[Łódź] Oświetlenie miasta

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez trojmiejski » 19 września 2020, 08:42

Teraz po fakcie faktycznie wydaje się to sensowne.

Co do sody to ciekawe czy to były Penningi? Pewnie tak.

Ogólnie to przejściowo ten plac mógł być kiedyś sodowo oświetlony gdyż przez pewien czas były tam kwadratówki:
https://fotopolska.eu/1265738,foto.html
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Pataax01 » 19 września 2020, 10:18

Szczerze mówiąc nie pamiętam sody na tym Placu. Gdy w grudniu 2018 nagrywałem z tego miejsca film, oświetlenie było całkowicie rtęciowe.

Obrazek

Wybaczcie za słabą jakość, wtedy miałem gorszy sprzęt i trochę mniejsze umiejętności.

trojmiejski napisał(a):Teraz po fakcie faktycznie wydaje się to sensowne.

Co do sody to ciekawe czy to były Penningi? Pewnie tak.

Ogólnie to przejściowo ten plac mógł być kiedyś sodowo oświetlony gdyż przez pewien czas były tam kwadratówki:
https://fotopolska.eu/1265738,foto.html


:shock: :shock: Nawet ja o tym nie wiedziałem. Cóż, wygląda to bardzo ciekawie. OZPRy pojawiły się tam na pewno przed 1992 rokiem. Dowodem jest ten oto film:
https://www.youtube.com/watch?v=5_h7Tuj ... lskazdrona

W 1:05 minucie widać, że po wysięgnikach z kwadratówkami nie ma ani śladu.
Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Filip » 19 września 2020, 13:16

Analizując dostępne w sieci archiwalne zdjęcia z pl. Wolności, można dojść do wniosku, że charakterystyczne słupy trakcyjno-oświetleniowe pojawiły się tam ok. 1925 r. Pierwotnie na słupach zainstalowane były oprawy żarowe, przypominające doskonale znane C34-29 - słupy ustawione w centralnej części placu zaopatrzone były w jedną oprawę, natomiast te stojące przy pierzejach miały po 2 oprawy:

fragm. fot. z lat 1926-1930
Obrazek
Lepsze jutro było wczoraj...
Avatar użytkownika
Filip
 
Posty: 533
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 16 lutego 2015, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez qba » 19 września 2020, 14:22

To ciekawostka. Wygląda na to, że łyżki pojawiły się tam po kwadratowkach. Zawsze było odwrotnie. Na zdjęciu z 1985 widać, że wysięgniki z kwadratowkami są na tych słupach, co OZPR, a na tych z łyżkami zdaje się, że nie ma żadnych opraw.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez mateusz » 19 września 2020, 14:36

Świetne zdjęcia panowie. Szczerze mówiąc to czekałem na zdjęcia tego oświetlenia po ciemku. To chyba już ostatnia taka sytuacja w Polsce, że jeden z głównych placów w dużym mieście jest oświetlony oprawami rtęciowymi... Jestem ciekawy czy podczas rewitalizacji usunął te słupy. Jeżeli dobiegają już 100-tki to w sumie można je chyba uznać za element zabytkowy i odnowić. Z kwadratówkami to ciekawa sprawa była, może światło sodowe po prostu nie pasowało do klimatu tego miejsca ?
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Utilizer » 19 września 2020, 18:11

Słupy zostaną podczas remontu zdemontowane i zostaną postawione repliki :)
OZPR i ORZ-6-1 pewnie zostały zamontowane w 1989 lub 1990 roku, kwadratówki zdjęli ale ze zdjęć wydaje mi się że za czasów kwadratówek nie było żadnych opraw na słupach na których dziś są łyżki ;)

mateusz napisał(a):Z kwadratówkami to ciekawa sprawa była, może światło sodowe po prostu nie pasowało do klimatu tego miejsca ?

Na pewno chodziło o ujednolicenie oświetlenia kwadratówki nie bardzo pasowały bo były zamontowane na dodatkowych wysięgnikach do zabytkowych słupów to nie bardzo wyglądało
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez JeD » 19 września 2020, 22:32

Miło patrzeć, że Nasza wyprawa z Pataax01 - Patrykiem, na nowo ożywiła dyskusje o tym najbardziej lightingowym miejscu w Łodzi :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez trojmiejski » 20 września 2020, 21:19

Dobrze, że zamierzają postawić repliki, te słupy są bardzo charakterystyczne, lecz po prawie 100 latach to mogą być pewne wątpliwości odnośnie stanu oryginałów, ale na upływ czasu nie można wiele poradzić. Oby zdecydowali się na Varsovie gdyż tu wyjątkowo dobrze by pasowały. Trzeba przyznać, że choć zdecydowana większość lubi łychy i doceniamy stan aktualny, to jednak łychy bardziej pasują do PRL-owskich instalacji i osobiście nie mam nic przeciwko, że doprowadzą plac do stanu bliższego oryginałowi. Obecny widok jest ciekawy, lecz niewątpliwie od oryginału odbiega.

EDIT:
Jakiej mocy rtęciówki dotychczas siedziały w OZPR? 400W z dławikami poza oprawami?
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez mateusz » 21 września 2020, 16:07

Ja na repliki łyżek bym się nie obraził ;) Może kiedyś i do tego gdzieś dojdzie, z współczesnym źródłami - kto wie... Mam nadzieję, że to będą w miarę wierne repliki starych słupów :)
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez trojmiejski » 21 września 2020, 17:38

Akurat łyżki mają predyspozycje do bycia zreplikowanymi bardziej niż większość innych klasyków. Jakby wyszła replika łyżki z pierścieniem to wystarczy dać płaski panel na wysokości łączenia pierścienia z korpusem, a w replice aluminiowej łyżki umieścić w analogicznym punkcie. Dla kontrastu z repliką OURW byłby taki problem, że ze względu na wypukły klosz nie ma szans uzyskać optyki zgodnej ze współczesnymi wymogami, a replika bez klosza będzie koślawo wyglądać.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości

cron