Zdjęcia nocne

O fotografowaniu i filmowaniu lamp i wszystkiego co ma związek z oswietleniem

Re: Zdjęcia nocne

Postprzez elek » 24 maja 2016, 21:01

Beton napisał(a):Nie wiem, kto prowadzi fanpage l-g , ale cieszy mnie, że zdjęcia z poprzedniej strony zostały wykorzystane na zdjęcie w tle i wrzucone na stronę ;).

Ino szkoda że balans bieli tak pojechany a na jpg to wiele się już nie zdziała, a fotki piękne :)
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zdjęcia nocne

Postprzez JeD » 24 maja 2016, 21:31

Powiem jedno Beton, czekam na więcej, więcej więcej WIĘCEJ! :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Zdjęcia nocne

Postprzez Beton » 24 maja 2016, 23:43

elek napisał(a):
Beton napisał(a):Nie wiem, kto prowadzi fanpage l-g , ale cieszy mnie, że zdjęcia z poprzedniej strony zostały wykorzystane na zdjęcie w tle i wrzucone na stronę ;).

Ino szkoda że balans bieli tak pojechany a na jpg to wiele się już nie zdziała, a fotki piękne :)


Jak pojechany? Ustawiony pod rtęciówkę...
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Zdjęcia nocne

Postprzez elek » 25 maja 2016, 09:26

Na większości fotek według mnie odcień jest zbyt mocno przeciągnięty w stronę magnety i fioletu ze zbyt niską temp. barwową, o ile jeszcze światło z rtęciówek wygląda jako tako to otaczające sodówki już wyglądają bardzo nienaturalnie.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zdjęcia nocne

Postprzez Beton » 25 maja 2016, 10:16

elek napisał(a):Na większości fotek według mnie odcień jest zbyt mocno przeciągnięty w stronę magnety i fioletu ze zbyt niską temp. barwową, o ile jeszcze światło z rtęciówek wygląda jako tako to otaczające sodówki już wyglądają bardzo nienaturalnie.


Jak w takim razie najlepiej ustawiać balans bieli? Ja to robię w ten sposób, że idę pod lampę i robię zdjęcie trawy, krawężnika itd. Wcześniej ustawiałem jeszcze na białą kartkę, ale to się nie sprawdzało.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Zdjęcia nocne

Postprzez elek » 25 maja 2016, 10:55

Najlepiej to rób foty w RAW a nie jpeg, wtedy podczas robienia zdjęcia zupełnie nie interesuje cię balans bieli, wszystko ustawiasz dopiero potem w programie, WB powinno się własnie ustawiać na jakiejś powierzchni typu biała kartka z tym że programy zwykle maja lepsze algorytmy i znacznie więcej możliwości dopasowania, ja używam w zasadzie tylko trybu Av (preselekcja przesłony) i czasami pełny manual, podczas robienia foty jedyne co mnie interesuje to kompozycja, właściwe naświetlenie foty i ustawienia głębi ostrości, resztę robię w sofcie na kompie.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zdjęcia nocne

Postprzez Beton » 25 maja 2016, 11:05

elek napisał(a):Najlepiej to rób foty w RAW a nie jpeg, wtedy podczas robienia zdjęcia zupełnie nie interesuje cię balans bieli, wszystko ustawiasz dopiero potem w programie, WB powinno się własnie ustawiać na jakiejś powierzchni typu biała kartka z tym że programy zwykle maja lepsze algorytmy i znacznie więcej możliwości dopasowania, ja używam w zasadzie tylko trybu Av (preselekcja przesłony) i czasami pełny manual, podczas robienia foty jedyne co mnie interesuje to kompozycja, właściwe naświetlenie foty i ustawienia głębi ostrości, resztę robię w sofcie na kompie.


Niestety nie dam rady tego robić w RAWach, już pisałem. Brak dobrych programów, brak miejsca na komputerze, brak czasu na zabawę z wywoływaniem każdego zdjęcia. Wolałbym ustawić balans podczas robienia zdjęć, idzie mi to coraz lepiej - biała kartka nigdy niestety nie zdała egzaminu, rtęciówki wtedy wychodzą zawsze za bardzo fioletowe - o dziwo najlepsze efekty daje skierowanie obiektywu prosto na lampę, ale musi on obejmować tylko komorę lampową, w przeciwnym wypadku to się nie udaje.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Zdjęcia nocne

Postprzez elek » 25 maja 2016, 11:45

Jeśli chcesz robić dobre zdjęcia (szczególnie nocne) to musisz się nauczyć obróbki RAW, w innym wypadku te foty będą co najwyżej przeciętne, czym innym jest focenie w dzień lub przy świetle żarówek a czym innym przy świetle lampy która mocno odbiega od widma ciała doskonale czarnego.

Brak dobrych programów ? no sorry ale tu to pojechałeś mocno :) DPP, RawTherapee, UFRaw a z płatnych Ligtroom , PhotoShop (elements), Corel PaintShop Pro.
Uwierz mi, taki darmowy RT pod wieloma względami przewyższa Lightrooma, Canon daje razem z lustrzankami DPP który do podstawowej obróbki w zupełności wystarcza.

Brak miejsca ? pracujesz na i486 ze 120 MB dyskiem ? jeden raw z mojego lusterka to ~23MB z twojego będzie ponad połowę mniejszy, brak czasu ? a masz czas na użeranie się z WB w terenie ? Obróbka jednego rawa do publikacji na forum to max 1-2 minuty, a często nawet jest tak że wystarczy tylko podciągnąć kolory i kontrast bo sam program ustawił parametry dużo lepiej niż aparat, potem sobie profil zapisujesz i do kolejnych fotek tylko go wklejasz. Masz dużo plików do obróbki ? no to pakujesz w kolejkę do przetwarzania wpierw wklejając odpowiedni profil i idziesz robić coś innego.

Lepiej zrobić jedną dobrą fotkę niż 100 ciulowych, już dawno do tego doszedłem a niestety często tu na forum widzę po 20 fotek jednego obiektu z nieznacznie innej perspektywy, poruszonych, zaszumionych, niedoświetlonych lub przeswietlonych, z beznadziejną kompozycją, aż się odechciewa patrzeć czasami a głupim kompaktem można strzelić świetną fotkę tylko trzeba wiedzieć jak.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zdjęcia nocne

Postprzez Beton » 25 maja 2016, 12:16

elek napisał(a):Jeśli chcesz robić dobre zdjęcia (szczególnie nocne) to musisz się nauczyć obróbki RAW, w innym wypadku te foty będą co najwyżej przeciętne, czym innym jest focenie w dzień lub przy świetle żarówek a czym innym przy świetle lampy która mocno odbiega od widma ciała doskonale czarnego.

Brak dobrych programów ? no sorry ale tu to pojechałeś mocno :) DPP, RawTherapee, UFRaw a z płatnych Ligtroom , PhotoShop (elements), Corel PaintShop Pro.
Uwierz mi, taki darmowy RT pod wieloma względami przewyższa Lightrooma, Canon daje razem z lustrzankami DPP który do podstawowej obróbki w zupełności wystarcza.

Brak miejsca ? pracujesz na i486 ze 120 MB dyskiem ? jeden raw z mojego lusterka to ~23MB z twojego będzie ponad połowę mniejszy, brak czasu ? a masz czas na użeranie się z WB w terenie ? Obróbka jednego rawa do publikacji na forum to max 1-2 minuty, a często nawet jest tak że wystarczy tylko podciągnąć kolory i kontrast bo sam program ustawił parametry dużo lepiej niż aparat, potem sobie profil zapisujesz i do kolejnych fotek tylko go wklejasz. Masz dużo plików do obróbki ? no to pakujesz w kolejkę do przetwarzania wpierw wklejając odpowiedni profil i idziesz robić coś innego.

Lepiej zrobić jedną dobrą fotkę niż 100 ciulowych, już dawno do tego doszedłem a niestety często tu na forum widzę po 20 fotek jednego obiektu z nieznacznie innej perspektywy, poruszonych, zaszumionych, niedoświetlonych lub przeswietlonych, z beznadziejną kompozycją, aż się odechciewa patrzeć czasami a głupim kompaktem można strzelić świetną fotkę tylko trzeba wiedzieć jak.


Niestety coś mocno nie halo z oprogramowaniem i komputer nie "widzi" RAW-ów z aparatu :(. I tyle w temacie. Dysk mam 160 GB, w większości zapchany przez zdjęcia.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Zdjęcia nocne

Postprzez elek » 25 maja 2016, 12:46

System nie pokaże ci podglądu RAW jeśli nie ma zainstalowanych kodeków odpowiednich, program jeśli mu wskażesz odpowiedni plik to go otworzy, jeśli nie widzisz po podpięciu aparatu to zainwestuj w czytnik na USB, znacznie lepsze rozwiązanie niż podpinanie kablem, a dyski twarde to 320 GB kupisz za ~50 zł więc narzekanie na brak miejsca jest trochę bez sensu.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Foto i video

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości