie matrycy

Postprzez OUKS340 » 9 marca 2021, 22:00

Nie chcę martwić ale masz uszkodzoną którąś z listew z LEDami pod matrycą. Musisz po zdjęciu matrycy wychwycić który z LEDów nie świeci.
OUKS340
 
Posty: 1925
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: Telewizor Thomson 39FU5253 podświetlenie matrycy

Postprzez Elektroservice » 9 marca 2021, 22:03

Póki co odpuszczam temat, jak będę miał chwilę czasu i przypływ weny wezmę się za to. Dziękuję wszystkim za podpowiedzi :)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew


Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości