[Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie przedwojenne i w PRL-u

Postprzez przemek » 8 sierpnia 2014, 16:08

Dokładnie to odchodziła od zbiegu Toruńskiej i Nowotoruńskiej :) Relacja śp. Lechosława Zakrzewskiego z Koła Miłosników Bródna, do któregom należał :)
przemek
 
Posty: 75
Dołączył(a): 1 listopada 2007, 16:08

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie przedwojenne i w PRL-u

Postprzez oskard » 8 sierpnia 2014, 16:20

Ooo, widzę że ten temat, to również Twój konik :) . Świetnie - możemy szczegółowiej o tym porozmawiać - jako miłośnik tej dzielnicy, wiesz na pewno więcej ode mnie :). Moja pasja varsavianistyczna na Bródnie, w praktyce ogranicza się niestety do robienia zdjęć reliktom dawnego, Nowego Bródna (w tym też zdjęć oświetlenia, z czasów już nowszych ;) ).
Która to w ogóle była Nowotoruńska - ta bardziej na wschód, od której odchodziła Pisankowa (wtedy Gdyńska) i Wenecka?
Ja jeszcze na fejsie znalazłem fotki, jest ich kilka, na których widać piętrową oficynę wzdłuż obecnej Skrajnej. Przed wojną, gdy ją budowano, to była chyba jeszcze ulica Ks. Jaremy. Ten dom miał specyficznie, ukośnie ścięty zachodni szczyt - jeden z ostatnich śladów ulicy Kondratowicza w tym rejonie.
Zresztą mogę tu podlinkować, pasuje do tematu, bo jest i oświetlenia trochę ;)

EDIT: oto wspomniane miejsce, ul. Skrajna i dom z ukośną ścianą - śladem po dawnej Kondratowicza, którą jeszcze widać używano - jest wyjeżdżony, ukośny ślad w śniegu : https://www.facebook.com/TargowekHistor ... =3&theater
Niewyraźnie, ale widać też, w dole zdjęcia, że oświetlenie stanowiły OŻk-1 na drewnianych słupach.
Tutaj to samo miejsce, po skasowaniu zachodniego odcinka Kondratowicza. Widać że zniknęło też stare oświetlenie - pojawiły się nowsze latarnie - oprawy to zapewne OUR-125, na niskich wuzetach: https://www.facebook.com/TargowekHistor ... =3&theater

Kolejna sensacja leweracja : Grodzieńska spod numeru 46 na zachód :!: I OŻk-i na betonowych wysięgnikach :!: :o https://www.facebook.com/TargowekHistor ... =3&theater
Aż dziw że nikt tam nie rozpoznał - kamienice w tle po lewej to przecież jak byk numery 24-20, pierwsza w "Polskich drogach" nawet zagrała. Ja też mam zdjęcie tych ożetek z Grodzieńskiej, ale w spojrzeniu spod numeru 20, ku wschodowi. Kiedyś zeskanuję, to pokaże :) . Miały jeszcze bielusieńkie betoniaczki...
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie przedwojenne i w PRL-u

Postprzez Paweł » 17 grudnia 2014, 14:39

PKP Warszawa Główna, pod koniec lat 60-tych

Obrazek
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie przedwojenne i w PRL-u

Postprzez trojmiejski » 17 grudnia 2014, 15:04

W 1976 jednocześnie obok siebie były te słupy z OUKS i nowe betoniaki z łyżkami, widać to na zdjęciach z linku co umieściłem tu viewtopic.php?p=202828#p202828
Tu ten link http://www.rmweb.co.uk/community/index. ... of-poland/
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie przedwojenne i w PRL-u

Postprzez Lampka » 19 grudnia 2014, 01:04

Z tego, co widze, to to raczej są jednak OUSFy, a nie OUKSy.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie przedwojenne i w PRL-u

Postprzez Witeku » 19 grudnia 2014, 01:23

amisiek napisał(a):To jest dokładnie TAKI wysięgnik
Obrazek
autor fotki - Snoop. Dzięki!

O, gdzie to stało - stoi?

Rozumiem, że już nigdzie nie zachowały się takie słupy?

Paweł napisał(a):Cenne to by były np. kwiaty wieloramienne z nowoczesną koroną i wygładzonymi przewiązkami oraz cokołem. Zniszczono je w czasie budowy Wisłostrady...
Nieczynne "Muranów" stały kilka lat temu przy chodniku na północ od "Woroniczej", tam gdzie są słupy SPN z K-Lux.

Są jakieś zdjęcia? :)

W
Avatar użytkownika
Witeku
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, 00:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie przedwojenne i w PRL-u

Postprzez amisiek » 19 grudnia 2014, 08:40

Witeku napisał(a):O, gdzie to stało - stoi?

Fotki, które wstawiał Snoop dotyczyły podwórka między ulicą Żytnią a Okopową. Nie sądzę, by się to tam w tym stanie uchowało. Zdjęcie pochodzi prawie sprzed czterech lat. Niestety pewnie jest już archiwalne.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie przedwojenne i w PRL-u

Postprzez trojmiejski » 19 grudnia 2014, 13:16

Lampka napisał(a):Z tego, co widze, to to raczej są jednak OUSFy, a nie OUKSy.

Końce oprawy są dość spiczaste względem podstawy, OUSFy były bardziej szerokie i płaskie.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie przedwojenne i w PRL-u

Postprzez oskard » 19 grudnia 2014, 15:36

amisiek napisał(a):
Witeku napisał(a):O, gdzie to stało - stoi?

Fotki, które wstawiał Snoop dotyczyły podwórka między ulicą Żytnią a Okopową. Nie sądzę, by się to tam w tym stanie uchowało. Zdjęcie pochodzi prawie sprzed czterech lat. Niestety pewnie jest już archiwalne.


Przecież pisałem o tym wczoraj, na tej stronie :roll: :
viewtopic.php?f=36&t=398&start=1840
Dokładnie ten fragment traktuje o nich:
A są one gdzieś jeszcze? Te ze zdjęć Snoopa - zdaję się z okolic Żytniej - wyleciały, przechodziłem niedawno obok, myślałem że je zobaczę na żywo...

Teraz są tam jakieś nowe parkówki, nic ciekawego. Nie pamiętam nawet na jakie źródło - nie zanotowałem tego w pamięci. Wyleciało to co mnie interesowało i było cenne, nie zdążyłem sam tego zobaczyć jeszcze, uwiecznić - to tak po prawdzie, po złości - zwisa mi co tam jest obecnie :mrgreen: Co by to nie było, nawet jeśli ma MH, to dla mnie w tej sytuacji jest to po prostu intruz który nie pozwolił mi zobaczyć zabytku ;)
Ja jeżeli dobrze pamiętam, widziałem je jeszcze chyba gdzieś między Dzielną a Nowolipkami, na jakiejś ścieżce osiedlowej. Ale to szmat czasu nazad było, będzie z 7 lat, jeszcze zanim do forum dołączyłem, więc mogło wszystko się zmienić. Ale sprawdzić tego tropu nie zawadzi - w ogóle trzeba by obadać takie zakamarki, właśnie na ich rodzimym Muranowie :)
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie przedwojenne i w PRL-u

Postprzez lumix26 » 27 grudnia 2014, 13:35

Obrazek
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9284
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości