Odpalanie opuszczonych opraw

O fotografowaniu i filmowaniu lamp i wszystkiego co ma związek z oswietleniem

Re: Odpalanie opuszczonych opraw

Postprzez KaszeL » 29 kwietnia 2014, 19:14

zawistak napisał(a):Witam,
Z czego wiem sinus aproksymowany.


No to wszystko jasne. Taka przetwornica nadaje się w zasadzie jedynie do zasilania urządzeń z wszędobylskimi zasilaczami impulsowymi. Tam gdzie w pierwszej fazie jest konwersja AC->HV DC. Urządzenie mające charakterystykę pojemnościową lub indukcyjną nie będą działać prawidłowo - nawet jeśli pozornie działają. Potrzebujesz niestety pełnej sinusoidy :\
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Odpalanie opuszczonych opraw

Postprzez amisiek » 29 kwietnia 2014, 20:16

Tak, to też. Dodatkowo moduły mocy w profesjonalnych UPSach są tak projektowane, by falownik miał zapas energii w kondensatorach przed stopniem mocy - wtedy krótkotrwale mogą dostarczyć i 10x tyle mocy, co w trybie ciągłym. Jest to niezbędne, by w razie awarii np. zasilacza w odbiorniku móc sforsować zabezpieczenie i przepalić szybki bezpiecznik zanim prąd zwarcia osiągnie wartość ustaloną. Tak robi APC, Emerson, Rittal...
Dobry UPS z sinusem na wyjściu potrafi dać radę skorygować harmoniczne i radzi sobie ze składową bierną. Gdy odpalałem 2kW MH na trójfazowym module mocy od APC (3kVA na moduł, w UPSie było ich 4 sztuki - 3+1), to moduł nawet nie zajęczał, mimo to, że na pewno podczas startu był niezły kopniak. Fajnie pokazywał moc bierną, szkoda, że nie miałem kamery, bo można było to udokumentować. Widać było jak zmienia się kompensacja w miarę rozgrzewania lampy w układzie. Gdy MH się nagrzał, cos fi pokazywał trochę ponad 0,9.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Odpalanie opuszczonych opraw

Postprzez matit1 » 29 kwietnia 2014, 20:29

Ja mam UPS Ever eco 700 CDS który rzekomo ma napięcie sinusoidalne. W rzeczywistości na oscyloskopie pokazuje się trapez który rozszerza się pod wpływem zwiększania obciążenia.
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3129
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Odpalanie opuszczonych opraw

Postprzez lukaszlbn » 29 kwietnia 2014, 21:14

Na pewno niema on czystej sinusoidy dlatego, że to typowy UPS z trafo w środku. A taki UPS da tylko i wyłącznie taki przebieg http://obrazki.elektroda.pl/3362409000_1301434052.jpg (zdjęcie pożyczone). Typowy przebieg z trafa zasilanego układem przeciwsobnym - raz jedna połówka raz druga. Stąd schodki. Sinusoidalny na pewno by tu dał radę, choć ten też powinien ostatecznie. Ale to zależy jak jest rozwiązane zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe i zwarciowe.
Avatar użytkownika
lukaszlbn
 
Posty: 111
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2013, 22:56
Lokalizacja: Lublin

Re: Odpalanie opuszczonych opraw

Postprzez matit1 » 29 kwietnia 2014, 21:31

lukaszlbn napisał(a):Na pewno niema on czystej sinusoidy dlatego, że to typowy UPS z trafo w środku. A taki UPS da tylko i wyłącznie taki przebieg http://obrazki.elektroda.pl/3362409000_1301434052.jpg (zdjęcie pożyczone). Typowy przebieg z trafa zasilanego układem przeciwsobnym - raz jedna połówka raz druga. Stąd schodki. Sinusoidalny na pewno by tu dał radę, choć ten też powinien ostatecznie. Ale to zależy jak jest rozwiązane zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe i zwarciowe.

Taki przebieg co pokazałeś w linku to ma tania przetwornica 12/230V, osobiście sprawdzałem i nadaje się praktycznie tylko do zasilania zasilaczy impulsowych typu ładowarka do czegoś. Ten UPS o którym pisałem ma dokładnie trapezoidalny przebieg, wygląda on znacznie lepiej niż to co na tym zdjęciu z linku.
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3129
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Odpalanie opuszczonych opraw

Postprzez amisiek » 29 kwietnia 2014, 21:46

Takie coś jak na zdjęciu powinno być zakazane. Zresztą po podłączeniu obciążenia indukcyjnego czasami ulega autodestrukcji ;) Widziałem bardzo fajną konstrukcję, w której zrobili filtr zaporowy na trzecią, drugą i piątą harmoniczną. Wynik był zadziwiająco dobry. Przetwornica działała na parze ultra super hiper hardcore tranzystorów IGBT. I tym czymś można byłoby z powodzeniem odpalić nawet najgorszą nieskompensowaną sodę. Ta przetwornica wytrzymywała zwarcie przy pełnym wysterowaniu, wtedy zadziałało zabezpieczenie nadprądowe.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Odpalanie opuszczonych opraw

Postprzez Elektroservice » 29 kwietnia 2014, 22:10

amisiek napisał(a):Takie coś jak na zdjęciu powinno być zakazane. Zresztą po podłączeniu obciążenia indukcyjnego czasami ulega autodestrukcji ;) Widziałem bardzo fajną konstrukcję, w której zrobili filtr zaporowy na trzecią, drugą i piątą harmoniczną. Wynik był zadziwiająco dobry. Przetwornica działała na parze ultra super hiper hardcore tranzystorów IGBT. I tym czymś można byłoby z powodzeniem odpalić nawet najgorszą nieskompensowaną sodę. Ta przetwornica wytrzymywała zwarcie przy pełnym wysterowaniu, wtedy zadziałało zabezpieczenie nadprądowe.


Taka przetwornica + samochód z alternatorem co najmniej 70-90A i można odpalać opuszczone oprawy :D
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Odpalanie opuszczonych opraw

Postprzez KaszeL » 29 kwietnia 2014, 22:23

70A to chyba każdy pierdzik ma?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Odpalanie opuszczonych opraw

Postprzez amisiek » 29 kwietnia 2014, 22:24

Bez problemu. Włącznie z OUR1000. Tamten moduł był zasilany z 24V, podłączony silnik 1kW nie robił na nim żadnego wrażenia. Te tanie przetwornice z Allegro to słabizna. Na aledrogo są także przetwornice wyższej klasy o mocy ciągłej 2kW i o przebiegu sinusoidalnym (bardzo dobrze aproksymowanym za pomocą paczek impulsów), ale bez tysiąca złotych nie ma co podchodzić do tematu.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Odpalanie opuszczonych opraw

Postprzez zawistak » 29 kwietnia 2014, 22:50

amisiek napisał(a):Bez problemu. Włącznie z OUR1000. Tamten moduł był zasilany z 24V, podłączony silnik 1kW nie robił na nim żadnego wrażenia. Te tanie przetwornice z Allegro to słabizna. Na aledrogo są także przetwornice wyższej klasy o mocy ciągłej 2kW i o przebiegu sinusoidalnym (bardzo dobrze aproksymowanym za pomocą paczek impulsów), ale bez tysiąca złotych nie ma co podchodzić do tematu.

No właśnie, niestety. Ale ja i tak spróbuję. Może się uda odpalić rtęć? Jak nie, to się poduczę elektroniki i może uda mi się taki falowniczek zbudować na IGBT.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
zawistak
 
Posty: 516
Zdjęcia: 797
Dołączył(a): 25 grudnia 2010, 13:29
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Foto i video

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości