[Łódź] Oświetlenie miasta

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Utilizer » 23 sierpnia 2021, 16:24

Te łychy świecą :?:
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Pataax01 » 25 sierpnia 2021, 23:21

Niestety nie, od lat to miejsce opustoszało pod tym względem. Z resztą nie tylko pod tym, poza siedzibą firmy widocznej na zdjęciach, nie ma tam niczego.


Wracamy do centrum miasta. Późną wiosną, zakończył się remont ulicy Pomorskiej na odcinku Plac Wolności- Wschodnia. Oprócz budowy małej architektury na tym krótkim odcinku, zbudowano także nowe oświetlenie. Stare, sodowe oprawy Elgo OUSa 250W odeszły w zapomnienie, a w ich miejsce postawiono łącznie 4 sztuki opraw Schreder Albany LED (4000K).

Cały artykuł można przeczytać na stronie Urzędu Miasta Łódź:
https://rewitalizacja.uml.lodz.pl/dzial ... -pomorska/


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jednak, przy samym skrzyżowaniu z Placem Wolności, pozostawiono jedną Lunę

Obrazek

Nowe i stare- za skrzyżowaniem z Wschodnią w kierunku ulicy Kilińskiego, latarnie się nie zmieniły.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Świeżo wyremontowana ulica Wschodnia prezentuje się w podobny sposób

Obrazek


Sporo zmian zaszło również przy wspomnianej wcześniej ulicy Kilińskiego (odcinek między ul Rewolucji 1905 roku a Jaracza ). Szarą i zaniedbaną okolicę z OUSd i Stradami na czele, zamieniono w klimatyczne miejsce. Oprócz budowy parku, ławek oraz zieleni, powstało 7 słupów trakcyjno- oświetleniowych. Tutaj ponownie zastosowano ledową wersję opraw Albany.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Starszy odcinek ulicy Kilińskiego (przy skrzyżowaniu z Narutowicza). Inny kształt wysięgników to nie jedyna zmiana, te stylizowane oprawy są już przystosowane do lamp MH.

Obrazek

Kilińskiego w kierunku Alei Rodziny Poznańskich

Obrazek

Woonerf na ulicy Piramowicza i ponownie Albany z MH. Dawniej, były tutaj Strady.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nieopodal, ulica Traugutta na odcinku Kilińskiego- Sienkiewicza. Tutaj te latarnie istnieją od niespełna dwóch lat. Wszystko to za sprawą przebudowy ulicy. W starym układzie dominowały tu duety ze Stradami, a przy skrzyżowaniu z ulicą Sienkiewicza- kwiaty po 6 opraw.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Warto zwrócić też uwagę na bazę tych nowych słupów

Obrazek

Skwer przy skrzyżowaniu ulic Tuwima- Sienkiewicza

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ulica Tuwima i jej nowszy odcinek, który do tej pory jedynie opisywałem

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez trojmiejski » 26 sierpnia 2021, 14:51

Czyli te Modus LV to są na dwie świetlówki PL, nie na SOXy.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez JeD » 27 sierpnia 2021, 16:39

Bardzo ładne zdjęcia opraw, fajne kadry. Podoba mi się to :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Pataax01 » 2 marca 2022, 16:03

Witam wszystkich po dłuższej przerwie.
Na terenie miasta- w obrębie Bałut- szykują się spore zmiany. Program rewitalizacji obszarowej wkracza na coraz to nowsze kwartały, przyczyniając się tym samym do zmian w infrastrukturze (również w oświetleniu).

To już koniec łyżek na Placu Wolności. Jak podaje lokalna prasa i media, przyszłym tygodniu, zostanie podpisana umowa miasta z wykonawcą, a szacuje się że same prace remontowe rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia. Plac zostanie przebudowany i zazieleniony, sam układ sieci tramwajowej zostanie mocno zmodyfikowany, zniknie słynne rondo, a patrząc na wizualizacje zmianie ulegnie także układ słupów oraz oprawy oświetleniowe. Na początek stan obecny, zdjęcia wykonywałem dzisiaj:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wizualizacje można obejrzeć tutaj:
https://uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/ ... /2022/3/1/

Tuż obok placu, w lutym rozpoczął się remont ulic Północnej i Ogrodowej (jedna jest przedłużeniem drugiej). W projektach istnieje zapis o wymianie oświetlenia w ramach przebudowy. Zatem, niedługo zniknie łącznie około 5 opraw Schreder Ambar 3 250W, około 46 opraw Elgo Strada 250W, około 7 sztuk opraw Elgo OUSd 150W oraz jedna OUSa 250W. Po ukończeniu inwestycji, na pasie tramwajowym pojawią się słupy trakcyjno- oświetleniowe z oprawami Schreder Albany LED 4000K. Północna była przeze mnie kiedyś już prezentowana w tym wątku, jednak nie zaszkodzi pokazać ją z perspektywy dzisiejszego dnia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy skrzyżowaniu z ulicą Nowomiejską znajdują się dwa kwiaty ze Stradami 250W:

Obrazek

Obrazek

Warto zwrócić uwagę na kandelabr z mniejszą ilością wysięgników. Słup, w przeciwieństwie do swojego sąsiada, posiada 4 ramiona. Jednak jest to stan po 2019 roku, kiedy to z niewiadomych przyczyn dwa wysięgniki zostały ucięte.

Sama ulica Nowomiejska była częściowo przeze mnie pokazywana w grudniu 2020. Wówczas pokazany był odcinek między Placem Wolności a Północną:

Obrazek

Obrazek

Teraz czas na ukazanie kolejnego odcinka- od ulicy Północnej w kierunku ulicy Zgierskiej (będącej przedłużeniem Nowomiejskiej):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znajdujący się obok ulicy Nowomiejskiej Stary Rynek, właśnie przechodzi wstępną metamorfozę. Jest to również projekt, realizowany w ramach programu rewitalizacji. Dostępne są w Internecie wizualizacje, według których w miejsce obecnych betoniaków ze Stradami, pojawią się ozdobne słupy z ledowymi oprawami stylizowanymi (prawdpodobnie Schreder Albany LED).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Będąc w tych okolicach, warto na chwilę zatrzymać się na ulicy Podrzecznej, która niebawem także doczeka się remontu. Na chwilę obecną wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podrzeczna bliżej ulicy Zachodniej:

Obrazek

Obrazek

Istniejący przy ulicy Podrzecznej, Park Staromiejski również wkrótce zostanie wyremontowany. W ramach prac, zakłada się także wymianę starego oświetlenia sodowego:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez famabud » 2 marca 2022, 16:40

Dzięki za fotorelację. ;)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Kuba123 » 3 marca 2022, 12:26

A wiadomo już co z kandelabrami z Placu Wolności ?
Wizualizacja sugeruje że, albo pozostaną, albo pojawią się ich repliki :roll:
Mam nadzieję, że jednak te oryginalne nie trafią na złom, bo skoro już tyle przeżyły, szkoda aby w tak bezsensowny sposób skończyły swój żywot. Tymbardziej, że repliki często nie są nawet podobne do oryginalnych pod względem wykończenia czy detali
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 657
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez mirror » 3 marca 2022, 21:18

Świetne foty. Czytałam o placu Wolności i serce boli. Dodam od siebie bi nie wiem czy było.
https://go.toya.net.pl/25-kamery/13758-lodz
Wielbicielka rtęci.
Avatar użytkownika
mirror
 
Posty: 1169
Zdjęcia: 134
Dołączył(a): 17 sierpnia 2007, 13:03
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Pataax01 » 10 marca 2022, 16:09

Kuba123 napisał(a):A wiadomo już co z kandelabrami z Placu Wolności ?
Wizualizacja sugeruje że, albo pozostaną, albo pojawią się ich repliki :roll:
Mam nadzieję, że jednak te oryginalne nie trafią na złom, bo skoro już tyle przeżyły, szkoda aby w tak bezsensowny sposób skończyły swój żywot. Tymbardziej, że repliki często nie są nawet podobne do oryginalnych pod względem wykończenia czy detali


Nie znalazłem nigdzie informacji na ten temat. Pozostaje jedynie czekać na taką wiadomość lub bacznie obserwować zmiany na żywo. Patrząc na wszystkie dotychczasowe remonty w mieście, mogę jedynie przypuszczać że niestety, ale te historyczne już słupy odejdą w zapomnienie. Wizualizacje na stronie Urzędu Miasta sugerują zachowanie ich, jednak należy wziąć pod uwagę że to tylko wizualizacje. Bardzo często jednak, plany są modyfikowane (zwłaszcza w kwestii takich "detali" jak rozmieszczenie słupów bądź opraw). Moja teoria może okazać się słuszna, gdyż w większości remontów w Łodzi, stare przedwojenne słupy kieruje się na złom. Rzadko kiedy się je ratuje, choć zdarzały się takie sytuacje.

Chciałbym w tym wpisie zaprezentować oświetlenie krańcówki tramwajowej, znajdującej się przy zbiegu ulic Rzgowskiej i Kurczaki. To dosyć wyjątkowe miejsce, można tu spotkać kwiat z łyżkami. Niestety, zdecydowana większość opraw jest pozbawiona lamp.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oświetlenie pętli jeszcze jakiś czas temu stanowiły także Strady, obecnie w ich miejsce pojawiły się duże Malagi:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez famabud » 10 marca 2022, 19:24

Nie znalazłem nigdzie informacji na ten temat. Pozostaje jedynie czekać na taką wiadomość lub bacznie obserwować zmiany na żywo. Patrząc na wszystkie dotychczasowe remonty w mieście, mogę jedynie przypuszczać że niestety, ale te historyczne już słupy odejdą w zapomnienie. Wizualizacje na stronie Urzędu Miasta sugerują zachowanie ich, jednak należy wziąć pod uwagę że to tylko wizualizacje. Bardzo często jednak, plany są modyfikowane (zwłaszcza w kwestii takich "detali" jak rozmieszczenie słupów bądź opraw). Moja teoria może okazać się słuszna, gdyż w większości remontów w Łodzi, stare przedwojenne słupy kieruje się na złom. Rzadko kiedy się je ratuje, choć zdarzały się takie sytuacje.

Trzeba by znaleźć dokumentację przetargową na stronie BIP Zarządu Dróg lub Urzędu Miasta o ile takowy przetarg został już ogłoszony. Tam powinien być szczegółowy projekt.

można tu spotkać kwiat z łyżkami. Niestety, zdecydowana większość opraw jest pozbawiona lamp.

Czy któraś z tych łyżek jest czynna?
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości