Włodawa

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Włodawa

Postprzez set » 28 lipca 2009, 17:25

Witam wszystkich. Dzisiaj kilka zdjęć historycznych. Jak tylko znajdę chwilkę czasu to przejdę się z aparatem po ulicach i zamieszczę coś własnego i współczesnego. Muszę się śpieszyć gdyż modernizacja coraz śmielej zagląda na wschodnie rubieże kraju.

Obrazek
Oświetlenie żarowe na ul Piłsudskiego w latach 30-tych

Obrazek
Dwudziestolecie międzywojenne. Latarnia przy zachodniej ścianie "Czworoboku" na włodawskim rynku.

Obrazek
Ul. Hołoda w latach 50-tych.

Obrazek
Blask świetlówek na ul. 1000 P.P. w latach 60-tych

Obrazek
Połowa lat 60-tych.

Obrazek
Przełom lat 60 i 70- tych. W drugiej połowie lat 70-tych świetlówki zastąpiono oprawami rtęciowymi.

Obrazek
Wschodnia pierzeja włodawskiego rynku w latach 60-tych.

Obrazek
To samo miejsce w drugiej połowie lat 70-tych.

Poniżej kilka fotek oświetlenia z lat 70 i 80-tych.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
set
 
Posty: 88
Zdjęcia: 101
Dołączył(a): 28 lipca 2009, 15:41
Lokalizacja: Włodawa

Re: Włodawa

Postprzez swietlik » 28 lipca 2009, 17:49

Fajne klimaty :!: Szczególnie te OUSFy i to nie na typowych słupach oświetleniowych.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Włodawa

Postprzez cieszyn » 28 lipca 2009, 19:40

:arrow: set (-> mieszkasz tam?)

Ale czad! :o :shock: :o Wielkie dzięki, szczerze mówiąc dla ujrzenia takich fot warto żyć :P To moje główne zainteresowanie, szukać i podziwiać, co stare i unikatowe. A im starsze, tym lepsze

PS - a już chciałem zakrzyknąć: - Przecież wątek Włodawa już tu istnieje !
A figa z makiem!

Okazało się, że jestem trąba i nic więcej. Czemu? No jak czemu, przecież cieszyn był tam 16 XII 2008, zrobił foty, zrobil se katalog na dysku "Wlodawa", ale pierdoła jedna, zapomniał założyć na forum taki wątek :!: :cry: :evil:

A przecież specjalnie jechałem wówczas z Białej Podlaskiej do Białegostoku właśnie przez Włodawę, żeby coś fajnego tu zobaczyć, dotarłem lekkim zmierzchem niestety

No to teraz pokażę co nieco, co mi się pod obiektyw nawinęło:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Włodawa

Postprzez DocBrown » 28 lipca 2009, 19:55

No proszę, klasyki mają się tam całkiem nieźle :)
DocBrown
 

Re: Włodawa

Postprzez cieszyn » 28 lipca 2009, 19:56

DocBrown napisał(a):No proszę, klasyki mają się tam całkiem nieźle :)


Aczkolwiek nie ma ich tam zbyt wiele, nie ma to jak lata 60-te !
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Włodawa

Postprzez DocBrown » 28 lipca 2009, 20:02

Kurka wodna :?
Jakich nowych opraw się tam dopatrzyłeś ?
DocBrown
 

Re: Włodawa

Postprzez cieszyn » 28 lipca 2009, 20:10

DocBrown napisał(a):Kurka wodna :?
Jakich nowych opraw się tam dopatrzyłeś ?



Nowych? - mnie nowe nie interesują

chciałes chyba rzec: - nieznanych jeszcze klasyków, więc z tego powodu nowych? ;)
Niestety nic "nowego" klasycznego tam nie ujrzałem :cry:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Włodawa

Postprzez Edziu » 28 lipca 2009, 20:30

ale klasyków tam jest, :o nawet ORZ1 licznie wystepowała, a te swietlówki całkiem nieźle świecą ;) , a nadal licznie klasyki występują widzę ;) :D
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: Włodawa

Postprzez cieszyn » 28 lipca 2009, 20:32

Edziu napisał(a):ale klasyków tam jest, :o nawet ORZ1 licznie wystepowała, a te swietlówki całkiem nieźle świecą ;) , a nadal licznie klasyki występują widzę ;) :D


No trochę klasyki tam jest, pokazałem ryneczek łyżeczkowy - kiedyś pewnie OUSF, a przedtem ORZ-1 ???

Może nam set coś jeszcze pokaże z dawnych czasów ?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Włodawa

Postprzez set » 29 lipca 2009, 16:29

Od sześciu lat jestem obywatelem Lublina jednak Włodawa to moje rodzinne miasto gdzie chętnie i bardzo często przyjeżdżam.

Oświetlenie w centrum zostało zmodernizowane w latach dziewięćdziesiątych. Prawdziwe klasyki znajdują się więc na peryferiach, czyli na północy i południu miasta (Włodawa ma budowę południkową, czyli jest znacznie dłuższa niż szersza), a także na ulicach w części wschodniej nad Bugiem. Na uliczkach osiedlowych często występują klasyczne OZPRy, nierzadko zaopatrzone w żarówki rtęciowe. Oprócz tego siedliskiem starych opraw jest teren byłej jednostki wojskowej, a także byłych Nadbużańskich Zakładów Przemysłu Skórzanego wraz z przyległymi do nich magazynami i innymi instalacjami oraz położona nieopodal stacja kolejowa obsługująca obecnie sporadyczny ruch towarowy (w tamtych rejonach świecą w starych oprawach żarówki rtęciowe, bardzo klimatycznie to wygląda- o ile w ogóle świecą gdyż czas i rdza robią swoje). We Włodawie są hektary starych opraw. Po prostu należy wiedzieć gdzie się udać i mieć trochę czasu. Niepokoi mnie jednak ekspansja różnego typu parkowych sodowych "baniek" we wspomnianych na początku bocznych uliczkach, które wypierają naprawdę stare oprawy.
Trochę nowych opraw zamontowali ostatnio na rondach i ulicach przelotowych oraz przed marketami.

Myślałem że dostatecznie Was zanudziłem, ale na życzenie Cieszyna kilka starych fotek :)

Obrazek
Rycina przedstawiająca dworzec kolejowy we Włodawie na początku XX w., niestety pozostał po drugiej stronie Bugu.

Obrazek
Dwudziestolecie międzywojenne. W głębi latarnia żarowa.

Obrazek
Lata 30-te, latarnia żarowa w sąsiedztwie miejskiego posterunku policji. Gwoli wyjaśnienia, ponadto we Włodawie mieściła się Komenda Powiatowa Policji Państwowej w okazalszy budynku ;)

Obrazek
Miejsce przedstawione powyżej z innego ujęcia na początku lat 60-tych. W głębi świetlówka na drewnianym słupie.

Obrazek
Lata 20-te. Południowa pierzeja rynku.

Obrazek
Wymarsz wojska z Włodawy w pierwszych dniach września 1939 r. W głębi widoczna latarnia żarowa.

Obrazek
Zabagonie Strasse, lata okupacji hitlerowskiej. W głębi latarnia żarowa na brzozowym słupie.

Obrazek
Inne ujęcie tego miejsca, koniec lat 70-tych.

Obrazek
Przełom lat 60 i 70-tych. Z innego ujęcia skrzyżowanie z mojej poprzedniej wypowiedzi (fotka na której widać motorowerzystę) tylko że dziesięć lat wcześniej.

Obrazek
Zachodnia pierzeja rynku w latach 50-tych. Oprawy świetlówkowe na drewnianych słupach. Drewniane słupy wymieniono w tym miejscu na betonowe w pierwszej połowie lat 60-tych.

Obrazek
Wschodnia pierzeja rynku w latach 60-tych.

Obrazek
Wczesne lata 70-te. Na zachodniej pierzei rynku widać już oprawę rtęciową, natomiast na wylocie ul. 1000 lecia P.P. obserwujemy oprawę świetlówkową.

Kilka fotek z lat 70 i 80-tych

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam :)
Ostatnio edytowano 30 lipca 2009, 16:45 przez set, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
set
 
Posty: 88
Zdjęcia: 101
Dołączył(a): 28 lipca 2009, 15:41
Lokalizacja: Włodawa

Następna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 30 gości