Źródła światła w akcji

O fotografowaniu i filmowaniu lamp i wszystkiego co ma związek z oswietleniem

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez MRP200 » 31 marca 2019, 19:16

Whites86 napisał(a):
slaweklampy napisał(a):
AsXSn napisał(a):możliwość wykonania jażnika lampy rtęciowej?


A skąd weźmie rurkę kwarcową do tego celu o rtęci już nie wspominając?

rtec to akurat najmniejszy problem

Dokładnie. Sam ma z kilkadziesiąt gramów rtęci.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez litak1 » 31 marca 2019, 21:04

Elek super fotki ;)
Jakbyś mógł zrobić makro przejścia prądowego jakie udało Ci się zatopić ;)
Powiem Ci że masz dosyć duży progres szklarski, ja podziwiam twojego "ulunga" ponieważ wiem jak ciężko jest cokolwiek zrobić ze szkłem nie mając praktyki i żeby jeszcze to wszystko nie popękało graniczy z cudem , chyba że sobie odprężasz szkło w swoim piecyku, ja mam problem z zatopieniem elektrod, jednak szkło mi pęka, chyba jest niewłaściwe do drutu miedzianego (w innej rurce ładnie zalewa na czerwono)
Zmniejsz prąd wyładowania bo zaraz będziesz miał czarne końce ;)
Myślę że największym problemem z jarznikiem rtęciowym jest obróbka szkła kwarcowego, która jest niemożliwa do wykonania takim palniczkiem, do tego potrzebny jest mocny palnik gazowo- tlenowy , gazowo- powietrznym nie można nawet zmiękczyć szkła kwarcowego, nie mówiąc o spłaszczach, co ciekawe ja próbowałem obrabiać rurkę kwarcową palniczkiem acetylenowo-tlenowym , obróbka jest bardzo ciężka ze względu na bardzo mocną sublimację szkła kwarcowego, może temperatura jest zbyt wysoka, zatopiłem rurkę ale dymiło się z niej jak z palącego się magnezu (świeciła podobnie mocno) i szkło poniżej topionej krawędzi pozostało na trwałe mleczno- matowe.
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez elek » 31 marca 2019, 21:40

Spróbuj Kanthal-D, może to wydaje się głupie żeby drut oporowy wtapiać ale ma znacznie bardziej dopasowany wsp. rozszerzalności cieplnej do szkła niż miedź 11x10-6 vs 16,5x10-6, szkło sodowe ma ~10x10-6, złącze wygląda na szczelne ale czy faktycznie takie jest to nie wiem, szkło ładnie przylega do druta a sama jego powierzchnia w szkle jest czysta metaliczna, złącza odprężałem zwyczajnie trzymając nad płomieniem.
Co do szkła kwarcowego to chyba najlepsze do jego obróbki są palniki wodorowo-tlenowe, niższa temp. spalania, czysty płomień i duża moc, już do szkła boro-krzemowego Simax palniki powietrze-metan,propan mogą być za słabe przy większych grubościach i średnicach. Simax powinien dać się połączyć z wolframem ale muszę to przetestować lepiej.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez MRP200 » 1 kwietnia 2019, 19:35

Nie lepsze były by druty, które stosowane są na doprowadzenia prądowe w żarówkach. Współczynnik rozszerzalności temperaturowej mają zbliżony do szkła.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez litak1 » 1 kwietnia 2019, 20:30

MRP200 napisał(a):Nie lepsze były by druty, które stosowane są na doprowadzenia prądowe w żarówkach. Współczynnik rozszerzalności temperaturowej mają zbliżony do szkła.

To wszystko zależy jakie masz szkło, jest bardzo dużo typów a nawet szkło sodowe starsze nie pasuje do nowszego i nawet rurek już nie da się pospawać razem.
Co do żarówkowych doprowadzeń masz rację tak właśnie zrobiłem jedno z doprowadzeń w mojej rurce, ale wydłubałem nie z żarówki tylko z oryginalnej uszkodzonej elektrody neonowej, która akurat pasowała do rurek przeze mnie posiadanych, to doprowadzenie wyszło mi najlepiej ;)
Muszę spróbować z tym kantalem
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez elek » 2 kwietnia 2019, 18:23

Trochę większa :) tamta była z rurki 6 mm ta ma 25 mm średnicy, przepusty miedziane.
Obrazek
Niestety urwałem rurkę pompową i więcej fot na razie nie będzie.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez AsXSn » 2 kwietnia 2019, 18:25

Fajnie te neony własnej roboty wyglądają.
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1063
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez litak1 » 2 kwietnia 2019, 20:29

Świetna robota :shock: 25mm bardzo gruba, pokazałbyś ten palnik w całości jaki to jest, że obrabia tak ładnie taką grubą rurę, wyładowanie piękne, przepusty kantal czy miedź?
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez AsXSn » 2 kwietnia 2019, 20:41

litak1 napisał(a):Świetna robota :shock: 25mm bardzo gruba, pokazałbyś ten palnik w całości jaki to jest, że obrabia tak ładnie taką grubą rurę, wyładowanie piękne, przepusty kantal czy miedź?

elek napisał(a):Trochę większa :) tamta była z rurki 6 mm ta ma 25 mm średnicy, przepusty miedziane.
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1063
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: Źródła światła w akcji

Postprzez elek » 2 kwietnia 2019, 21:34

Palnik, za 30 zł kupiłem bez podstawy :)
Obrazek
Rura jest cienkościenna więc dosyć łatwo idzie ale mam też z grubsza ścianką i one też idzie obrobić tyle że trochę wolniej.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Foto i video

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości