[Wrocław] infrastruktura oświetleniowa

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: Wrocław

Postprzez Paweł » 1 stycznia 2008, 01:41

Od zawsze ten neon był reklamą. W tamtych czasach nie istniało coś takiego jak Biuro Promocji Miasta.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wrocław

Postprzez rtęciówka » 1 stycznia 2008, 14:07

Paweł napisał(a):Od zawsze ten neon był reklamą. W tamtych czasach nie istniało coś takiego jak Biuro Promocji Miasta.

To ja już się zupełnie pogubiłem... Wtedy był reklamą gazety, a że ona już nie istnieje, to teraz przerobili go (zmieniając wielkość ludka) na reklamę miasta ? ?
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Wrocław

Postprzez qba » 3 stycznia 2008, 19:31

Byłem koło dworca wieczorem i neon nie świecił, ale chyba jest na tym samym budynku co był. Aparatu niestety nie miałem i nikt mi go nie podarował na święta. Jak stałęm czekając na tramwaj na ul Piłsudskiego to na przeciwko były dwie SGS204, zamontowane na budynku i obie przepalone. Sodówki w nicvh migały, momentami jednocześnie. WLSP rzeczywiście jest mało Podejrzewam,że stosują 330stki w oprawach na 250w, stąd może się brać mniejsza skuteczność świetlna. Poszedłem też w miejsce gdzie są dwa kwiaty z SOXami. niestety nie zobaczyłem jak się rozświecają, ale po kilkuminutowym patrzeniu na niskoprężne sodówki, te wysokoprężne wydawały się mieć wręcz żarówkowy odcień. Obok tych kwiatów jeszcze w maju było trochę łyżek, ale teraz wszędzie są tam Sintry.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8355
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Wrocław

Postprzez rtęciówka » 3 stycznia 2008, 19:36

Szkoda, że neon nie działa. Jak świecił, to były klimaty :) Więc albo włączają go ze dwa razy do roku, albo -najbardziej prawdopodobna wersja: jest niesprawny :cry:
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Wrocław

Postprzez qba » 3 stycznia 2008, 19:58

W 2001r świecił.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8355
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Wrocław

Postprzez rtęciówka » 3 stycznia 2008, 20:02

qba napisał(a):W 2001r świecił.

Więc jest nadzieja, że jest sprawny :D Może ktoś ma rodzinkę we Wrocławiu niedaleko dworca, mogliby zaobserwować, czy ten neon kiedykolwiek świeci ;) :)
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Wrocław

Postprzez cieszyn » 3 stycznia 2008, 20:46

przez rtęciówka 1 stycznia 2008, 15:07

Paweł napisał(a):
Od zawsze ten neon był reklamą. W tamtych czasach nie istniało coś takiego jak Biuro Promocji Miasta.

To ja już się zupełnie pogubiłem... Wtedy był reklamą gazety, a że ona już nie istnieje, to teraz przerobili go (zmieniając wielkość ludka) na reklamę miasta ? ?


Spokojnie, rtęciówko

Kiedy neon był po raz pierwszy uruchomiony, była to zwykła reklama. W tamtych czasach, gdzie nie było wolnego rynku, reklama była takim dość sztucznym tworem, który nie za bardzo był potrzebny sprzedaży, bo w całej Polsce wszędzie margaryna byla ta sama,telewizor, buty - słowem wszystko.
Więc ten neon był powiedzmy taką wizytówką miasta Wrocławia. Jak sie wychodziło z dworca na miasto, to wieczorem witał każdego ten bardzo wesoły neon. Jak pisałem, ta postać się kłaniała czy też jego kapelusz zapalał się sekwencyjnie jeden po drugim. Było to być może wykoncypowane na wzór reklamy PKO, (i to też chyba było we Wrocku). To był taki trik, ze w pionie zapalały się jadna po drugiej kółka neonowe (obrazujące 1 zł.) i w ten sposób "wpadały" do takiej jakby skarbonki u dołu, a to była taka elipsa neonowa, a w środku napis: PKO (mam gdzies taki filmik z współczesnej Wwy w podobnym stylu)

Być może wiec, ten motyw opuszczania kapelusza przez neonowego gostka był na tym wzorowany.

I tak trwał sobie tenże wrocławski neon latami całymi.
Aż kiedyś (już na pewno po 1991 r, tak?) ktoś wpadł na pomysł, żeby go zaprząc do reklamowania miejskiej gazety "Wieczór Wrocławia" (to się jakoś rymowało i stary tekst pasował do nowej, reklamowej roli)
No więc ten neonowy gostek nie musiał się już kłaniać, więc go zmienili na innego, mniejszego. I tak już pozostało do dziś.

Nie wiem, to tylko moje daleece prawdopodobne przypuszczenia.
Generalnie szkoda, ze tak kultowy neon przestał pełnić swoją pierwotną funkcję: ozdoby i reklamy miasta.
Jak wpiszesz "dobry wieczór we Wrocławiu" w jakieś tam GOOGLE to wyskoczy masa wspomnień ludzi, którzy pamiętają ten neon ze swoich podróży do i przez Wrocław.

Trzeba by znaleźć kontakt z jakimś Towarzystwem Miłośników Wrocławia (zaraz po napisaniu tej nazwy sprawdziłem - istnieje takie coś) , to może oni mają jakieś materiały? zdjecia? filmy ?

PS. podejmę próbę zaktywizowania rodziny we Wrocławiu, za skutek nie odpowiadam, czy pomogą? - nie wiem
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wrocław

Postprzez rtęciówka » 3 stycznia 2008, 20:56

Prawdopodobne przypuszczenia :)
Pozdrawiam,
Kuba
Avatar użytkownika
rtęciówka
 
Posty: 3154
Zdjęcia: 498
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 22:36
Lokalizacja: Myszków

Re: Wrocław

Postprzez neon44 » 22 stycznia 2008, 21:01

Trochę nowych zdjęć

z wroclaw.dolny.slask.pl

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11128
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Wrocław

Postprzez cieszyn » 23 stycznia 2008, 01:12

Najlepsza jest ta "rakieta", :shock: przy której stoją:
OZPR i OCP?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości