[Łódź] Oświetlenie miasta

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Kuba123 » 19 sierpnia 2022, 23:21

Po poście z łyżkowym kwiatem nie spodziewałbym się, że cokolwiek z tego świeci zważywszy na stan opraw. A tu proszę, w dodatku 4-setka! :D Gdyby tak pouzupełniać LRF-y w tych łyżkach to pewnie wszystkie by zaświeciły, ale prędzej cały kwiat wyleci niż zostałyby naprawione obecne oprawy :evil:
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 658
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Utilizer » 21 sierpnia 2022, 13:08

Zaskakujące że w ogóle świeci
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Pataax01 » 2 września 2022, 17:24

Park im. ks. bp. Michała Klepacza przy ulicy Wólczańskiej, sodowe kule 70W:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kompleks budynków należących do Politechniki Łódzkiej. Tutaj również występuje oświetlenie sodowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 345
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Pataax01 » 7 września 2022, 13:17

Pomorska to najdłuższa ulica w Łodzi, licząca ponad 11 km długości. Swoją trasę, rozpoczyna przy słynnym już Placu Wolności, gdzie na tym odcinku już ją prezentowałem w 2021 roku. Dla przypomnienia:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ze względu na długi przebieg Pomorskiej, ulica była modernizowana odcinkami na przestrzeni kilku lat. Między 2005 a 2007 rokiem, przeprowadzono gruntowną modernizację jezdni, chodników, peronów a także samego systemu oświetleniowego. Dotychczasowe Strady OUS 400 i kwadratówki 400W, zamieniono na oprawy Elgo Luna OUSa 250W i 400W. Jednak, upływający czas odbił się niekorzystnie na stanie technicznym Lun i w okolicy 2018 roku, większość opraw zastąpiono Ambarami marki Schreder. Tu dla przykładu fragment Pomorskiej przy skrzyżowaniu z ulicą Sterlinga:

Obrazek

Obrazek

W kierunku Ronda Solidarności:

Obrazek

Następny odcinek, za Rondem Solidarności w stronę wschodnią (osiedla akademickiego Lumumbowo). Podczas prac remontowych w 2006 roku, na tym fragmencie pozostawiono dawne słupy trakcyjno- oświetleniowe wraz z przyległymi do nich Stradami 400W z końca lat 90.:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skrzyżowanie Pomorska - Matejki:

Obrazek

Obrazek

Wspomniana przeze mnie wyżej ulica Strelinga prezentuje się podobnie. Strady są rocznikowo wymieszane, były zastosowane w tym miejscu na podmianę zastępując kwadratówki w 2008 roku:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Internecie można znaleźć starsze fotografie, prezentujące ten fragment Sterlinga z czasów kwadratówek:

https://gtlodz.eu/img-2675_57,12096,sea ... ceefe4cb85

https://gtlodz.eu/img-2554_57,9195,sear ... ceefe4cb85


Zajezdnia przy ulicy Telefonicznej. Dwa kandelabry z Elgo Strada 400W, a także łyżki i rtęciowe Strady 250W:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sama Telefoniczna oświetlona jest głównie przez OUSd 150W, choć w paru miejscach zamieniono je na LEDowe Philips UniStreet gen.2 w wersji mini:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 345
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Kuba123 » 7 września 2022, 19:46

Ciekawa fotorelacja, oświetlenie Pomorskiej mocno zróżnicowane. Oświetlenie zajezdni przy Telefonicznej jest czynne?
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 658
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Elda » 11 września 2022, 02:50

Ten maszt oświetleniowy-kratownicowy w tle!?
Avatar użytkownika
Elda
 
Posty: 261
Zdjęcia: 6
Dołączył(a): 17 stycznia 2009, 00:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Zygzaczeq » 11 września 2022, 10:45

CIekawa fotorelacja, czy jeszcze w łodzi można jeszcze spotkać Klasyki typu: Łyżki, czy wspomniane oprawy OURW?
Avatar użytkownika
Zygzaczeq
 
Posty: 135
Dołączył(a): 20 kwietnia 2021, 14:52
Lokalizacja: Zawiercie

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez mirror » 21 września 2022, 16:06

Kamera z placu Wolności znowu działa. Można oglądać na żywo te stare oprawy i duety łyżeczek. Dziś mnie tknęło by sprawdzić, bo wcześniej nie działala i o niej zapomniałam, ależ będzie seans wieczorem. :D
https://go.toya.net.pl/25-kamery/13758- ... nosci/play
Wielbicielka rtęci.
Avatar użytkownika
mirror
 
Posty: 1169
Zdjęcia: 134
Dołączył(a): 17 sierpnia 2007, 13:03
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez mateusz » 24 września 2022, 10:51

Rzeczywiście widać zabytkowe słupy z łyżkami ale to zapewne ich ostatnie chwile bo cały plac jest już w przebudowie... Nawet nie wiedziałem, że jeszcze stoją...
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5015
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Pataax01 » 24 września 2022, 13:33

Kuba123 napisał(a):Ciekawa fotorelacja, oświetlenie Pomorskiej mocno zróżnicowane. Oświetlenie zajezdni przy Telefonicznej jest czynne?


Czynne są jedynie te dwa kandelabry ze Stradami 400W, choć nie są one pełne. W nocy na każdym słupie, świeci tylko jedna oprawa. Wygląda to mało korzystnie, choć osobiście uważam, że taki poziom światła w tym miejscu jest wystarczający. Maszty te są swego rodzaju wskazówką dla motorniczych, bowiem za tym ostrym łukiem mieści się wjazd do zajezdni.

Zygzaczeq napisał(a):CIekawa fotorelacja, czy jeszcze w łodzi można jeszcze spotkać Klasyki typu: Łyżki, czy wspomniane oprawy OURW?


Oczywiście, jest taka możliwość :) . Czynnych (lub i nawet nie) OURW w mieście nie widziałem od kilku lat, za to łyżki czy Strady OUR nadal są dostępne w paru lokalizacjach. Przykładowo krańcówki Kochanówka oraz Kurczaki, które prezentowałem na poprzedniej stronie wątku. Nie mniej, coraz trudniej jest spotkać takie miejsca, nawet oświetlenie sodowe jest teraz coraz szybciej wypierane.

mateusz napisał(a):Rzeczywiście widać zabytkowe słupy z łyżkami ale to zapewne ich ostatnie chwile bo cały plac jest już w przebudowie... Nawet nie wiedziałem, że jeszcze stoją...


W punkt - lada dzień oświetlenie placu zostanie trwale usunięte, tym samym zakończy się pewna epoka w dziejach łódzkiej rtęci. Myślę, że jest to już z pewnością kwestia niespełna pół roku. Zatem jeśli ktoś jeszcze nie uwiecznił tego historycznego miejsca na pamiątkę, to jest to ostatni moment.
Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 345
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości