[Kołobrzeg] oświetlenie

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Kołobrzeg] oświetlenie

Postprzez neon44 » 15 kwietnia 2013, 17:58

:arrow: qba jak Ty to wszystko dobrze pamiętasz. Ja to już mam problem jeśli chodzi o oswietlenie sprzed 20, 25 lat.

trzecia częśc zdjęć

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Kołobrzeg] oświetlenie

Postprzez qba » 15 kwietnia 2013, 18:16

Słupy na parkingu koło sanatorium Arka (fot 11) stały dawniej w centrum miasta i też pamiętają oprawy świetlówkowe. Są tam od ok 10 lat i początkowo były na nich strady bez kloszy. W tych nowoczesnych parkówkach koło Arki świecą rtęciówki. Podczas startu świecą na czerwono. Na ul Żródlanej (fot 6) jeszcze pamiętam świecące ORZ2 na betoniakach. Było tych słupów 5 i jeden zachował się do dziś na drugim odcinku tej ulicy. Widoczne na zdjęciu postawiono w 2000r i z początku nie było tam SGSów tylko jakieś inne oprawy, chyba Indy, albo coś podobnego. Byłem zaskoczony, że je wymienili po 4 latach. Słup na 5 zdjęciu jest przy ul Zwycięzców i mam gdzieś nawet zdjęcie jak jest na nim kwadratówka. Tuż obok stał przedwojenny słup, ale usunęli go ok 10 lat temu. kawałek dalej jest skwer gdzie stoi kwiat na przedwojennym słupie na 4 malagi. OURW przed dworcem głównym były odkąd pamiętam, ale widziałem na starych fotach tam UOSFy. Na molo świecą od jakichś 17 lat kule rtęciowe, a dawniej były tam ORO 250.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Kołobrzeg] oświetlenie

Postprzez neon44 » 15 kwietnia 2013, 18:27

mozemy zatem przejśc do kolejnej porcji zdjęć

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Kołobrzeg] oświetlenie

Postprzez Luk » 15 kwietnia 2013, 18:32

Mało jest w Kołobrzegu klasyków, ale pewnie i tak więcej niż w Gliwicach...
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Kołobrzeg] oświetlenie

Postprzez JeD » 15 kwietnia 2013, 18:42

Niezastąpione fotki ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Kołobrzeg] oświetlenie

Postprzez qba » 15 kwietnia 2013, 18:53

Ul Rodziewiczówny (fot 4) ma wyjątkowo zagmatwana historię oświetlenia. Za mojego życia to było tam chyba z 7 modernizacji, a to już czwarte słupy odkąd pamiętam. Do 1991/92 były tam betonowe z UOSFami, jak zresztą w dużej części dzielnicy Uzdrowiskowej. Były zaniedbane, a niektóre UOSFy przerobiono na 2 LRFy albo Mixy. Potem postawiono gęściej niskie słupy z OZR 250/3, a w 2004r ścięto wysięgnik i zamontowano Elgo Park. Jednak rok później pojawiły tam się stylizowane słupy z herbem Kołobrzegu, które obecnie stoją w centrum miasta. W 2010r przebudowano cały deptak i postawiono te widoczne na zdjęciu, ale nie od razu były na nich obecne oprawy. najpierw krótko świeciły tam szczytowo zamontowane Malagi, ale było to chyba rozwiazanie przejściowe. Fot 1 to Sanatorium Kombatant, przy ul Sikorskiego. W miejscu parkowego słupa z Elgo Park był betoniak z malagą, wcześniej stradą, a pierwotnie łyżka z pierścieniem. Zresztą takie słupy sa na dalszej części tej ulicy i ciągnęły się aż do ul Wschodniej, w okolicach sanatorium Arka, mam gdzieś nawet to widoczne na starej kopii z VHSu. te naświetlacze ( fot 2 - 3) oświetlają korty tenisowe, przed nimi były tam malowane na zielono słupy z 4ma halopakami. Fot 7 to ul. Zdrojowa i Thorn Pilote, postawione w 1999r. Poprzednio były tam niskie słupy z OZR 250-3, a do 1992r betoniaki ze zdewastowanymi OZPRami, co czyniło ta ulice jedną z najgorzej oświetlonych w mieście. Fot 8 to już ul Kasprowicza. SGSy sa od 2004r, a dawniej były tam OURW 250/1 i 2250, a na końcowym odcinku łyżki. Słupy te pochodzą chyba z początku lat 80. Nie wiem, co tam było przed nimi. ORZ 7/2 z terenów PKP w większości są sprawne i mają nowe rtęciówki. Przed kulami na wiadukcie były dawniej OZPRy. Wiadukt był remontowany ok 2 lat temu, kiedy to dobudowano nowe zejście na peron ( fot 11) i nie działające do dziś windy. Myślałem, że znikną też kilkunastoletnie rtęciowe kule, ale odmalowano tylko słupy, a na nowym zejściu dołożono kolejne kule i na dodatek sodowe. ORZ 7/2 z fot 12 jakiś czas temu śweciła ze zbitym LRFem. Zdjęcie 13 to ul Unii Lubelskiej. Wcześniej betoniaki z OURW2250 na półkolistym wysięgniku i parę kwadratówek bez kloszy, założonych w latach 90. najpierw tu zmieniono oprawy, a potem słupy. Fot 15 i 16 to jeden z najstarszych SGSów 203 w mieście. założono je jesienia 1995r. Wtedy też pojawiły się rtęciowe kule na skwerze (17, 18, 19) Fot. 20 to ul Dworcowa przed hotelem Skanpol. Kiedyś były tradycyjne słupy jak w całym mieście i po obu stronach, jak na wcześniejszym odcinku tej ulicy. 3 pierwsze znikły jeszcze podczas budowy hotelu w latach 60 i po stronie Skanpolu nie było oświetlenia do 1995r. Wtedy po drugiej stronie zbudowano parking, likwidujac słupy z kwadratówkami i postawiono widoczne na zdjęciu na SGSy.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Kołobrzeg] oświetlenie

Postprzez neon44 » 15 kwietnia 2013, 18:54

Dzieki Jędrku za słowa uznania. Luk niestety za chwilkę w każdym mieście bedzie trudno o klasyki.

swoją relacje z Kołobrzegu kończę dwiema średnimi fotami nocnymi wykonanymi z hotelu

Obrazek

Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Kołobrzeg] oświetlenie

Postprzez Luk » 15 kwietnia 2013, 18:56

Jak byłem w Kołobrzegu w lipcu 2008 roku to widziałem tylko na jednej ulicy OURW250, oraz gdzieniegdzie na terenach prywatnych łyżki.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Kołobrzeg] oświetlenie

Postprzez qba » 15 kwietnia 2013, 19:00

Luk napisał(a):Mało jest w Kołobrzegu klasyków, ale pewnie i tak więcej niż w Gliwicach...

Klasyki pozostały chyba tylko na terenach przemysłowych i kolejowych. Jedyne klasyki w oświetleniu miejskim to SGSy 204 i stare wersje Ledy. Strad w oświetleniu miejskim praktycznie nie ma. Znam jedynie dwa egzemplarze OUS 250 w dzielnicy Podczele, ale pewnie niedługo znikną wraz z 20 letnimi SGSami 203. Na niektórych osiedlach można napotkać jakieś niedobitki OZPRów, ale też ich jest niewiele i stopniowo są wymieniane. OURW to chyba były na ul. Kołłątaja, zresztą są tam do dziś i świecą, mimo, że na tej ulicy wybudowano nowe oświetlenie, ale one nie należą do ZE tylko chyba do elektrociepłowni.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Kołobrzeg] oświetlenie

Postprzez PKPENK » 15 czerwca 2013, 16:04

Trochę ode mnie :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
PKPENK
 
Posty: 1128
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, 21:30

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości

cron