[Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 23 maja 2020, 22:41

Raczej przerabiano OURW zdjęte z kwiatów. Było ich mnóstwo. Na kwiatach pojawiły się na początku lat 90 strady, a OURW były w dobrym stanie, więc je wykorzystano.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
qba

Zdjęcia: 1020

Postprzez trojmiejski » 24 maja 2020, 00:13

Na wybranych ulicach były kiedyś łyżki, ale sumarycznie to OURW było znacznie więcej więc uznano, że z tego modelu będzie większe źródło do przeróbek. A wykorzystywano chętnie. Przykładowo w latach 90-tych Aleję Topolową w Gdyni oświetlały pomalowane na zielono sodowe OURW na zielonych słupach, pamiętam na tyle, że pojawiły się tam mniej więcej w tym samym czasie w którym OURW były z kwiatów ściągane, więc to pewnie były te same sztuki po przeróbce. Co było przed OURW nie pamiętam, chyba świetlówkowce. W ogóle to jest zastanawiający brak zdjęć Alei Topolowej z tamtego okresu, stare zdjęcia są większości sprzed wojny, a potem po dziurze najstarsze zdjęcia z tych bliskich współczesności to oprawy Elgo Park z rtęcią (tak, nastąpiła zamiana sody na rtęć zamiast typowo w drugą stronę).

Co do OURW w centrum Gdańska, sam przykładowo dorwałem OURW na ul. Kowalskiej w 2013 (potem pojawiły się Ambary):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Było ich więcej, w tym jedna sztuka prawie tuż przy nabrzeżu.

Co do M-250A, jest ich trochę na niskich słupach, ale na wysokich kwiatach nie ma. W dużej mierze jest to zasługa, że te oprawy miały pecha być na tych kwiatach które wyleciały w całości przy okazji dużych przebudów. Te z oprawami Indal IVH przy skrzyżowaniu Malczewskiego z Niepodległości jak miały te oprawy od dawna tak mają nadal. Kwiaty między pętlą trolejbusową Sopot Reja, a granicą Gdańska jak otrzymały w latach 90-tych Strady tak nadal mają Strady. Z kwiatów z M-250A tylko ta jedna sztuka w Brodwinie jako tako przetrwała i jedyne co spotkało to wymiana samych opraw, tak było przed:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak jest po:
Obrazek

Obrazek

Niestety teraz bardzo dużo klasyki jest w zaniku, przykładowo w piątek przejazdem widziałem, że na Matarni w miejscu trumien są nowe słupy z oprawami LED i teraz Matarnia już nigdy nie będzie taka sama:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
trojmiejski

Zdjęcia: 3344

Postprzez trojmiejski » 25 maja 2020, 21:55

Uzupełnienie tematu, ul. Warszawska, Zjazdowa i okolice (pierwsze zdjęcie ul. Śląska):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
trojmiejski

Postprzez famabud » 25 maja 2020, 22:09

Te ledy na elewacjach bardzo cienko świecą. :roll:
Light is life
famabud

Zdjęcia: 1074

Postprzez trojmiejski » 25 maja 2020, 22:11

Te na kwiatach na Śląskiej też słabiej świecą niż wcześniejsza soda. Co ciekawe mam subiektywne wrażenie, że na Władysława IV zastosowano mocniejsze.

EDIT:
Piłsudskiego już zledyzowana. Jak będzie dalej postępować ledyzacja to się okaże, Wiśniewskiego przykładowo jeszcze nie ruszyli poza fragmentami:
http://phototrans.pl/14,1032539,0,Ikaru ... _5634.html
trojmiejski

Postprzez trojmiejski » 28 maja 2020, 14:35

Trochę z innej beczki, jako, że focenie w akcji kwiatów koło dworca odłożyłem na wolną chwilę w późniejszym czasie to, żeby być na bieżąco nagrałem film z przejazdu autem w tamtych okolicach:

Jak widać wtedy LEDowe były wszystkie kwiaty prócz jednego sodowego rodzyna. Czy w obecnej chwili już go ruszyli to jeszcze nie wiem.
trojmiejski

Poprzednia strona

Powrót do Miasta polskie