[Elbląg] oświetlenie miasta

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Elbląg] oświetlenie miasta

Postprzez neon44 » 5 marca 2009, 23:30

Michał weź więcej tych OUS2x400, bo wśród forumowiczów by się nabywcy znaleźli :mrgreen:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Elbląg] oświetlenie miasta

Postprzez swietlik » 6 marca 2009, 16:32

Gdybym miał jeszcze miejsce to też bym zabrał jedną OUS 2x400. Na podmiankę coś by było....
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: [Elbląg] oświetlenie miasta

Postprzez cieszyn » 7 marca 2009, 23:43

Znalezione w necie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


oraz tekst do tych fotek:

Historyczna latarnia odzyska dawny blask
________________________________________
Wielu elblążan zapewne pamięta, że na wysepce przy ulicy Sienkiewicza i Górnośląskiej stała historyczna latarnia gazowa. Stała, bo już nie stoi. Została zdemontowana. Co się z nią teraz stanie?

Sprawą starej latarni gazowej zainteresował się Zenon Kowalewski, elblążanin, na co dzień mieszkający w Suwałkach.

- To trochę sentyment, ale i chęć uratowania przeszłości – napisał do nas Pan Zenon. - Wychowałem się przy tej i kilku jeszcze innych lampach. Dlatego bolało mnie, kiedy taki zabytek niszczał. Bywam w Elblągu rzadko jednak czuję się elblążaninem. Myślę ze podczas przebudowy ulicy Górnośląskiej w latach 60', był ktoś mądry i pozostawił takie oświetlenie dla potomnych i chwała mu za to. Może uda się go odnaleźć? Tak jak mieszkańcy Elbląga powinni ozłocić architekta miejskiego, który nie zniszczył fundamentów po Starówce i nie postawił tam wieżowców, a były takie plany – wspomina elblążanin.

Lampa, o której mowa znajduje się na wysepce przy ulicy Sienkiewicza i Górnośląskiej (zjazd od Nowowiejskiej). Ukryta jest w cieniu dużej lampy elektrycznej, wręcz jest do niej przytulona. - Może, dlatego przetrwała – zastanawia się Pan Zenon.

Zenon Kowalewski wysłał do Prezydenta Elbląga maila z zapytaniem o to, co się stanie z latarnią.

- W odpowiedzi otrzymałem pismo z Urzędu Miejskiego od Pani Naczelnik Wydziału Zarządu Dróg Krystyny Dziurdź, która dziękuję za zainteresowanie sprawą, pisze, że gazownictwo w Elblągu przeniesie lampę do swojego obiektu i że znak zostanie zdjęty – poinformował nas nasz czytelnik z Suwałk. - Jak wynika z pisma ulica będzie przebudowywana i lampa może "zniknąć na zawsze", a to przecież nasza historia.

Zniecierpliwiony losem starej latarni gazowej elblążanin, skontaktował się z naszą redakcją i prosił o pomoc w jej uratowaniu. Nie mogliśmy odmówić. Postanowiliśmy dowiedzieć się jaki los czeka ten osobliwy, historyczny obiekt.

W międzyczasie Zenon Kowalewski jeszcze raz prosił urzędników o rozpatrzenie możliwości przestawienia latarni w inne miejsce, aby zachować ją dla potomnych.


- Bardzo proszę popatrzeć jeszcze raz na lampę, przynajmniej na zdjęciach. Czy nie szkoda jej przenosić na zamknięty teren Gazowni? Kto ja tam zobaczy? Wierzcie mi Państwo jest to ewenement w kraju. Nie wiem jak to się stało, że pozostała, ale na pewno dobrze się stało – mimo tego, ze od 40 lat nie była konserwowana – że przetrwała Wielu ludzi tam przechodzi i pokazuje, jakie to oświetlenie było w mieście jeszcze nie tak dawno, bo do początku lat 60'. To jest prawdziwa historia. Tu można się jej uczyć i pokazywać, jakim pięknym miastem jest Elbląg – apelował do rządzących Pan Zenon.

Mieszkający w Suwałkach elblążanin zaproponował by w związku z przebudową ul. Sienkiewicza przenieść latarnię np. na druga stronę ulicy tam gdzie stały kiedyś inne, wyeksponować i opisać ją. Zaproponował także drugą lokalizację - Bulwar Zygmunta Augusta, miejsce piękne i uczęszczane. - Jak sobie przypominam koło zwodzonego mostu stałe takie same – twierdzi.

My ze swojej strony sprawdziliśmy, czy latarnia jest zabytkiem. W elbląskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie poinformowano nas, że latarnia gazowa przy ul. Sienkiewicza nie widnieje w rejestrze zabytków, więc nie jest prawnie chroniona.

Skontaktowaliśmy się również z Naczelnikiem Zarządu Dróg Urzędu Miejskiego Krystyną Dziurdź. - Ta latarnia to już praktycznie wrak. Gazownia zaproponowała, że przeniesie ją na teren swojego zakładu. Jednak wszystko wyjaśni się podczas spotkania z prezydentem Elbląga. Wtedy też zapadnie decyzja gdzie trafi lampa – powiedziała nam pani naczelnik.

Spotkanie z Prezydentem odbyło się w poniedziałek. Wczoraj dostaliśmy odpowiedź od Naczelnik Zarządu Dróg.

- Latarnia gazowa została zdemontowana przez Rejon Gazowniczy w Elblągu celem poddania jej remontowi. Miasto wspólnie z Rejonem Gazowniczym zamierza uruchomić ją w miejscu bardziej eksponowanym np. w obszarze Starego Miasta (miejsce to będzie jeszcze uzgodnione). Latarnia - czynna i odremontowana będzie pokazywać mieszkańcom jak wyglądało oświetlenie ulic przed wprowadzeniem oświetlenia elektrycznego – czytamy w informacji.

Cieszy to, że miasto ma na uwadze tego typu pozostałości po dawnej przeszłości i historii Elbląga. Odpowiednio odrestaurowane i wyeksponowane stanowią atrakcję nie tylko dla elblążan, ale i turystów. Są także doskonała wizytówką miasta, dlatego warto o nie dbać i o nich pamiętać.

Na zdjęciach latarnia przy ul. Sienkiewicza jeszcze przed jej zdemontowaniem
RK
________________________________________
Data dodania: 17-04-2008


[www.elblag.net.pl]
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Elbląg] oświetlenie miasta

Postprzez Whites86 » 7 marca 2009, 23:54

viewtopic.php?p=48723#p48723
bycmoze to jest ta sama ktora ja sfocilem ale po odnowieniu ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [Elbląg] oświetlenie miasta

Postprzez mateusz » 8 marca 2009, 13:27

Fajnie ,ale czy kiedyś doczekamy się artykułu o podobnej treści ,gdzie ktoś będzie miał taki sentyment do łyżki albo ORZ1?............
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5014
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Elbląg] oświetlenie miasta

Postprzez Edziu » 8 marca 2009, 16:42

Dobrze że zajęli się tą lampą

A o ORZ1 i łyżkach ludziom sie przypomni jak te oprawy będą obchodziły 100 od rozpoczęcia ich produkcji, ale takich zabytków będzie wtedy jak na lekarstwo
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Elbląg

Postprzez mirror » 23 lipca 2009, 21:14

Zrobiłam zdjęcia okładki starej mapy drogowej.
Obrazek
Obrazek
Wielbicielka rtęci.
Avatar użytkownika
mirror
 
Posty: 1169
Zdjęcia: 134
Dołączył(a): 17 sierpnia 2007, 13:03
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Elbląg

Postprzez Whites86 » 23 lipca 2009, 21:22

Mirror wątek o elblągu juz istnieje
i prosze popraw te fotki i obróc je do normalnej pozycji
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [Elbląg] oświetlenie miasta

Postprzez mateusz » 13 sierpnia 2009, 15:26

Aktualnie na Placu Konstytucji i ulicy Grota Roweckiego ,gdzie stoi kwiatek na trzy łyżki z pierścieniem trwają roboty budowlane , ciekawe czy kwiat przetrwa :roll:

http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 47&page=17
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5014
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Elbląg] oświetlenie miasta

Postprzez DocBrown » 13 sierpnia 2009, 22:05

Raczej nic temu kwiatowi nie grozi, widziałem osobiście to miejsce.
DocBrown
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości