[film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

O fotografowaniu i filmowaniu lamp i wszystkiego co ma związek z oswietleniem

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez cieszyn » 26 października 2007, 23:08

przez keleris 26 października 2007, 22:50

Znam to
Te rysunki są w książce Janusza Wojciechowskiego pt. "Elektronika dla wszystkich"


Właśnie! Wojciechowski! Były co najmniej 2 wydania
...
To była moja pierwsza Biblia elektroniki! Kto zna tą książkę?????

Keleris - jeśli masz tą książkę, czy możesz je sfocić i nam pokazać? Może są tam też inne z tej śmiesznej serii ?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez KaszeL » 27 października 2007, 00:15

cieszyn napisał(a):Tak pół żartem, pół serio powiem, że wolę używać inego pojęcia charakteryzujacego napięcie w gniazdku 230V AC
To jest "napięcie przemienne" 8-)


Hehe, wiesz, że przez przypadek nazwałeś to poprawnie? Otóż zmienne, to może sobie być każde napięcie, którego parametry zmieniają się w czasie. Natomiast to w naszej domowej sieci elektrycznej, to właśnie napięcie _przemienne_. Tak to się fachowo nazywa :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez cieszyn » 27 października 2007, 09:53

Hehe, wiesz, że przez przypadek nazwałeś to poprawnie?


Otóż nie - nie przez przypadek. Jestem fizykiem (ja mówię: jestem "fizyczny") z wykształcenia i mam to we krwi.
Ale zgadzam się, że ludzie nie rozróżniają takich niuansów w nazwach.

Lepiej:
- zobacz jak tragicznie ludzie mylą pojęcia liczby i cyfry! I to nawet VIP-y
Jak słyszę, że taki ważniak mówi: "Za nami świadczą cyfry! 2 000 nowych miejsc pracy ...itd" no to myślę że ten ktoś nie uważał w szkole.

Idąc dalej tym testem, wart spytać takiego gościa, ile jest cyfr na świecie: - od razu powie z miną odkrywcy świata, że nieskończona ilosc!
BŁĄD. Jest ich tylko 10: (1,2,3,4,5,6,7,8,9,0) On miał na myśli liczby!


Na koniec taka uwaga:
Mało komu się mylą pojęcia: litera i wyraz, bo każdy wie, że wyraz powstaje z liter
Ale to, że z cyfr powstają liczby - to już mało kto kojarzy :evil: - no, to co, do szkoły nie chodzili? :lol:

Już nie chcę tu pisać o różnicy między wielkościami skalarnymi a wektorowymi.

Radzę każdemu prywatnie uważać na wszelkie napięcia zmienne i przemienne bo jak kopnie - to nie ma żartów :o
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez KaszeL » 27 października 2007, 12:22

Tia, z tymi liczbami i cyframi chyba większość ma kłopoty.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez cieszyn » 27 października 2007, 20:09

przez KaszeL 27 października 2007, 13:22

Tia, z tymi liczbami i cyframi chyba większość ma kłopoty.


Sorry, nie chciałem nikogo z tej "większości" obrazić :lol: A jak jest naprawdę, to każdy z nas wie najlepiej. Więc nie wiem, czy ta "większość" to dobra ocena zjawiska .......

Sam popełniam sporo różnych błędów w życiu i to czasem takich, z których sobie nie zdaję sprawy.
Każdy ma swoje mocne i słabe strony - jak to w życiu :lol:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez keleris » 27 października 2007, 21:10

Książkę mam, jest ona w rozsypce, ale może sfocę :mrgreen:
keleris
 

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez cieszyn » 27 października 2007, 21:18

przez keleris 27 października 2007, 22:10

Książkę mam, jest ona w rozsypce, ale może sfocę


SUPER! Możesz ją też zapodać na elektroda.pl - może i tam ktoś sie ucieszy?

Ale wiesz - to jest kolubryna. Sporo pracy. - powodzenia!
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez elek » 27 września 2010, 20:16

Odgrzewam temat, Narva HBO 100W
http://www.youtube.com/watch?v=hNGb6ZpuhBQ
to jest filmik realtime , lampa pomimo malutkich rozmiarów długo się rozgrzewa i ma niesamowitą jasność powierzchniowa, odstęp między elektrodami to < 1 mm, wpakować takie coś w reflektor paraboliczny i można zrobić szperacz z doskonałym skupieniem wiązki, sprawność jak na lampy rtęciowe bardzo duża bo pod 60 lm/W dobija przy Ra ~ 35 czyli sporo lepiej od rtęci bez luminoforu, widać widmo w którym jest sporo czerwieni, ciśnienie w bańce na poziomie 80 atmosfer robi swoje, jak dawno temu 500W HBO odpalałem to fantastycznie było widać prądy konwekcyjne w bańce, 100W lampka jest zbyt mała żeby to jakoś sensownie uchwycić, Jakby ktoś się zastanawiał dlaczego anoda jest na dole to według katalogu taka jest pozycja pracy tych lamp, sam się zdziwiłem :)
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez Michal » 27 września 2010, 20:37

elek napisał(a):Odgrzewam temat, Narva HBO 100W
http://www.youtube.com/watch?v=hNGb6ZpuhBQ
to jest filmik realtime , lampa pomimo malutkich rozmiarów długo się rozgrzewa i ma niesamowitą jasność powierzchniowa, odstęp między elektrodami to < 1 mm, wpakować takie coś w reflektor paraboliczny i można zrobić szperacz z doskonałym skupieniem wiązki, sprawność jak na lampy rtęciowe bardzo duża bo pod 60 lm/W dobija przy Ra ~ 35 czyli sporo lepiej od rtęci bez luminoforu, widać widmo w którym jest sporo czerwieni, ciśnienie w bańce na poziomie 80 atmosfer robi swoje, jak dawno temu 500W HBO odpalałem to fantastycznie było widać prądy konwekcyjne w bańce, 100W lampka jest zbyt mała żeby to jakoś sensownie uchwycić, Jakby ktoś się zastanawiał dlaczego anoda jest na dole to według katalogu taka jest pozycja pracy tych lamp, sam się zdziwiłem :)

Lampy HBO wykorzystywane są w mikrolitografii,min.produkcji hologramów.Kiedyś załatwiałem podobną lampę - HBO 350W do jednej z firm zajmujacej się min.produkcją hologramów.W instrukcji była również informacja,że lampa musi pracować z anodą skierowaną do dołu.
Filmik super ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: [film] 2 moje filmiki startujacych lamp.

Postprzez amisiek » 27 września 2010, 20:41

Dodatkowo używa się w biotechnologii, po zaopatrzeniu w filtry. Pamiętam ciekawą konstrukcję oprawy. Zasilanie całego przyrządu było wyłączane po otwarciu małej zewnętrznej pokrywy. Żeby dobrać się do lampy, trzeba było otworzyć jeszcze jedną obudowę, ta była bardzo solidna. Jak dokładnie wyglądała optyka to nie pamiętam. W instrukcji nakazywali rozgrzać lampę 10 minut przed rozpoczęciem naświetlania pola badawczego.
Popieram możliwość zrobienia dobrego szperacza, ciekawi mnie tylko ile UV wydaje z siebie taka lampka.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Foto i video

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości