Slajdy

O fotografowaniu i filmowaniu lamp i wszystkiego co ma związek z oswietleniem

Slajdy

Postprzez rtęciówka » 29 lipca 2011, 22:15

Nie wiem czy już gdzieś o tym wspominałem ale bardzo lubię slajdy, czasami można się na nich dopatrzeć niejednego klasyka :)

Mój sprzęt do ich wyświetlania to polski rzutnik Krokus TF, moim zdaniem najlepszy z krajowych, zacinające się Diapole to porażka ;)
Obrazek

Na początek wygrzebałem komplet slajdów "Poznań" wydany przez WOSI "Wspólna Sprawa":
Obrazek

Obrazek

Nie lubię tych folii bo slajdy ciężko się z nich wyciąga a potem jeszcze trzeba wkładać do magazynka :roll:
Obrazek

I przykładowy slajd z tego zestawu, nie wiem które ujęcie najlepsze -oceńcie to zrobię zdjęcia najciekawszych na których oczywiście występują klasyki :)
Aparat na rzutniku (proszę nie zwracać uwagi na element w prawym górnym rogu zdjęcia :mrgreen: ):
Obrazek

I na statywie z różnymi ustawieniami aparatu i kadru:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Slajdy

Postprzez famabud » 29 lipca 2011, 22:19

Jakiej mocy żarówka jest w tym rzutniku :?:
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Slajdy

Postprzez cieszyn » 29 lipca 2011, 22:34

Rtęciówka

Mam wielką prośbę: ustaw aparat tak, żeby skadrować tylko obraz rzucany przez rzutnik! Wtedy zdjęcie będzie najlepsze, wiadomo, trzeba też ustawić najpierw dobrze ostrość obrazu na obiektywie rzutnika (muszą być czyste soczewki!) a potem ustaw dobrze ostrość na aparacie, gdy focisz sam obraz ze ściany

Muszą w ten sposób dobrze wyjść te zdjęcia - chyba, że same slajdy już są niezbyto dobrej jakości

Zatem - czekamy na powtórkę :D
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Slajdy

Postprzez Marek140 » 30 lipca 2011, 07:28

Ach, super rzutnik :D :D :D :) :P
Kiedyś miałem tylko Anię ,ale niestety go już nie mam :(
rtęciówka napisał(a): (proszę nie zwracać uwagi na element w prawym górnym rogu zdjęcia :mrgreen: )

Ależ ja zwróciłem i mnie on cieszy :mrgreen:
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: Slajdy

Postprzez andrzejlisek » 31 lipca 2011, 20:31

Najlepsze jest chyba ujęcie "aparat na rzutniku".

Ale dodatkowo zwróć uwagę, żeby zachować następujące warunki (oprócz ustawienia ostrości):
- obraz slajdu nie wychodzi poza obszar ściany/ekranu
- oś optyczna rzutnika zarówno w pionie, jak i w poziomie jest dokładnie prostopadła do ekranu
- jeżeli to możliwe, to aparat ustaw na "wszystko ręcznie" i próbuj z długim czasem naświetlania przy małym ISO, mały otwór w przysłonie
- zoom w aparacie ustaw tak, żeby obejmował niewielki obszar wokół slajdu

Jak dostroisz sprzęt, to sfotografuj tak wszystkie slajdy z zestawu. Potem w programie do grafiki skadrujesz zdjęcia tak, żeby obciąż marginesy

Czy w skanerze do komputera nie masz przypadkiem możliwości skanowania slajdów? Jeżeli tak, to przedstaw również taki sposób.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Slajdy

Postprzez rtęciówka » 31 lipca 2011, 20:55

famabud napisał(a):Jakiej mocy żarówka jest w tym rzutniku :?:

Halogenowa 150W/24V. Jak kiedyś znajdę fundusze to wymienię ją na jakiegoś małego metalohalogenka ;)
cieszyn napisał(a):Muszą w ten sposób dobrze wyjść te zdjęcia - chyba, że same slajdy już są niezbyto dobrej jakości

Z tym jest różnie bo one pierwszej młodości już nie są ale większość jest w przyzwoitym stanie.
Marek140 napisał(a):Kiedyś miałem tylko Anię ,ale niestety go już nie mam :(

Trzeba było sprzedać na Allegro. Anie osiągają niebotyczne ceny mimo że to transformator, żarówka i trzy soczewki w dwóch kawałkach plastiku, sam mam jedną sztukę i o tym myślę ;)
rtęciówka napisał(a): (proszę nie zwracać uwagi na element w prawym górnym rogu zdjęcia :mrgreen: )

Ależ ja zwróciłem i mnie on cieszy :mrgreen:

Ten element już długo tam nie powisi, wisi od tygodnia i już mam dość :mrgreen:
andrzejlisek napisał(a):Ale dodatkowo zwróć uwagę, żeby zachować następujące warunki (oprócz ustawienia ostrości):
- obraz slajdu nie wychodzi poza obszar ściany/ekranu
- oś optyczna rzutnika zarówno w pionie, jak i w poziomie jest dokładnie prostopadła do ekranu
- jeżeli to możliwe, to aparat ustaw na "wszystko ręcznie" i próbuj z długim czasem naświetlania przy małym ISO, mały otwór w przysłonie
- zoom w aparacie ustaw tak, żeby obejmował niewielki obszar wokół slajdu

Jak dostroisz sprzęt, to sfotografuj tak wszystkie slajdy z zestawu. Potem w programie do grafiki skadrujesz zdjęcia tak, żeby obciąż marginesy

Czy w skanerze do komputera nie masz przypadkiem możliwości skanowania slajdów? Jeżeli tak, to przedstaw również taki sposób.

Więc tak - obraz poza ekran wychodzi może ze 2 centymetry a czasami wcale, zależy jak akurat ramka ze slajdem wskoczy, poza tym ramki różnych firm różnią się szerokością okienek o jakieś tam części milimetra. Oś optyczna idealnie prostopadła do ekranu nie jest ale za bardzo go nie mam jak postawić ciut wyżej. Ale myślę że to bardzo nie przeszkadza. Zdjęcia robione oczywiście na manualu i poza tym z rzutnika ze statywu. Mam wielofunkcyjnego Brothera ale niestety nie da się nim skanować slajdów, szkoda bo sam byłbym ciekawy jak to by wyszło...

Dobra, to idę zrobić więcej zdjęć, będą niedługo ;)
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Slajdy

Postprzez rtęciówka » 31 lipca 2011, 22:18

OK, Poznań będzie później, na początek coś lepszego a mianowicie "Warszawa w nocy" ;)
Obrazek

Obrazek

Najlepiej by wychodziły gdyby aparat stał na środku ale niestety tak za bardzo się nie da dlatego będą pod lekkim kątem ale za to bez cienia ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Slajdy

Postprzez cieszyn » 31 lipca 2011, 22:44

No pięknie!

Widać, że slajdy są już stare, ostrości na nich juz za wiele nie ma.
Za to rtęć króluje wszędzie - i niech tak będzie :D :mrgreen:
Ostatnio edytowano 31 lipca 2011, 23:57 przez cieszyn, łącznie edytowano 1 raz
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Slajdy

Postprzez rtęciówka » 31 lipca 2011, 23:44

Na tych zdjęciach to tak niestety wyszło, w rzeczywistości jest dużo lepiej i widać dużo więcej detali ;)
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Slajdy

Postprzez amisiek » 31 lipca 2011, 23:56

Mam dostęp do dobrej jakości skanera slajdów, mogę spróbować przeskanować to. Wtedy po korekcji byłyby naprawdę ładne zdjęcia. Co Ty na to?
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Następna strona

Powrót do Foto i video

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości