[Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Postprzez tommykrk » 17 lipca 2021, 10:15

Obrazek

Obrazek

Jakieś 3 miesiące temu te betonowe słupy wymieniono na metalowe, podobne do tych z LEDami. Oprawy ze zdjęcia przełożono.

Co do opraw LED w Krakowie, to na początku 2015 r. na Rondzie Grunwaldzkim wymieniono SL 100 z 2007 r. na oprawy LED chyba z General Electric. Wiele z nich zostało w ostatnich 2 latach podmienionych z powrotem na używane oprawy sodowe. Ta OURW na ul Wielopole na elewacji została pominięta podczas modernizacji. Teraz w Krakowie zakłada się oprawy LED Ampera.

Obrazek

To skrzyżowanie zostało przebudowane i stoją tam teraz stylizowane słupy trakcji tramwajowej z ozdobnymi oprawami LED przy samym skrzyżowaniu, a przy dojeździe do skrzyżowania na Dietla są oprawy Ampera na stylizowanych słupach trakcji tramwajowej oraz na normalnych metalowych

Warto wspomnieć, że SL 100 z 3 ostatnich zdjęć to jedne z ostatnich jakie zakładano w Krakowie, bo w 2007 r. Podczas modernizacji ul Konopnickiej wymieniono betonowe słupy z SL 100 z ~1998r zamontowanymi szczytowo na metalowe słupy z nowymi SL 100. To jedne z najmłodszych egzemplarzy w Krakowie
tommykrk
 
Posty: 67
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 października 2015, 19:58
Lokalizacja: Kraków

Re: [Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Postprzez Wojtek26162 » 17 lipca 2021, 14:41

Nie miałem ostatnio okazji przejeżdżać przez Aleje Trzech Wieszczów więc umknęła mi tamta zmiana. Bardzo dobrze, że wywalono te betoniaki, jak i dobrze, że SGS-204 zostały przełożone na nowe słupy :) Swoją drogą to trzeba przyznać, że SGS-204, których w Krakowie jest mimo wszystko dość dużo, choć i tak sporo mniej niż SL-100 czy Eurostreet są często w lepszym stanie niż zamontowane później SL-100, o tandetnych i rzadko spotykanych w Krakowie Lunach w ogóle już nie wspominając. Betoniaków linii kablowej w ostatnich latach z Krakowa masowo ubywa i bardzo mnie to cieszy.
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1275
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: [Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Postprzez famabud » 17 lipca 2021, 16:29

SGS204 jest niezwykle szczelna i nie przepuszcza nawet pyłów zawieszonych czego nie można powiedzieć o SL100.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Postprzez tommykrk » 17 lipca 2021, 22:03

Ja natomiast lubię SL-100. Wizualnie przypadły mi do gustu najbardziej spośród opraw sodowych patrząc na oświetlenie w 2000 r. tak jak i WSL-8. Pamiętam jak na pętli w Borku Fałęckim jesienią 2002 r stawiali nowe słupy metalowe z SGS-204. Widziałem tą modernizację na żywo. Wtedy już chyba ich nie produkowali więc były to leżaki magazynowe. Zastąpiły one betoniaki z różnymi oprawami. Były trumienki, OURW2250, kwadratówka i starsza Strada się trafiła oraz ładna nowsza Strada. NA Zakopiańskiej było sporo SGS-204 które w 2015 wyleciały na rzecz opraw Ampera w ramach projektu SOWA.
tommykrk
 
Posty: 67
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 października 2015, 19:58
Lokalizacja: Kraków

Re: [Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Postprzez trojmiejski » 1 sierpnia 2021, 20:12

Aktualny wygląd skrzyżowania z Basztową po tym jak kwadratówki i kwiaty już zniknęły:
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Postprzez qba » 2 marca 2024, 00:55

Okazuje się, że węgierskie łyżki na kwiatach wisiały jeszcze pod koniec 1984r, podczas gdy na reszcie słupów były już kwadraty:
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Postprzez famabud » 2 marca 2024, 12:55

Myślałem, że węgierskie łyżki były tylko w Stolicy. :)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Kraków] Oświetlenie dawniej i dziś

Postprzez qba » 2 marca 2024, 18:14

Były, właśnie na tych usuniętych parę lat temu kwiatach. Już się pojawiły kiedyś na forum. Sądziłem, że kwadratówki zamontowano na nich na przełomie lat 70/80, a tu niespodzianka. Zresztą zwykle w tamtym czasie gdy modernizowano z rtęci na sód, to zwykle wpierw zakładano OUSy na kwiatach, a w następnej kolejności na pojedynczych słupach. A tu jak widać było na odwrót. Ja te kwiaty na żywo widziałem podczas krótkiej wizyty w Krakowie w lutym 1998, to była na nich mieszanka dość zaniedbanych strad i kwadratówek.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 33 gości

cron