[Tychy] Oświetlenie miasta

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Tychy] Oświetlenie miasta

Postprzez neon44 » 6 marca 2014, 22:57

Dalsza część Alei Niepodległosci

Obrazek
Grota-Roweckiego

Obrazek
Alei Niepodleglosci ciąg dalszy

Obrazek

Obrazek
oprawy LED przy ścieżce rowerowej

Obrazek
oprawy LED na parkingu koło urzędu miasta

Obrazek

Obrazek
Urząd miasta Tychy

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lunoida

Obrazek

Obrazek

Obrazek
na budynku po prawej naświetlacze LEDowe

Obrazek
skrzyżowanie z ulicą Wyszyńskiego

Obrazek
Wyszyńskiego

Obrazek
i znowu aleja Niepodległosci staje się rtęciowa, w tej części są takze oprawy OURW2x250

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
w oddali wiadukt przebudowywanej ulicy Beskidzkiej czyli drogi krajowej nr 1

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
podświetlony browar w Tychach :mrgreen:

Obrazek
w oddali skrzyżowanie ulicy Katowickiej z Mikołowska czyli drogą krajową nr 44

to wszystkie środowe zdjęcia. W Tychach jest jeszcze bardzo dużo rtęci na wszelkiego rodzaju osiedlach. Jak będzie zainteresowanie to i będą nowe zdjęcia. Z główniejszych ulic pokazałem już całość rtęci.
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Tychy] Oświetlenie miasta

Postprzez qba » 7 marca 2014, 21:59

Klimat jak z lat 80. Rtęć na głównych ulicach i tylko nieliczne sodowe punkty. Nie podobają mi się te nowe dziwaczne słupy i czemu mają niby służyć te świecące na czerwono marchewy na każdym z nich?
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Tychy] Oświetlenie miasta

Postprzez neon44 » 10 marca 2014, 10:03

qba napisał(a):Nie podobają mi się te nowe dziwaczne słupy i czemu mają niby służyć te świecące na czerwono marchewy na każdym z nich?


Nie wiem, byc może jest to swego rodzaju ozdoba.

Kolejna fotorelacja z Tychów

Obrazek
Naświetlacze MH z terenu fabryki Fiata rozjaśniają ciemności ulicy Oświęcimskiej

Obrazek

Obrazek
widok na Bieruń

Obrazek

Obrazek
widok na Bieruń, ulica Świerczyniecka, łyżki

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Jedna z ulic dojazdowych do fabryki

Obrazek
Ulica Oświęcimska w kierunku wschodnim

Obrazek
rondo łączące ulicę Oświęcimską z nowowybudowanym łącznikiem z ulicą Serdeczną, oświetlone Lunoidami

Obrazek
łącznik z ulicą Serdeczną, Lunoidy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
przejazd kolejowy

Obrazek
Ulica Serdeczna w kierunku południowym

Obrazek
Ulica Serdeczna w kierunku wschodnim

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Tychy] Oświetlenie miasta

Postprzez qba » 10 marca 2014, 18:05

Ale klimat na pierwszych fotach z łyżkami. Można się w czasie cofnąć. W Tychach chyba nie ma żadnych dużych kwiatów.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Tychy] Oświetlenie miasta

Postprzez famabud » 10 marca 2014, 19:09

Duużo rtęci, ale oświetlenie trochę zapuszczone jednak. Intryguje mnie jednotorowa trakcja trolejbusowa w dzielnicy przemysłowej, trochę jak za wschodnią granicą. :)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Tychy] Oświetlenie miasta

Postprzez oskard » 17 marca 2014, 17:20

Piękne fotki z OURW na Przemysłowej, Niepodległości (na poprzedniej stronie) i łychami na tej stronie - klimat cudowny :!: :)
To jest po prostu iście poetyckie, jedno z piękniejszych :arrow: http://fotki.lighting-gallery.pl/images ... 42042.jpeg
Ale te z sodą... To znaczy fotki ładne, wyraźne, mimo że widać, iż nie używałeś do nich statywu, jak ja - z ręki strzelałeś. Ale jeżeli chodzi o to co przedstawiają... To jest soda Hg free, czy co? Strasznie to to żółte i ohydne :? :x

edit: Trójmiejski :arrow: Właśnie wybieram się tam, ogólnie zaczynam wkrótce systematyczną inwentaryzację Białołęki. Saską Kępę już prawie wymęczyłem przez ostatnie dwa tygodnie - zostały mi tylko: Rzymska, Genewska i wschodni kawałek Walecznych. Cała nowa karta zeszła mi na nocne fotki - ponad 5000 fotek :o :lol: . Skończę inwentaryzować Warszawę, to zgram tu i pokażę, na razie czasu mało, bo każda wolna chwila po zmroku, gdy deszcze nie pada, jest na wagę złota - rtęci stale ubywa... Jeszcze szukam "dziur" niedocykanych na Gocławku, ulic które jakoś nieuważnie pominąłem.
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Tychy] Oświetlenie miasta

Postprzez neon44 » 27 czerwca 2014, 20:03

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/slask/tychy-z ... edza/hb2m8

Tychy zmodernizują oświetlenie i zaoszczędzą

Prawie 10 milionów złotych będzie kosztowała modernizacja systemu oświetlenia ulicznego w Tychach. Po jej za­kończeniu roczne zużycie energii zmniejszy się o 62 proc. – poinformowała rzecznik Urzędu Miasta Ewa Grudniok.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚGW) pod nazwą Sowa, skierowanego do gmin i polegającego na dofinansowaniu energooszczędnego oświetlenia uliczne­go czy systemów sterowania nim.

Jak poinformowała Grudniok, podpisano już umowę o dofinansowanie w for­mie pożyczki i dotacji z NFOŚGW. W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg. Realizację zadania podzielono na dwa etapy – w pierwszym wymie­nionych zostanie 271 opraw świetlnych na słupach trolejbusowych w mie­ście. W drugim etapie, którego realizację zaplanowano na 2015 rok, wymie­nionych zostanie 850 słupów na 35 tyskich ulicach i 879 opraw świetlnych.

- Obecnie korzystamy z oświetlenia sodowego, w czasie modernizacji zosta­nie zamontowane bardziej ekologiczne oświetlenie ledowe z systemem reduk­cji mocy. Poprawi to w znacznym stopniu efektywność energetyczną i ok. 62 proc. zmniejszy roczne zużycie energii na oświetlenie uliczne – podkreślił pre­zydent Tychów Andrzej Dziuba.

Całkowity koszt realizacji tego projektu to ponad 9,7 mln zł. Dotacja wynosi 4,3 mln zł, pożyczka 5,3 mln zł, środki własne – blisko 30 tys. zł. Zgodnie z harmonogramem, dotacja powinna zostać wypłacona w 2014 i 2015 r., a po­życzka w 2015 r.

(JO)
Źródło: PAP
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Tychy] Oświetlenie miasta

Postprzez ourp » 9 sierpnia 2014, 12:17

Modernizacja najpierw powinna objąć te ulice z rtęcią, choć gdy pozbędą się sody to będzie to jedno z nielicznych miast oświetlone białym światłem.
Avatar użytkownika
ourp
 
Posty: 380
Dołączył(a): 8 listopada 2013, 17:19
Lokalizacja: Opolskie

Re: [Tychy] Oświetlenie miasta

Postprzez Whites86 » 9 sierpnia 2014, 12:25

ourp napisał(a):Modernizacja najpierw powinna objąć te ulice z rtęcią, choć gdy pozbędą się sody to będzie to jedno z nielicznych miast oświetlone białym światłem.

i bardzo dobrze że rtęć jest na dalszym planie
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [Tychy] Oświetlenie miasta

Postprzez Paweł » 14 października 2014, 17:19

Sowa oświetli Tychy

Projekt „Modernizacja systemu oświetlenia ulicznego w Tychach” uzyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Planowany termin realizacji przedsięwzięcia obejmuje lata 2014 – 2015.


Całość zrealizowana zostanie w ramach konkursu programu priorytetowego „System Zielonych Inwestycji” (GIS – Green Investment Scheme) SOWA – Energooszczędne oświetlenie uliczne.

Wartość projektu 5 947 879 PLN, w tym: środki z dotacji NFOŚiGW 2.664.518 PLN; środki z pożyczki NFOŚiGW 3.227.182 PLN; środki z budżetu miasta 56.179 PLN.

Projekt zakłada modernizację 1150 sztuk opraw oświetleniowych oraz wymianę 850 słupów w Tychach. W pierwszym etapie realizacji inwestycji (2014 rok) planowana jest wymiana 271 opraw oświetleniowych na słupach trolejbusowych. Prace te prowadzone będą na odcinkach ulic: Al. Bielska, Al. Jana Pawła, ul. Edukacji, ul. Towarowa.

W następnym etapie (2015 rok) realizowana będzie kompleksowa modernizacja infrastruktury oświetleniowej dla 35 ciągów ulicznych obejmująca wymianę 850 słupów wraz z okablowaniem. Zastosowana zostanie najbardziej innowacyjna technologia dominująca obecnie w technice świetlnej – oświetlenie typu LED z systemem redukcji mocy. W wyniku realizacji przedmiotowej inwestycji zmniejszy się o 62 proc. roczne zużycie energii oraz o około 418 Mg/ rok ograniczona zostanie emisja CO2. Istotnym efektem wdrożenia projektu będzie również poprawa parametrów oświetleniowych na ulicach miasta, co ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz każdego uczestnika ruchu drogowego. Aby osiągnąć taki poziom oszczędności zastosowany zostanie tzw. inteligentny system sterowania i zarządzania oświetleniem zewnętrznym. Umożliwi on zdalne monitorowanie efektów ekologicznych poprzez sieć internetową.

Zmodernizowane oświetlenie będzie spełniało europejską normę PN – EN 13201.

Tychy to jedyne miasto z województwa śląskiego, które zakwalifikowało się do tego projektu, oprócz Tychów w I edycji programu Sowa z województwa śląskiego uczestniczy tylko Gmina Lelów, która otrzymała ponad 800 tysięcy złotych dofinansowania.

UM Tychy
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości