[Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez oskard » 18 stycznia 2015, 01:35

Ach te OUSF-y, te neony... Ja tu jeszcze widzę podświetlany znak drogowy :!: :) Ale... na żarówki, czy mi się wydaje?

A teraz coś ode mnie - most Poniatowskiego, widok na wschód, w kierunku Saskiej Kępy: https://www.facebook.com/11862657160049 ... =1&theater
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez Witeku » 18 stycznia 2015, 16:09

Nie wiedziałem, że te ozdobne latarnie pod Pałacem Kultury utrzymały się tak długo. Szkoda ich.

Obrazek
1994 r.

Teraz grzybki:

Obrazek
1991 r.

Teraz są tutaj strady na podwójnych wysięgnikach - wysięgniki powykrzywiane na różne strony, większość opraw nie działa...

Zdjęcia z artykułu: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... 62379.html
Avatar użytkownika
Witeku
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, 00:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez qba » 18 stycznia 2015, 16:18

Też zaskakuje mnie obecność tych kwiatów starych opraw jeszcze w latach 90.Myślałem, że znikły dużo wcześniej. O ile dobrze kojarzę stały gdzieś w okolicy kwiaty łyżek, a potem nastawiali 6 ramienników ze stradami OUS 250.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez Paweł » 18 stycznia 2015, 18:53

"Soc-kwiaty" zdemontowano kiedy teren został rozkopany w związku z budową metra ze stacją Centrum.

Grzybki zmieniono na wysięgniki łukowe ze stradami może jeszcze w tym samym 1991 roku lub 1992. Również w parku Świętokrzyskim tak zrobiono, to oświetlenie zastąpiono obecnym w 2003 roku podczas remontu parku.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez Witeku » 18 stycznia 2015, 20:17

A tych soc-kwiatów nie było tez z innych stron Pałacu niż tylko w rejonie metra?
Avatar użytkownika
Witeku
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, 00:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez Paweł » 18 stycznia 2015, 21:52

Historycznie to 2 szpalery na placu Defilad oraz na 4 sztuki ul. Emilii Plater gdzie była pętla autobusowa do czasu wybudowania Dworca Centralnego

Obrazek

Obrazek


Najbardziej zastanawiają mnie oprawy które tam wisiały na samym początku
Obrazek

Obrazek

Inny "grzybek" w parku
Obrazek
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez Snoop » 19 stycznia 2015, 17:20

Witeku napisał(a):A tych soc-kwiatów nie było tez z innych stron Pałacu niż tylko w rejonie metra?

Były przy pętli autobusowej jeszcze na początku lat. 2000.
Avatar użytkownika
Snoop
 
Posty: 96
Zdjęcia: 60
Dołączył(a): 25 lipca 2009, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez Witeku » 20 stycznia 2015, 23:04

Do remontu Emilii Plater w Warszawie przy zachodniej jezdni na północ od Złotej stały trzy stare słupy metalowe - jeden z zachowaną ozdobną bazą, bez głowic. Niestety jeden z nich - ten, gdzie zachowała się ozdobna baza, wyleciał. Pozostałe dwa... zostały wykorzystane przy okazji remontu ulicy, nałożono głowice i oprawy. Niestety tych ozdobnych baz nie odtworzono.
Czy to są te pozostałości po kwiatach? I dlaczego w ogóle zdecydowano się wykorzystać słupy? Paweł - może wiesz? :)

I szkoda, że tych ozdobnych baz nie odtworzono

https://www.google.pl/maps/@52.231351,2 ... !2e0?hl=pl
Avatar użytkownika
Witeku
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, 00:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez Paweł » 21 stycznia 2015, 01:44

A gdzie był ten 3? Ja pamiętam 2 zardzewiałe kikuty, ten bliżej ul. Złotej miał bazę, została usunięta przy podłączaniu skrzynki bezpiecznikowej. Ten 3 nie wyleciał wcześniej przy okazji budowy Złotych Tarasów?
Tak to są pozostałości po tych soc-kwiatach. Zdecydowano się bo to był prowizoryczny remont tymczasowy do czasu aż nie powstanie wybudowany parking podziemny pod tą ulicą przez prywatnego inwestora w formule PPP. Tak było najtaniej i najprościej ponownie je wykorzystać do celów oświetleniowych, głowice są z demontażu z 2 słupów MDM :) Nawet początkowo planowano zostawić MDMy po wschodniej stronie. Docelowo wszystkie te latarnie będą wymienione na coś ładniejszego gdy ulica zostanie kiedyś rozpruta. Brzozy są posadzone w specjalny sposób, umożliwiający ich przesadzenie bez uszkodzeń.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez Snoop » 21 stycznia 2015, 09:27

Te 2 słupy, które teraz tam stoją, to są słupy trakcyjne starego typu. Podobne stały m.in. na pl. Trzech Krzyży i Al. Ujazdowskich. Przypuszczam, że niektóry z nich, to słupy dawnej trakcji tramwajowej bez ozdobnych kształtek i cokołów. Te z linku mają założone wysięgniki pamiętające oprawy MDM :)
Avatar użytkownika
Snoop
 
Posty: 96
Zdjęcia: 60
Dołączył(a): 25 lipca 2009, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości