[film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

O fotografowaniu i filmowaniu lamp i wszystkiego co ma związek z oswietleniem

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez andrzejlisek » 25 października 2007, 22:08

1. Uruchamianie lampy przy obniżonym napięciu, czekanie na stabilizację, regulacja napięcia w dół i w górę, obserwacja efektów.
2. Uruchamianie lampy na pełnym napięciu i obniżanie jak najniżej, ale tak, żeby utrzymać świecenie lampy.

Wnioski:
- Aby rozjaśnić lampę, można od razu podnieść napięcie do docelowego.
- Aby ściemnić lampę, napięcie należy obniżać stopniowo. Nagłe obniżenie do docelowego może spowodować zgaśnięcie lampy, co pociąga za sobą konieczność podniesienia napięcia i poczekanie na zapłon lampy.
- Napięcie minimalne (po obniżeniu niżej lampa gaśnie) jest wyższe im bardziej rozgrzana lampa.
- Jeżeli lampa jest ustabilizowana na stosunkowo niskie napięcie, to po zgaśnięciu jest możliwy natychmiastowy zapłon po podniesieniu napięcia do 230V
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez cieszyn » 25 października 2007, 22:38

- A czy zanotowałeś jakieś napięcia graniczne dla danego typu lampy, przy którym ona już gaśnie?
- jak obniżałeś napięcie, regulatorem tyrystorowym, czy autotransformatorem? A może czym innym?

Ciekawe, co by było, gdyby daną lampę zasilać napięciem przemiennym, ale o innej charakterystyce, np. napięciem piłokształtnym lub kwadratowym, trójkątnym, zmieniając współczynnik wypełnienia :?:

To jest trudniejsze, ale gdyby tak zmienić częstotliwość z tych 50-60 Hz na wyższą albo niższą :?: :idea: :?: i dodatkowo jeszcze zmieniać napięcie w górę i w dół ?

Takich zabaw chyba nikt nie próbował?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez andrzejlisek » 25 października 2007, 22:45

Nie zapisywałem napięć, regulowałem autotransformatorem.

Nie jestem pewny, ale wydaje mi się, że wzrost częstotliwości obniży prąd lampy, a spadek częstotliwości podniesie prąd lampy.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez cieszyn » 25 października 2007, 22:55

Nie jestem pewny, ale wydaje mi się, że wzrost częstotliwości obniży prąd lampy, a spadek częstotliwości podniesie prąd lampy.


Zakładasz, że lampa działa niejako jak swego rodzaju samoregulujcy się automat ? :idea: :o

Większa częstotliwość, to podawanie lampie wyższego prądu (przy tym samym napięciu), to więc ona ze swoich własności i parametrów granicznych spowoduje, że prąd przez nią płynący się obniży (tzn. do wyemitowania tej samej ilości światła, będzie potrzebowała przy wyższej częstotl. mniejszego prądu - i odwrotnie?)

Czy dobrze kombinuję , hę :?:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez andrzejlisek » 26 października 2007, 13:23

Moje "przeczucie" odnośnie związku częstotliwości napięcia z jasnością lampy wynika z fizyki dławika.

Dławik dla prądu przemiennego stanowi opór, który można obliczyć z pewnego wzoru (nie pamiętam go). Wielkością charakteryzującą dławik jest indukcyjność wyrażana w henrach. Na opór indukcyjny wpływa indukcyjność oraz częstotliwość prądu zmiennego.

Im mniejsza częstotliwość prądu zmiennego, tym mniejszy jest opór indukcyjny. W przypadku prądu stałego (można powiedzieć o nim, że jest to szczyt sinusoidy o małej częstotliwości dążącej do zera) dławik to kawałek drutu nie mającego żadnego oporu.

Moim zdaniem teoretycznie lampa powinna działać, jak zamiast dławika wstawi się rezystor o tej samej rezystancji, co reaktancja zastępowanego dławika przy prądzie 50Hz.

Tutaj jest sytuacja analogiczna jak z diodami LED. Zarówno lampy wyładowcze jak i diody LED należy wysterować odpowiednim prądem. W tym celu obok lampy szeregowo wstawia się impedancję, na której odkłada się taka część napięcia, żeby na lampie było takie napięcie, które zapewnia przewidziane natężenie prądu lampy (wynika z charakterystyki prądowo-napięciowej).

Dlatego wydaje mi się, że przy zmniejszaniu impedancji włączonej w szereg z lampą zwiększa się napięcie odkładające się na lampie, co pociąga za sobą wzrost natężenia prądu płynącego przez lampę.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez cieszyn » 26 października 2007, 15:02

To brzmi przekonywująco.

Tak pół żartem, pół serio powiem, że wolę używać inego pojęcia charakteryzujacego napięcie w gniazdku 230V AC
To jest "napięcie przemienne" 8-)

Niby to samo, co zmienne, ale nie do końca. Przemienność napięcia wynika z jego charakteru sinusoidalnych zmian wartości wobec zera - raz poniżej, raz powyżej. Zaś konkretne napięcie stałe (dodatnie lub ujemne), którego wartość będę zmieniał, będzie tylko napięciem zmiennym.

Ot, taki drobny niuans, choć wiem, wiem, że mówiąc zmienny mamy na myśli przemienny - zmienny się szybciej mówi i dlatego się tak zakorzeniło w normalnym słownictwie. :)

Jak kogoś interesują żarty w rodzaju:
- dlaczego dioda prostuje napięcie?
- w jaki sposób napięcie przemienne przechodzi przez kondensator?
mogę narysować 2 fajne obrazki. :|
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez andrzejlisek » 26 października 2007, 20:53

cieszyn napisał(a):Jak kogoś interesują żarty w rodzaju:
- dlaczego dioda prostuje napięcie?
- w jaki sposób napięcie przemienne przechodzi przez kondensator?
mogę narysować 2 fajne obrazki. :|


Mnie by zainteresowały
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez cieszyn » 26 października 2007, 21:14

przez andrzejlisek 26 października 2007, 21:53

...

Mnie by zainteresowały


Ja myślałem, że to stare jest jak świat, ale dobra.
Wybaczcie, ale plastykiem to ja nie jestem i rysowanie sinusoidy w MS Paint wygląda na tragiczną przygodę z elektronicznym ołówkiem.

Dioda.JPG
Dioda.JPG (10.43 KiB) Przeglądane 1539 razy



Kondensator2.JPG
Kondensator2.JPG (12.3 KiB) Przeglądane 1539 razy


Myślę, że nie muszę opisywać przebiegu zachodzących na rysunkach zjawisk :?: :D :D
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez keleris » 26 października 2007, 21:50

Znam to :D
Te rysunki są w książce Janusza Wojciechowskiego pt. "Elektronika dla wszystkich" :mrgreen:
keleris
 

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez andrzejlisek » 26 października 2007, 22:27

Dziękuję. Mimo, że niedokładny rysunek to i tak rozumiem, na czym dowcip polega.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Foto i video

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości