[Poznań] Oświetlenie miasta w XX wieku

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Poznań] Oświetlenie miasta w XX wieku

Postprzez CDM » 16 lipca 2007, 22:38

Fotografie 20 i 21 to nieistniejące już oświetlenie na Wzgórzu Przemysła i ul swiętosławskiej przy farze, a na 22 są wysięgniki naścienne z ORZ-6 przy ul Długiej, obecnie sa tam SGS 203/150.
fotka 23 i 24 była robiona z tego samego miejsca, to skrzyżowanie Berwińskiego i Matejki, słupy na ul Matejki są wymienione na OŻ-9m, także tam wiszą 203-ki.
Zdjęcie 27 to Rondo Kaponiera już po zamontowaniu SGSów 201/400, czyli gdzieś około roku 91, a na 28 budynek DS Hanka, a na pierwszym planie widać OURJ 400, te same oprawy widać na zdjęciu 43 i 44, na ul 27 grudnia
Na fotce 34 widać trwające prace przy montażu na Starym Rynku opraw stylowych z pastorałami, zaraz potem zniknęły rtęciowe oprawy parkowe w kształcie długich kielichów.
33 to park Kasprowicza przy Arenie, a w nim były OZPR 125, obecnie OCP 70K.
na zdjęciu 35 widać rozświetlony ratusz i kamienice, ale nie jest to współczesna iluminacja, tylko oświetlenie używane do pokazów tzw" Swiatło i dźwiek", czyli audiowizualnych propagandowych manifestacji słusznych idei..Widowiska te przyciągały cale rzesze ludzi i były w sumie ekstra. Całe centrum dowodzenia było w mieszkaniu na 2gim piętrze naprzeciw ratusza, dopiero 2 lata temu energetyka wszystkie szafy sterownicze i inne urządzenia. co ciekawe, stare naświetlacze można gdzieniegdzie jeszcze na dachach wypatrzeć..
na Fotce 41, w porównaniu z 29, widać oprawy OUR 700, a na 45 OUR 1000!, to są kwiaty na Placu Mickiewicza, było ich kiedyś 5, pozostały 4 z oprawami SGS 201/400
Dość popularnym rozwiazaniem oświetlenia w śródmieściu były podwójne wysięgniki(jeszcze istniejące), gdzie na jezdnię świeciły OUR 700, a na chodnik OURW 400, lub 250, takich ulic było kilkanaście, a na zdjęciu 46 widać Aleję Niepodległości (daw. Stalingradzką) przy hotelu Polonez
W Poznaniu dużo ulic było oswietlanych OURW 2250, co widać m.in na ul Hetmańskiej(zdj 48 i 56) Słowiańskiej (50 i 51) i Rondzie Kaponiera(daw. Kopernika) na zdj 47, te ostatnie to poprzedniczki późniejszych OURJ, jeszcze późniejszych SGS 201 i obecnych SGS 203/250.
Zdjęcie 54 to tzw Trasa Katowicka, czyli ul Krzywoustego, z zamontowanymi oprawami węgierskimi na sodówkę 400W, póżniej wskutek ich awaryjności zamieniono je na OUS 400, a 4 lata temu na SGS 203/250.Te oprawy węgierskie zostały w dużej ilości przerobione na rtęciówkę 250W i były zakładane na mniejszych ulicach
I jeszcze na koniec zdjęcie 57, to ul Dąbrowskiego, która kiedyś na całej jej długości była oswietlona 700tkami. To druga co do długości ulica w mieście,a oświetlenie ciągnie się jeszcze daleko poza granice miasta.
jeszcze dwa słowa o nr 49, które przedstawia nieistniejący Megasam na os Kosmonautów. Właśnie trzy najstarsze osiedla na Winogradach, czyli Wielkiego Października(Pod Lipami), Przyjaźni i Kosmonautów miały identyczne latarnie wysokie na ulicach osiedlowych, czyli charakterystyczny długi, strzelisty wysięgnik na słupie WZ-9m i oprawa ORZ-7.
a zdjecie 53 to najstarsze osiedle na Ratajach, czyli Piastowskie, latarnie podobne, jak na Winogradach, ale w większości na tamtejszych alejkach były OUR 125.W oddali widać ul Zamenhofa z podwójnymi wysięgnikami i oprawami ORZ-3, które ciągnęły się aż do przejazdu kolejowego na Starołęce. To tyle ode mnie
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Poznań] Oświetlenie miasta w XX wieku

Postprzez CDM » 16 lipca 2007, 22:41

neon44 napisał(a):CDM opis wypas. Ja obiecuję więcej fotek nz Poznania :mrgreen:

dzięki, neon, strałem się... :mrgreen:
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Poznań] Oświetlenie miasta w XX wieku

Postprzez Krzysiek » 18 lipca 2007, 12:56

CDM napisał(a):widać już budynek Muzeum Narodowego, to właśnie przed nim na trzech kandelabrach wisiały OURW 2400, które widać na fotce 37.


Jakoś nie mogę dopatrzyć się klosza w tych oprawach. Miały one klosze czy jedynie osłony po bokach jak w ORZ-4 :?:
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Re: [Poznań] Oświetlenie miasta w XX wieku

Postprzez neon44 » 18 lipca 2007, 21:37

Czy na zdjęciach 30 i 32 widać OUSFy czy inne oprawy na świetlówki :?:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Poznań] Oświetlenie miasta w XX wieku

Postprzez CDM » 18 lipca 2007, 22:15

:arrow: Krzysiek, na tej fotce może kiepsko to widać, ale oprawy OURW 2400 miały klosze, w Poznaniu wisi taka jedna oprawa na terenie prywatnym, może się kiedyś da ją sfocić
:arrow: Neon, z albumu o Poznaniu, który ja mam wynika, że raczej to nie były oprawy, o których piszesz, kształt mi się nie zgadza
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Poznań] Oświetlenie miasta w XX wieku

Postprzez Krzysiek » 20 lipca 2007, 11:19

CDM napisał(a)::arrow: Krzysiek, na tej fotce może kiepsko to widać, ale oprawy OURW 2400 miały klosze, w Poznaniu wisi taka jedna oprawa na terenie prywatnym, może się kiedyś da ją sfocić

Ciekawe nikt jeszcze na forum nie pokazał zdjęcia tej oprawy.

Na zdjęciu 7 widać swoistą pajęczynę stworzoną nad ulicą. Nieźle to wygląda choć w dzień pewnie gorzej.
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Re: [Poznań] Oświetlenie miasta w XX wieku

Postprzez CDM » 20 lipca 2007, 13:56

Krzysiek napisał(a):Na zdjęciu 7 widać swoistą pajęczynę stworzoną nad ulicą. Nieźle to wygląda choć w dzień pewnie gorzej.

:arrow: Zastanawiam się właśnie co to mogło być, czy jakieś świetlówki, czy coś innego..Wygląda mi to na ul. Mielżyńskiego, swiadczą o tym tory tramwajone i to, że ulica schodzi w dół.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [Poznań] Oświetlenie miasta w XX wieku

Postprzez qba » 21 lipca 2007, 16:25

Pierwszy raz widziałem tyle zdjęć starego Poznania. I oprawę OURW2400 też już chyba widziałem z kloszem.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Poznań] Oświetlenie miasta w XX wieku

Postprzez andrzejlisek » 23 lipca 2007, 19:43

Słyszałem jedną sprawę, jednak nie wiem, czy to prawda.
W latach 60. i 70. ulica Głogowska była oświetlana świetlówkami. Były to oprawy wiszące na drucie (przewieszkowe) tak powieszone, że były poziomo, oświetlały ulicę z góry, oprawa na środku "nitki" (jezdni).
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [Poznań] Oświetlenie miasta w XX wieku

Postprzez CDM » 23 lipca 2007, 22:18

andrzejlisek napisał(a):Słyszałem jedną sprawę, jednak nie wiem, czy to prawda.
W latach 60. i 70. ulica Głogowska była oświetlana świetlówkami. Były to oprawy wiszące na drucie (przewieszkowe) tak powieszone, że były poziomo, oświetlały ulicę z góry, oprawa na środku "nitki" (jezdni).

Takie rozwiązanie było w Poznaniu stosowane, tak było m.in na ul Górna Wilda, oprawy wypadały w samym środku trakcji tramwajowej i żeby je uzupełniać, trzeba było wyłaczać trakcję, czyli jak się domyślasz, było to możliwe tylko w nocy.Co do Głogowskiej, to o czymś takim nie słyszałem, raczej jest to wątpliwe z uwagi na szerokośc tej ulicy, zresztą jedna z fotografii Neona, pokazujaca Głogowską przed zamontowaniem wysięgników naściennych z ORZ-3 zdaje się temu przeczyć...
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości