Poczekalnia Miejsc do Spenetrowania i Sfocenia np. Opraw

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: Poczekalnia Miejsc do Spenetrowania i Sfocenia np. Opraw

Postprzez paweo » 2 sierpnia 2014, 21:49

Miejmy nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy pomysł postawienia tam jakiś nowych apartamentowców lub innych wynalazków :roll: :)
Coś mi się pomyliło z tym WKD, chodziło mi oczywiście o Koleje Mazowieckie :oops: Dzięki za info ;)
Szkoda, że rtęć tak szybko znika... Te miejsca już nie będą miały takiego klimatu... Ale może za parę lat pojawi się tam MH, ale to nie odda takiego "czegoś" :roll: :cry:
Rtęci na świecie nigdy za wiele.
Nieprzemyślane inwestycje w LED nigdy się nie zwrócą.
Avatar użytkownika
paweo
 
Posty: 462
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 2 lutego 2014, 16:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poczekalnia Miejsc do Spenetrowania i Sfocenia np. Opraw

Postprzez oskard » 3 sierpnia 2014, 11:33

Mam nadzieję, że nie zniszczą tego. w końcu to historia nie tylko przemysłu pruszkowskiego, ale i dziejów Polski w czasach II w.ś. Chociaż, przypominając przypadki fabryki Kamlera, Dobrolina, dworca pocztowego i wielu innych miejsc związanych z Powstaniem Warszawskim, można mieć obawy... Jednak wydaje mi się, że w odróżnieniu od redut powstańczych, obóz inaczej będą traktować, taką mam nadzieję.
No w sumie nazwa "WKD" pasuje i tu - bo Koleje Mazowieckie w tym rejonie też robią za "warszawską kolej dojazdową", tylko oficjalnie tego tak nie nazwali :D
Ja bardziej upatrywałbym ratunku w diodach. Wprawdzie nie rozpala się to stopniowo, tylko jak żarówka, od razu. Ale przynajmniej kolor ma bardziej do rtęci zbliżony. Na Kierfurze przy Białostockiej, w zaułku za domem Targowa 70, wiszą na ścianie oprawy diodowe na dwie duże diody, świeci to pięknie, zimno-biało, z lekką domieszką fioletu. Takie substytuty OURW dwulampowych ;) . I nawet przyzwoity kształt za dnia mają.
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Poczekalnia Miejsc do Spenetrowania i Sfocenia np. Opraw

Postprzez paweo » 3 sierpnia 2014, 14:12

Tak nieco zmieniając temat... :)
Obrazek
:arrow: viewtopic.php?p=196510#p196510


I oprawy ORZ-7/2 na tym samym terenie: viewtopic.php?f=16&t=52&p=196513#p196513
:)
Rtęci na świecie nigdy za wiele.
Nieprzemyślane inwestycje w LED nigdy się nie zwrócą.
Avatar użytkownika
paweo
 
Posty: 462
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 2 lutego 2014, 16:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poczekalnia Miejsc do Spenetrowania i Sfocenia np. Opraw

Postprzez oskard » 13 września 2014, 21:28

Ja dodam kolejną lokalizację:
Michałowice-Osiedle i niektóre okoliczne wsie (gminy Reguły)
Michałowice, jak wynika ze zdjęć GSV z 2013 roku, są pełne usodowionych trumienek, sporo też OUR-125 (chyba też z sodą, jedna nawet ma tubularną :mrgreen:), ale co najciekawsze - znalazłem tam trumienkę z obramówką, prawie nową :!: To znaczy bez większych śladów rdzy, lekko na kantach tylko się "przyrumieniła". Ale dla tego modelu to i tak lux, jak rdzy jest mało - one zwykle całe korodowały, a klapka tak się rozsypywała, że cały osprzęt był na wierzchu.
Opacz niestety jest wymieniona - cała w selenium. Ja pamiętam jeszcze, gdy jeździłem 177 Środkową w Opaczy, z Okęcia na Włochy (czy Ursus?), świeciły na niej OUR-125, umieszczone na krótkich wysięgnikach pod linią kablową. Boczne uliczki też obfitowały w te oprawy, nawet Ryżowa miała ich kilka, wymieszanych z nowymi, sodowymi. Teraz niestety - Opacz poległa. Wkrótce zrobię zestaw zrzutów ze starego GSV, wrzucę gdzieś na forum.
Ale Michałowice prawdopodobnie nadal są w klasykach, a jako że w większości przerobiły je na sodę, mogą się zbytnio nie śpieszyć z wymianą, ale lepiej jednak, licząc na siebie, uwiecznić je czym prędzej - może jeszcze zostaną trochę, ale jak wiadomo - "może/morze jest głębokie i szerokie". Najlepiej na wszelki wypadek od razu się wybrać, obcykać, i mieć to za sobą. Nie wiem czy mi się to uda, bo trochę miejsc mam na liście, a tam jest daleko, z wieloma przesiadkami, w dodatku tam chyba żaden autobus nie dojeżdża...
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Poczekalnia Miejsc do Spenetrowania i Sfocenia np. Opraw

Postprzez oskard » 21 września 2014, 19:37

Witam
Dodaję kolejne miejsce.

Jest nim gmina Raszyn, czyli po sąsiedzku z wyżej wspomnianymi Regułami. W gminie "najrtęciowsze" miejscowości to gminny Raszyn oraz Rybie, na trzecim miejscu Nowe Grocholice, a w Jaworowej nie szukałem zbyt dokładnie, ale tam raczej OUSd dominują.
Raszyn z opraw rtęciowych ma w większości OUR-125, raczej wyłącznie z rtęcią, nie licząc kilku wyjątków; na ul. Bema trafiły się ORZ-7-2, jest też trochę trumienek - krótkich na Zajączka, a długich pojedynczo trochę się znajdzie na pozostałych ulicach, np. na Pruszkowskiej obok wylotu Opaczewskiej. Największe zagęszczenie rtęci jest w północnej części, tam praktycznie same OUR-125 występują, na dość wysokich ŻN. Ciekawie nimi oświetlono Stadionową - wzdłuż całej ulicy stoją duety OURów, jedna oprawa zawsze skierowana jest na ulicę, druga na stadion.
Rybie z kolei obfituje również w OUR-125, ale już nie wyłącznie rtęciowe - jakieś 5% OURów jest usudowionych (np. Przelotowa). Dużo też jest pojedynczych trumienek długich, też najczęściej z sodą, i to tubularną :mrgreen: Ulica Rybna nadal jest w całości rtęciowa, dowiesili tylko jedną ledę na pustym słupie. Do sodowych ciekawostek można też doliczyć jedną jedyną kappę na Środkowej (vis a vis Rzepichy).
Nowe Grocholice mają ze dwie sztuki OUR-125, jedną dwulampową OURW bez klosza (ul. Dolna) i całą masę ORZ-7-2 (Moniuszki, Sienkiewicza, Ciasna).

A tak kolor światła w wyżej opisanych miejscowościach wygląda na mapie, sporządzonej na podstawie GSV. Niektóre dane mogą być nieaktualne - od czerwca 2013 (wtedy google obcykały Raszyn) minął już ponad rok...
Obrazek
A tu większa, wyraźniejsza wersja (oryginał):
http://fotki.lighting-gallery.pl/upload ... 68368.jpeg
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Poczekalnia Miejsc do Spenetrowania i Sfocenia np. Opraw

Postprzez KaszeL » 21 września 2014, 20:56

Kawał dobrej roboty :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Poczekalnia Miejsc do Spenetrowania i Sfocenia np. Opraw

Postprzez oskard » 25 września 2014, 12:20

Dzięki, miło że ktoś to docenił :). Wiele nerwów mnie ten plan kosztował -kilka razy konieczne było wyłączenie kompa z prądu, bo od ciągłego przeskakiwania z painta na GSV i z powrotem, komp zwariował i nie dało się go normalnie wyłączyć... Ale warto było, wreszcie mam zaznaczone i to szczegółowo co i gdzie tam świeci - przymierzałem się do tego od około 2 lat.
Tylko teraz ekstra by było, gdyby ktoś kto ma do Raszyna po drodze, zwieńczył swoim fotkami ten mój kawał roboty :) ;) . Dla mnie to niestety drugi koniec miasta, i to licząc po przekątnej. Niby 7 można dojechać, a z jej pętli czymkolwiek do granicy miasta, ale sama jazda z przesiadką wyniosłaby ponad godzinę...

Jeszcze wracając do Michałowic - zrobiłem sobie na kartce plan z zaznaczeniem co gdzie wisi, żeby mieć na wszelki wypadek, może kiedyś tam wpadnę. Siedziałem nad tym 3 dni, a na koniec (zamiast na początku) sprawdziłem w forumowej wyszukiwarce... viewtopic.php?f=50&t=1121&hilit=Micha%C5%82owice
Tja... :roll: Bo najpierw się sprawdza, czy ktoś już zaprezentował, a dopiero potem działa, gdy się nic nie znalazło. A kto nie ma w głowie, ten ma w nogach...
Ale nic to, nie szkodzi - tam są obcykane pojedyncze, wybrane oprawy z kilku ulic (takie przykłady), a nie wszystko, taśmowo jak ja to robię. Poza tym pasuje to do "poczekalni", bo nie ma fotek nocnych, a trumna czy OUR z sodą, w dodatku tubularną to bezsprzecznie ciekawostka warta uwiecznienia także po zmroku :). Oprócz tego zdjęcia Pawła w pierwszym poście zniknęły, więc przyda się odświeżenie wątku, powtórzenie niektórych ujęć.
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Poczekalnia Miejsc do Spenetrowania i Sfocenia np. Opraw

Postprzez paweo » 9 listopada 2014, 17:13

Witajcie,
Dziś jadąc ul. Powązkowską zobaczyłem coś, co mnie "troszeczkę" zszokowało:
Obrazek
https://www.google.pl/maps/@52.25787,20 ... a=!3m1!1e3
W ich miejscu powstaną bloki mieszkalne. :cry:

Dlatego trzeba uwiecznić chociażby na zdjęciach... Jak ktoś z Was mógłby pojechać tam i sfocić... Jutro postaram się tam pójść i coś wywalczyć, choć może być ciężko...
:roll:
Rtęci na świecie nigdy za wiele.
Nieprzemyślane inwestycje w LED nigdy się nie zwrócą.
Avatar użytkownika
paweo
 
Posty: 462
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 2 lutego 2014, 16:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poczekalnia Miejsc do Spenetrowania i Sfocenia np. Opraw

Postprzez Whites86 » 10 listopada 2014, 15:43

no a co tam niby jest takiego ciekawego ?
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Poczekalnia Miejsc do Spenetrowania i Sfocenia np. Opraw

Postprzez oskard » 15 listopada 2014, 17:54

Ja tam kojarzę chyba łyżki na długich wysięgnikach, doczepionych do budynków. Ale czy jest tam coś jeszcze, jakiś zabytek techniki oświetleniowej? :)
Ja w tej okolicy pamiętam ORZ-2, jeszcze gdy norc działał, udało mi się wjechać w jedną wewnętrzną uliczkę, pewności nie mam, ale to chyba była ta, boczna od Krasińskiego: http://goo.gl/maps/9QHqA . Stało wzdłuż niej kilka wuzeciaków z papierzokami. Niestety nie wiem czy ten stan nie uległ zmianie, bo GSV tam nie wjechało, a norc dawno już wygasł...
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości