Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

O fotografowaniu i filmowaniu lamp i wszystkiego co ma związek z oswietleniem

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez Luk » 20 kwietnia 2017, 15:52

Ja też planuję kupić nowy aparat (myślę nad podobnym megazoomem którego ma Jed). Ale czy go kupię jeszcze w tym roku to nie wiem. Mój obecny aparat Sony Cybershot DSC HX20V ma już ponad 4 lata i swoje przeszedł. Ale i tak on robi najlepsze zdjęcia ze wszystkich moich poprzednich aparatów kompaktowych jakie miałem (nie licząc lustrzanki).
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez trojmiejski » 23 kwietnia 2017, 15:57

Przykładowe zdjęcia z nowego aparatu, użyty obiektyw to kit EF-S 18-55 mm F3.5-5.6 IS II, klik powiększa:

Ogniskowa 35mm:
Obrazek

29mm:
Obrazek

39mm:
Obrazek

18mm:
Obrazek

35mm
Obrazek

29mm, ISO 800:
Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez elek » 23 kwietnia 2017, 18:51

To jeszcze naucz się obrabiać pliki RAW bo lusterko bez wykorzystania tego to tylko taki drogi kompakt :)
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez trojmiejski » 23 kwietnia 2017, 19:42

Jak najbardziej jest to w planach rzeczy do nauczenia :)

Na razie jeszcze planuję pobawić się z manualnym ustawianiem ostrości i ogólnie wyczuć ten aparat.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez trojmiejski » 24 kwietnia 2017, 16:33

Zastanawiam się czy poczekać z zakupem innego obiektywu (myślę o stałce 24mm) czy kupić już teraz? Na kitowym obiektywie jakość jest znacznie lepsza niż na kompakcie i nie jest to zły obiektyw w porównaniu do kitów innych firm, lecz zdążyłem zauważyć, że w pewnych sytuacja wyraźnie uwidacznia się aberracja chromatyczna (klik powiększa):

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez Luk » 24 kwietnia 2017, 16:44

Ja też mam lustrzankę (Sony Alfa), ale po kupnie kompaktu 4 lata temu praktycznie już jej nie używam.

trojmiejski napisał(a):Zastanawiam się czy poczekać z zakupem innego obiektywu (myślę o stałce 24mm) czy kupić już teraz? Na kitowym obiektywie jakość jest znacznie lepsza niż na kompakcie i nie jest to zły obiektyw w porównaniu do kitów innych firm, lecz zdążyłem zauważyć, że w pewnych sytuacja wyraźnie uwidacznia się aberracja chromatyczna (klik powiększa):


Nie no, aż tak tego nie widać. Więc możesz się wstrzymać z kupnem, ale zależy też, ile masz pieniędzy na zakup.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez trojmiejski » 24 kwietnia 2017, 17:00

Też myślę, że priorytetem jest nauczyć się obsługi, a zakup obiektywów to temat na później.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez elek » 24 kwietnia 2017, 17:54

trojmiejski napisał(a):Zastanawiam się czy poczekać z zakupem innego obiektywu (myślę o stałce 24mm) czy kupić już teraz? Na kitowym obiektywie jakość jest znacznie lepsza niż na kompakcie i nie jest to zły obiektyw w porównaniu do kitów innych firm, lecz zdążyłem zauważyć, że w pewnych sytuacja wyraźnie uwidacznia się aberracja chromatyczna (klik powiększa):

Aberracje to se w dużym stopniu skorygujesz w programie do obsługi RAW, z aparatem dostałeś Digital Photo Professional, on ma wbudowane profile do korekcji zniekształceń i aberracji a program na początek prosty. Dla mnie w obiektywie liczy się ostrość w centrum i na brzegach kadru, tego łatwo nie skorygujesz. Widzę że masz starszą wersje kita niż ja, mój to STM i on ma lepsze parametry optyczne. Co do innych obiektywów to żeby dobry dopaść to trzeba niestety albo mocno szukać albo trochę kasy wyłożyć.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez trojmiejski » 10 czerwca 2017, 22:55

Teraz mając trochę wolnego czasu zabrałem się za obróbkę RAWów z początku maja, faktycznie jest kolosalna różnica między wynikiem obróbki RAWa, a JPGiem wyplutym przez aparat bezpośrednio:
Obrazek

Dla porównania oryginalny JPG:
Obrazek

Obrobiony RAW:
Obrazek

JPG:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Wasz sprzęt fotograficzny - aparaty cyfrowe i zwykłe

Postprzez Luk » 16 czerwca 2017, 10:44

Mój aparat cyfrowy jest w coraz gorszym stanie. Gdy próbuję zrobić zdjęcie z dużym zoomem pod Słońce, to aparat brzęczy i drga, przez co zrobienie ostrego zdjęcia graniczy z cudem :roll: Chyba czas na kupno nowego aparatu... zastanawiałem się nad tym -

https://mediamarkt.pl/foto-i-kamery/apa ... y-dsc-hx60

Aparat podobny do mojego, tylko z większym zoomem i nieco lepszymi parametrami. Niestety nie wiem, czy w tym roku go kupię. Jeśli mój obecny aparat całkiem padnie to będę zmuszony robić zdjęcia tylko smartfonem :|
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Foto i video

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości