Dzisiejsza elektronika

Dyskusja na tematy dowolne

Dzisiejsza elektronika

Postprzez amisiek » 22 czerwca 2021, 23:02

Kupiłem na aledrogo ładowarkę do telefonów, która oprócz standardowego ładowania USB obsługuje także ładowanie szybkie QC 3 (o napięciu 5, 9 lub 12V).
Obrazek
Otóż ta ładowarka miała w założeniu posłużyć do ładowania telefonu, który obsługuje QC 3.0 i umie wziąć z ładowarki 1.5A przy 12V. Zdziwiłem się, gdyż próba ładowania telefonu tym prądem (ładowarka dogadała się na 12V z poborem 1A) spowodowało nadzwyczaj mocne nagrzewanie się całej elektroniki w środku obudowy ładowarki. Dołączyłem zatem powerbank, który ładuje sie mniejszą mocą (5V 2,5A). Efekt podobny, ładowarka nie nadaje się do pracy ze swoimi znamionowymi parametrami. Zacząłem zatem szukać tego maksimum, które określa rzeczywistą, długotrwałą moc tej ładowarki - okazało się, że to jest jedna trzecia mocy znamionowej.
Powyższe powtórzyłem dla trzech innych ładowarek QC, wynik niemal identyczny, praktycznie niezależnie od producenta.
Czy to według Was znaczy, że moc ładowarki QC jest mocą znamionową podzieloną przez trzy? Taka nowa definicja wata (chińskiego wata)?
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Dzisiejsza elektronika

Postprzez famabud » 22 czerwca 2021, 23:09

Na mojej "szybkiej" ładowarce Ksiajomi też podają wariant zasilania 12V, ale jak podać 12V przez USB to ja bladego pojęcia nie mam czym by się to skończyło :mrgreen:
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Dzisiejsza elektronika

Postprzez KaszeL » 23 czerwca 2021, 09:05

Marcin, zasada jest prosta. Na ładowarkach się nie oszczędza. Mają potencjalną możliwość zniszczyć urządzenie o wielokrotnie wyższej wartości niż one same. Dlatego tylko renomowani producenci. Taką mam zasadę. Generalnie tam gdzie się da, staram się po prostu używać oryginalnych.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Dzisiejsza elektronika

Postprzez galad » 23 czerwca 2021, 11:59

Zanim kupisz ładowarkę polecam zobaczyć czy przypadkiem model na który chcesz się skusić przypadkiem nie był już przetestowany https://youtu.be/-FIo7eMI0hU https://youtu.be/z7rwc95neNg niestety parametry zamiennych ładowarek należy dzielić przez dwa.
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Dzisiejsza elektronika

Postprzez amisiek » 23 czerwca 2021, 22:09

Kupiłem tę ładowarkę jako eksperyment, bo identyczny moduł pracuje w kilku innych, a to był najprostszy sposób na przetestowanie. Mam jeszcze ciekawsze wnioski dotyczące zakłóceń generowanych przez te przetwornice. Niebawem wyniki pomiarów, a cała sprawa zgłoszona do UKE.
Taka ciekawostka - do telefonów Xiaomi jest dołączana ładowarka identyczna z jedną z pokazywanych na filmie. Układ jest taki sam, ładowarka nie posiada żadnych filtrów przeciwzakłóceniowych. Dodatkowo układ kluczujący i diody prostownicze nie posiadają odpowiedniego radiatora, całość jest zrobiona bardzo oszczędnościowo. Takze nawet oryginalne ładowarki nie gwarantują bezpieczeństwa i odpowiedniego zapasu parametrów. Dotyczy to także ładowarek dostarczanych przez Apple'a i cześciowo Samsunga.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Dzisiejsza elektronika

Postprzez galad » 24 czerwca 2021, 17:05

W obecnych czasach, chyba najlepiej jest wykorzystać porządne trafo z dobrym mostkiem i potężna filtracją, do tego stabilizator 5V i mamy domową ładowarkę, bezpieczną o dobrych parametrach, ale stacjonarną :D
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Dzisiejsza elektronika

Postprzez Elektroservice » 24 czerwca 2021, 19:37

Z ładowarkami faktycznie jest dramat zarówno tymi domowymi jak i samochodowymi. Z racji na to że i ja i moja lepsza połówka używamy telefonów Apple korzystamy tylko i wyłącznie z oryginalnych ładowarek Apple, ładowarki te przy ładowaniu dość mocno się grzeją ale nie do tego stopnia żeby nie dało się takiej ładowarki utrzymać w rękach przez dłuższą chwilę. W samochodzie do ładowania telefonu używam powerbank Makita zasilany akumulatorem Makita 18V z serii LXT, przynajmniej mam pewność że w ten sposób nie ubije telefonu i z akumulatorem 3Ah prądu mam na bardzo długi czas nawet do ładowania 2 telefonów na raz (powerbank posiada 2 gniazda USB). Z ładowarkami samochodowymi jest jeszcze gorzej niż z tymi sieciowymi bo potrafią zakłócać system grający nawet przy odtwarzaniu ze zmieniarki a o używaniu CB Radia można niemalże zapomnieć. Najchętniej doposażyłbym każdy z moich samochodów w ze dwa gniazda USB wmontowane elegancko w jedną z zaślepek na desce rozdzielczej tak żeby wyglądało jak oryginał tylko nadal pozostaje problem - czym to zasilić :evil:
Ma ktoś jakiś sprawdzony schemat przetwornicy DC->DC która by z napięcia panującego w instalacji samochodowej (Od 12.ciut do 14.4V) wytworzyła napięcie DC 5V pozbawione "śmieci" i miała wydolność prądową co najmniej 2A? Nie musi to być miniaturowe bo przecież w samochodzie miejsca na skrzyneczkę o wymiarach kilkanaście na kilkanaście cm jest sporo i można to bez problemu schować pod deską rozdzielczą, wyjście doprowadzić do gniazd USB wmontowanych w jedną z zaślepek a zasilanie wziąć "po zapłonie" mając temat ładowania telefonu raz na zawsze z głowy :D
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Dzisiejsza elektronika

Postprzez amisiek » 24 czerwca 2021, 20:34

Tu kilka małych uwag:
1) zasilacz liniowy, który stabilizuje napięcie przez wydzielenie nadmiaru energii w ciepło (przez radiator na zewnątrz) ma istotną wadę. Awaria szeregowego tranzystora powoduje wysłanie napięcia z prostownika na obciążenie. Niezbędny jest zatem układ crowbar, który zrobi zwarcie wyjścia do masy i przepalenie bezpiecznika w razie awarii tranzystora regulacyjnego.
2) są przetwornice DC-DC, które nie śmiecą, używam od kilku lat. Poszukaj gotowego modułu step down CC CV na układzie XL4015, uzupełnij kondensatorem 2200µF na wejściu i 1000µF na wyjściu równolegle z kondensatorem 100nF. Ustaw napięcie wyjściowe na 5.1V, ograniczenie prądu na 2A. Moduł kosztuje max 20zł + wysyłka. Kup takie dwa, niezależne. Właśnie tak zrobiłem dla mojego taty potężny powerpack na 18650, który oprócz wyjścia 12V ma także kilka wyjść do ładowania smartfonów. Wstaw przed każdą bezpiecznik topikowy 2A.
3) przetwornica 5V 2A to nie to samo, co quick charge. Układy QC 3.0 potrafią się dogadać z odbiornikiem prądu na przełączenie do wyższego napięcia, układ QC jest znacznie bardziej skomplikowany od ordynarnej przetwornicy 5V 2A.
4) ładowarki Apple'a to taka sama chińszczyzna jak wszystko inne i o zgodności elektromagnetycznej mozna tylko pomarzyć. Ich producent teraz dodatkowo każe sobie za ładowarkę dopłacić, a jesli używasz nieoryginalnej, to w USA masz problemy z gwarancją. W Europie na szczęście nie.

Mam dla Was zagadkę - co dostarcza zasilania z najmniejszą ilością zakłóceń z poniższej listy:
1) powerbank USB-C GreenCell power delivery na 12V (przejściówka negocująca to napięcie)
2) tania przetwornica stepdown XL4015 z Allegro
3) przetwornica stepdown 20A z Allegro
4) zasilacz 12V 30A Nissei (konstrukcja fabryczna)
5) zasilacz Eltek SMPS ustawiony na 13V (konstrukcja fabryczna, obciążalność ciągła 35A, używany kiedyś do zasilania stacji bazowych NMT450)
6) tani zasilacz do diodek 12V 15A
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Dzisiejsza elektronika

Postprzez KaszeL » 24 czerwca 2021, 20:43

Jak byś podał ile fabrycznie kosztował? ten Eltek SMPS to było by jasne ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Dzisiejsza elektronika

Postprzez amisiek » 24 czerwca 2021, 20:51

Nie wspominam nawet, bo przeliczone na dziś to byłaby czterocyfrowa kwota za moduł. Na rynku wtórnym kosztują ponad 200zł sztuka w wersji 24V. Są cenne, bo mozna prosto przerobić na 14V. Ale Eltek wcale nie jest zwycięzcą, bo przy małym obciążeniu śmieci. Niemniej podaje 30A i napięcie na zaciskach nie spada nawet o 100mV.
Oto wyniki pomiarów w stanie małego obciążenia (10% nominalnego):
1) 25mV, szpilki o częstotliwości około 120-130kHz
2) 9-10mV, stado szpilek około 400kHz,
3) 350mV - szpilki 10kHz plus na tym znacznie słabsze (20mV?) szpilki 120kHz, te drugie ledwo się dało wyłapać, na znamionowym obciążeniu szpilki nieco poniżej 100mV. Dodanie kondensatora załatwia sprawę.
4) paczki szpilek 1,3V, jeśli traktować to jak drgania gasnące ze zmienną częstotliwością, to wychodzi około 1,7MHz. Dodanie kondensatora nie rozwiązuje problemu, gdyż przy znamionowym obciążeniu zmienia się tylko częstotliwość szpilek (!).
5) paczki szpilek 2,8V o częstotliwości małych kilkuset kHz na tym dodatkowo sinusoida rzędu kilkunastu MHz, po podaniu znamionowego obciążenia spada do około 70mV p-p
6) 1,8V w opór ostra piła 50kHz z obciętym w połowie co drugim zjazdem. To tak zakłóca, że po dołączeniu dłuższych przewodów słychać tę przetwornicę z kilkuset metrów.

Część tanich ładowarek samochodowych pracuje na maksymalnie uproszczonym układzie Motoroli MC34063A, a te układy jak nie są odkłócone, to produkują naprawdę spore zakłócenia.
Wracając do ładowarek sieciowych QC 3.0. Otóż wszystkie, włącznie z fabrycznymi Xiaomi (i Apple też, nawet jesli nie mają QC), wysyłają w sieć zakłócenia elektryczne o sporej amplitudzie. Jak to stwierdziłem? Otóż użyłem sondy 1:100, którą dołączyłem do zacisków zasilania takiej ładowarki po stronie sieci energetycznej 230V, sygnał z sondy poszedł na zwykły oscyloskop. Wystarczyło trochę pokręcić synchronizacją podstawy czasu, by te śmieci na ekranie zobaczyć.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Następna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości