[Łódź] Oświetlenie miasta

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez mateusz » 12 marca 2022, 12:57

Bardzo ciekawe zdjęcia :) Powiem szczerze - Łódź mnie fascynuje, zwłaszcza zmiany jakie tam zachodzą - rewitalizacje, murale podziemna kolej... Byłem dwa lata temu przez dwa dni w mieście i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. Z zaniedbanego miasta w latach 90-tych i wczesnych 2000-nych staje się powoli krajową czołówką. Z perspektywy mojego niewielkiego miasta wojewódzkiego(Olsztyn) wygląda naprawdę fajnie. No i ponawiam pytanie, czy cokolwiek na tym kwiecie świeci i czy należy on do miejskiego oświetlenia :?:
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5018
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Utilizer » 14 marca 2022, 19:49

famabud napisał(a):Czy któraś z tych łyżek jest czynna?

Na SV w 2017 co najmniej 4 łychy miały lampy czyli ktoś je celowo wykręcił

mateusz napisał(a):staje się powoli krajową czołówką.

Nie no bez przesady, dużo się dzieje na lepsze ale patrząc ogólnie dalej jest pełno syfiastch miejsc
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6577
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Pataax01 » 15 marca 2022, 10:32

mateusz napisał(a):Bardzo ciekawe zdjęcia :) Powiem szczerze - Łódź mnie fascynuje, zwłaszcza zmiany jakie tam zachodzą - rewitalizacje, murale podziemna kolej... Byłem dwa lata temu przez dwa dni w mieście i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony. Z zaniedbanego miasta w latach 90-tych i wczesnych 2000-nych staje się powoli krajową czołówką. Z perspektywy mojego niewielkiego miasta wojewódzkiego(Olsztyn) wygląda naprawdę fajnie. No i ponawiam pytanie, czy cokolwiek na tym kwiecie świeci i czy należy on do miejskiego oświetlenia :?:


To fakt, w ostatnich latach na terenie miasto zaszło dużo zmian. Wciąż jest jeszcze sporo do zrobienia, natomiast Łódź powoli odzyskuje blask. Nie mam pewności, czy kwiat jest nadal używany. Na pewno jeszcze około rok temu łyżki świeciły co noc. Postaram się to zweryfikować, jeśli będę w tej okolicy w nocy. Co do pytania do kogo należy ten kandelabr- myślę, że jest on własnością miasta. Kilka lat temu, wokół samej krańcówki było sporo opraw typu ORZ 7-2, które następnie w 2013 i 2016 roku zostały zastąpione kolejno przez Philips AluRoad i UniStreet, montowane przez PGE. Mimo tych masowych modernizacji, kandelabr pozostał nietknięty, co może oznaczać że nie należy do PGE.

Chciałbym wrócić do tematu słupów na Placu Wolności. Wczoraj miasto podpisało umowę z wykonawcą na przebudowę placu. Media przekazały, iż prace startują już w kwietniu. Za radą użytkownika Famabud, przejrzałem odpowiednią dokumentację, zamieszczoną na stronie BIP (co ciekawe, dokumenty pochodzą z 2017 i 2019 roku). Niestety, moja teoria odnośnie likwidacji tych przedwojennych słupów potwierdza się. Przytoczę fragment pisma:

"Słupy trakcyjno-oświetleniowe
W ramach projektu i realizacji sieci oświetleniowej i trakcyjnej należy wykonać repliki istniejących słupów z
wysięgnikami i oprawami. Słupy i wysięgniki do montażu opraw oraz powinny być wykonane z takich samych
materiałów co istniejące oraz powinny wiernie odzwierciedlać wygląd oryginalnych słupów z lat 30-tych XX wieku.
Przy budowie replik należy zwrócić uwagę na detale wykończenia takie jak: młotkowana powierzchnia
zewnętrzna, żeliwne odlewy ozdobne, kształt podstawy słupów, grubość blachy, z której będzie wykonany słup
itp. Dopuszcza się zastosowanie innej konstrukcji wewnętrznej i technologię wytwarzania. Projekt słupów i
fundamentów słupów musi uwzględniać odpowiednią wytrzymałość umożliwiającą podwieszenie tramwajowej
sieci trakcyjnej. Podwieszenie sieci trakcyjnej przewiduje się wyłącznie na słupach bez żadnego mocowania do
budynków. Na słupach rozmieszczonych po zewnętrznym obwodzie Placu Wolności należy zainstalować po dwie
oprawy oświetleniowe a na słupach na wewnętrznym obwodzie po jednej oprawie. Projektowane oprawy powinny
być stylizowane, ozdobne, wykonane z aluminium i szkła, wyglądem powinny przypominać oprawy, które były
zmontowane na słupach Strzemińskiego w latach 30 XX w. Szczegółowy projekt wykonawczy repliki słupów
należy uzgodnić z właściwym Konserwatorem Zabytków.


Cały dokument odnośnie małej architektury można przeczytać tutaj: https://bip.uml.lodz.pl/files/bip/publi ... lnosci.pdf

Wizualizacje słupów trakcyjno- oświetleniowych na stronie numer 7, wyraźnie sugerują zastosowanie opraw Schreder Albany LED.
Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 348
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Kuba123 » 15 marca 2022, 12:19

Czy na prawdę oryginalne słupy były w tak złym stanie, aby była potrzeba wykonania ich replik :x
Dobrze chociaż że nowe będą nawiązywać do starych :)
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 659
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Wojtek26162 » 16 marca 2022, 20:41

Szkoda tylko, że znowu będą montować te nędzne Albany :roll: Może to nie są jakieś brzydkie oprawy, ale są strasznie pospolite na skalę Europy i spotykane nawet na terenach wiejskich, a tutaj chcą je założyć w sercu dużego wojewódzkiego miasta w miejscu niewątpliwie reprezentacyjnym. Moim zdaniem do takiego miejsca powinny być jakieś lepsze oprawy, które nie są aż tak pospolite i nie w stylu pseudo-retro, najlepiej może Eger lub Varsowie :) Szkoda łyżek, niewątpliwie z tymi lampami MH (z tego co widzę chyba Osram HQI-E PRO 400/D) były czymś unikatowym, ale już można powiedzieć że nadszedł na nie czas. To i tak jest niewątpliwie zdumiewające, że aż tak długo przetrwały w tym miejscu, zważywszy na wcześniejsze modernizacje oświetlenia rtęciowego w Łodzi, nawet na tych najmniej znacznych uliczkach.
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1276
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez trojmiejski » 26 kwietnia 2022, 11:27

Podobno wczoraj ruszyła przebudowa Placu Wolności.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10974
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Pataax01 » 29 kwietnia 2022, 18:22

trojmiejski napisał(a):Podobno wczoraj ruszyła przebudowa Placu Wolności.


Zgadza się, 25 kwietnia plac został zamknięty w relacji północ- południe. Aktualnie w tym miejscu trwa frezowanie nawierzchni, więc łyżki jeszcze trochę poświecą. Jednak ich koniec jest już bliski.

Ulica Ks. Ignacego Skorupki i dosyć wiekowe oprawy od Art Metalu. Prawdopodobnie pojawiły się tu w okolicy 2005 roku:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znajdująca się tuż obok, niewielka ulica Stanisława Kostki. Tutaj oświetlenie jest takie samo, gdyż cały ten kwartał remontowany był w tym samym czasie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nieco dalej na południe, ulica Gen. Walerego Wróblewskiego i OUSd z połowy lat 90.:

Na początek oświetlenie dawnego torowiska tramwajowego, a obecnie prowizorycznego parkingu:

Obrazek

Obrazek

Jezdnia zaś oświetlona jest przez duety OUSd 150W:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 348
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez qba » 17 maja 2022, 04:14

Widać stare słupy z butelkowym przewężeniem, które mają ścięty wysięgnik. Ciekawe, kto je produkował. Montowano je już na przełomie lat 50/60.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8354
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez Pataax01 » 25 czerwca 2022, 13:18

Pataax01 napisał(a):
Wpis rozpocznę od przedstawienia ulicy Żubardzkiej na osiedlu Żubardź. Jest dość ważna chwila, gdyż jutro (28.06.2021) wystartuje przebudowa ulicy na odcinku Inowrocławska- Aleja Włókniarzy. To dość krótki fragment, a sama przebudowa powinna zająć 5 miesięcy. Jak można przeczytać na stronie UMŁ:

"Zakres robot obejmuje: przebudowę jezdni, przebudowę i budowę chodników oraz miejsc postojowych, przebudowę oświetlenia drogowego, przebudowę odwodnienia ulicy, przebudowę sieci energetycznej, budowę kanalizacji teletechnicznej oraz prace zieleniarskie."

Cały artykuł można przeczytać tutaj:
https://uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul ... /2021/6/9/

Zatem można spodziewać się likwidacji istniejących tu opraw Elgo OUSd 150 na betonowych słupach. Niestety, nie udało mi się zdobyć informacji- jakie oprawy pojawią się po zakończeniu prac. Znając łódzkie standardy, można przypuszczać iż będą to Schreder Teceo lub Izylum. Na chwilę obecną oświetlenie Żubardzkiej prezentuje się następująco:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy skrzyżowaniu z Aleja Włókniarzy:

Obrazek

Pozostały odcinek Żubardzkiej (który nie jest objęty żadnymi pracami remontowymi) jest oświetlony tak samo:

Obrazek

Aleja Włókniarzy na odcinku Żubardzka- Powstańców Wielkopolskich. Dalsze fragmenty są praktycznie tak samo oświetlone. Jeszcze nie tak dawno (około 2 lata temu) zamiast Ambarów były Strady. Zaś przed Stradami- Luny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W drugą stronę- w okolicach ulicy Wielkopolskiej, można nacieszyć oko czymś bardziej klasycznym ;)

Obrazek

Obrazek


Wraz z końcem stycznia 2022, remont Żubardzkiej dobiegł końca i ulica została oddana do użytku. Dokonano zapowiedzianych wcześniej zmian w kontekście budowy nowej przestrzeni publicznej. Sodowe oprawy OUSd zostały zastąpione technologią diodową (LED). Co więcej, moje przypuszczenia odnośnie likwidacji (choć raczej przebudowy) kandelabrów przy skrzyżowaniu z Aleją Włókniarzy, okazały się prawdziwe. Zredukowano liczbę opraw z 5 do 3 na każdy słup.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na samej Żubardzkiej zastosowano duety- jedna oprawa oświetla jezdnię, zaś boczna chodnik oraz zieleń miejską.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Za skrzyżowaniem z ulicą Inowrocławską, oświetlenie nie uległo zmianie

Obrazek

Przesyłam również dokładniejsze zdjęcia samych łyżek przy ulicy Inowrocławskiej, gdyż zapowiadałem je już wcześniej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ponownie Aleja Włókniarzy- pomimo braku zmian, przesyłam tym razem nieco inną perspektywę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Blog o oświetleniu Łodzi: https://wblasku-lodzi.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Pataax01
 
Posty: 348
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 10 marca 2019, 16:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [Łódź] Oświetlenie miasta

Postprzez JeD » 25 czerwca 2022, 22:20

Jak widać, modernizacja w stolicy byłego okręgu centralnego, nie jest jakaś szybka i nadspodziewana, a tutaj można jeszcze zauważyć oprawy rtęciowe. Bardzo dobrze zdjęcia, wykadrowane. Czekamy na więcej ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7291
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości