[Film] Koncząca się żywotność WLS

O fotografowaniu i filmowaniu lamp i wszystkiego co ma związek z oswietleniem

[Film] Koncząca się żywotność WLS

Postprzez Paweł » 24 października 2007, 00:38

Witam

Oto filmik z przepalającą się sodówką: http://pl.youtube.com/watch?v=zos9tdgh8bs
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Film] Koncząca się żywotność WLS

Postprzez neon44 » 24 października 2007, 13:55

Fantastyczny filmik. Możnaby zwerbować nowego użytkownika forum :D
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Film] Koncząca się żywotność WLS

Postprzez Paweł » 24 października 2007, 14:48

Dziękuję :) Nie potrzeba bo to ja go nagrałem :mrgreen:
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Film] Koncząca się żywotność WLS

Postprzez andrzejlisek » 24 października 2007, 14:53

Czy ta sodówka rzeczywiście migotała podczas rozgrzewania?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [Film] Koncząca się żywotność WLS

Postprzez Paweł » 24 października 2007, 15:38

andrzejlisek napisał(a):Czy ta sodówka rzeczywiście migotała podczas rozgrzewania?


Nie, to niestety efekt amatorskiego sprzętu... :( Świeciła bez migotania
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Film] Koncząca się żywotność WLS

Postprzez neon44 » 24 października 2007, 17:44

Paweł napisał(a):Dziękuję :) Nie potrzeba bo to ja go nagrałem :mrgreen:


A w takim razie gratulacje i apeluję o więcej takowych flmików. Na przykład start lampy rtęciowej bąądź sodowej. Lampa wyraźnie migotała
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Film] Koncząca się żywotność WLS

Postprzez Paweł » 24 października 2007, 22:29

Dzięki :) Być może to takie migotanie nierozróżniane przez ludzkie oko a dla aparatu już tak...
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Film] Koncząca się żywotność WLS

Postprzez andrzejlisek » 25 października 2007, 14:13

Jeżeli ten aparat to aparat w telefonie komórkowym, to prawdopodobne, że posiada następującą cechę, która jest bolączką przy fotografowaniu lamp wyładowczych zasilanych z częstotliwością 50Hz.

We wszystkich telefonach z aparatem, które miałem okazję zbadać pod względem skanowania obrazu zauważyłem pewną charakterystyczną rzecz, o której już pisałem na tym forum, ale opisze jeszcze raz, żeby specjalnie nie szukać:
Układ elektroniczny telefonu zczytuje sensor CMOS/CCD linia po linii, podobnie, jak telewizor wyświetla obraz. Z tego powodu ostatnia linia obrazu będzie odczytana później niż pierwsza linia obrazu. Cały odczyt może trwać tyle, co kilka okresów prądu przemiennego. Jak się fotografuje lampę wyładowczą zasilaną częstotliwością 50Hz (czyli wykluczamy np. świetlówki zasilane za pomocą elektronicznego statecznika) to lampa błyska z częstotliwością 100Hz (co drugie wyładowanie jest w jedną stronę, co drugie w drugą stronę w zależności od kierunku chwilowego napięcia). Oko ludzkie nie widzi poszczególnych błysków, wydaje nam się, że lampa świeci stabilnie. A ponieważ sensor odczytuje linia po linii, poza tym czas naświetlania jednego piksela jest znacznie krótszy niż czas okresu prądu przemiennego, pojawiają się ciemne pasy. Ciemne miejsce to piksel zarejestrowany między połówkami sinusoidy na lampie. Jasne miejsce to szczyt połówki sinusoidy prądu. Kręcenie filmu takim sprzętem to jest tak naprawdę robienie zdjęć jedno po drugim, samo "pstrykanie" z odpowiednią częstotliwością następuje samoczynnie.

Bardzo łatwo jest wykonać test, który powie nam, czy posiadany sprzęt (dotyczy każdego sprzętu, który może robić zdjęcia lub filmy) odczytuje sensor całościowo, czy linia po linii:

Stajemy z aparatem na środku pokoju, aparat celujemy przed siebie. Następnie obracamy się wokół własnej osi w dowolnym kierunku (wystarczy kilka sekund, więc nie zakręci się w głowie, chyba, że ktoś cierpi na chorobę lokomocyjną) Na "gorszym" sprzęcie już podczas obracania się będzie widać wynik testu. Na "lepszym" w czasie obracania się robimy kilka zdjęć (istotne, żeby prędkość obrotu była jak największa). Oczywiście zamiast robienia zdjęć można kręcić film w czasie obracania się.

Jeżeli aparat skanuje obraz linia po linii, to na zdjęciu lub na wyświetlaczu wszystkie pionowe krawędzie (okna, drzwi, meble) będą pochylone. Jeżeli obracamy się w prawą stronę, to krawędzie będą pochylone w prawo, jeżeli aparat czyta od góry do dołu.

Jeżeli aparat czyta sensor całościowo lub linia po linii z olbrzymią szybkością, to krawędzie będą pionowe, tak, jak to jest w rzeczywistości.

:arrow: Paweł: Jeśli możesz, wykonaj test, który opisałem, będziemy wtedy wiedzieć co było przyczyną widzianego migotania lampy.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Kończąca się żywotność "sodówki" - filmik

Postprzez cieszyn » 15 maja 2008, 20:41

Kończąca się żywotność "sodówki"

http://www.youtube.com/watch?v=zos9tdgh8bs&feature=related
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kończąca się żywotność "sodówki" - filmik

Postprzez neon44 » 15 maja 2008, 20:53

cieszyn. To jest filmik Pawła i on go już zapodawał. Lepiej nakręć coś swojego
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Następna strona

Powrót do Foto i video

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości