[Płońsk] oświetlenie uliczne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

[Płońsk] oświetlenie uliczne

Postprzez fetrzik » 22 stycznia 2012, 19:12

Serdecznie pozdrawiam wszystkich użytkowników niniejszego forum
W niniejszym wątku chcę przedstawić sposób oświetlenia mojego miasta Płońska w latach od1985r. do 1997r.
Wszelkie dane dotyczące rodzajów opraw przywołuję z pamięci
W przyszłości postaram się jeszcze wrzucić kilka zdjęć klasycznych opraw oświetleniowych jakie zachowały się jeszcze w Płońsku, część z nich na pewno jeszcze działa

A tymczasem - do rzeczy ;)
W omawianym przeze mnie okresie na głównych ulicach wisiały oprawy sodowe,OUS-400, czyli tzw. kwadratówki.Resztę miasta oświetlały oprawy rtęciowe. Poniżej podaję spis ulic oświetlanych tymi oprawami
ul.Grunwaldzka, ul.Warszawska, ul.Płocka (od pl.15-go Sierpnia do torów), ul.Zduńska, pl.15-go Sierpnia, ul.Jędrzejewicza,ul.R.Jaworskiego -
- oprawy OUS-400
ul.19-go Stycznia - oprawy OUS-250 Strada
ul.W.Broniewskiego, ul.Poprzeczna, ul.S.Żeromskiego, ul.Z.Padlewskiego,ul.Słoneczna - oprawy OUR-125
ul.M.Kopernika, ul.H.Sienkiewicza, ul.Wolności,ul.Klonowa,ul.Lipowa,ul.Kolejowa od ul. Płockiej do ul.ZWM, ul. Targowa w części, ul.Jesionowa, ul.1-go Maja od ul.Płockiej do ul.R.Luxemburg, ul.Młodzieżowa,ul.ZWM, ul.Kwiatowa - oprawy ORZ-2x250
część ul.Północnej od ul.Grunwaldzkiej do mniej więcej połowy, koniec ul.Targowej - oprawy ORZ-7-2
ul.Wspólna,ul.Wieczorków,ul.L.Rutkowskiego,ul.Leśników,ul.Przemysłowa,ul.Mazowiecka,ul.A.Mickiewicza,ul.Krzywa,ul.Zacisze,ul.Nadrzeczna,ul.M.Konopnickiej,ul.Targowa-część,ul.Kolejowa od ZWM do Wyszogrodzkiej,ul.Wyszogrodzka,ul.Sportowa,ul.Środkowa,ul.Płocka od torów do końca,ul.Poprzeczna-część. - oprawy ORZ7-1 i innego rodzaju łyżki, te wcześniejsze.
ul.Ogrodowa,ul.Wojska Polskiego,ul.Wiejska,ul.J.Krasickiego,ul.gen.S.Maczka,ul.S.Moniuszki,ul.40-lecia PRL,ul.Karulaka,ul.J.Brzechwy,ul.F.Chopina,ul.K.I.Gałczyńskiego,ul.K.Makuszyńskiego,ul.Z.Nałkowskiej,ul.S.Wyspiańskiego,ul.I.J.Paderewskiego,ul.K.K.Baczyńskiego,ul.L.Kruczkowskiego,ul.J.Korczaka,ul.R.Luxemburg,ul.Robotnicza,ul.Składowa,ul.część ul.1-go maja od ul.R.Luxemburg do ul.Wyszogrodzkiej,ul.W.Sikorskiego, ul.W.Andersa,ul.K.świerczewskiego,ul.Z.Berlinga,ul.T.Kościuszki,ul.Północna od ul.Młodzieżowej do połowy długości,ul.J.Bema - oprawy ORZ-3-Kł

Gruntowna wymiana opraw oświetleniowych miała w Płońsku miejsce w latach 1999-2004. Wtedy znakomitą większość opraw rtęciowych zastąpiono oprawami sodowymi OUSd-Leda.
Oprawy "łyżki" stosowano też na blokach, a nie opisałem tego w spisie opraw na ulicach.Dziś, niestety,naet na blokach tych lamp już niemal nie ma.
Jak można zauważyć z powyższego spisu miasto Płońsk oświetlały głównie rtęciówki, wśród których prym wiodły "trumienki"."Trumienki" świeciły głównie na terenach osiedli domków jednorodzinnych, podobnie jak oprawy ORZ-125. A oprawy ORZ2x250 wisiały na większych ulicach,które wymieniłem w spisie

Jeszcze mała dygresja - około roku 1991 modernizowano oświetlenie na ul.19-go Stycznia - postawiono nowe słupy linii napowietrznej na których zamontowano Strady. Wcześniej słupy były drewniane, a na nich po jednej stronie oprawy z lat chyba 60-tych, podobne do ORZ-1.Po drugiej stronie zbiór różnych opraw - ORZ-7, ORZ-4,ORZ-2.Niestety, miałem wtedy 6 lat i nie najlepiej pamiętam wygląd tej ulicy.

Na tym kończę opis opraw oświetleniowych stosowanych w moim mieście
Zapraszam do komentarzy, uzupełniania spisów
mam nadzieję że spisałem się dobrze
A może któryś z użytkowników pokusi się o zilustrowanie mapką powyższego spisu, jak to już widziałem na tym forum
Pozdrawiam
fetrzik


edit- I sorka za te olbrzymie bukwy na początku postu. Pisałem w olbrzymim pośpiechu.Mam nadzieję, że cały post jest czytelny.Pozdrawiam - wasz kolega lightingowiec fetrzik

A jeśli ktoś z was, koledzy, w trakcie wojaży po kraju będzie zmierzał przez Płońsk do Płocka, ten w miejscowości Dzierząznia trafi noca na bardzo interesujący widok - i nawet nie trzeba będzie w tym celu zjeżdżać z głównej drogi.
Ostatnio edytowano 24 marca 2013, 19:08 przez neon44, łącznie edytowano 2 razy
Powód: nabijanie postow
rtęć - i wszystko jasne
art luminaris
Avatar użytkownika
fetrzik
 
Posty: 109
Zdjęcia: 15
Dołączył(a): 15 stycznia 2012, 13:58
Lokalizacja: Płońsk

Re: Oświetlenie uliczne miasta Płońska do roku 1997r.

Postprzez Whites86 » 22 stycznia 2012, 20:12

witamy na forum mam nadzieje ze pokazesz nam tu wiele ciekawych fotek :) tak na poczatek male info odemnie - proponuje dokladnie zapoznac sie z regulaminem forum bo wlasnie naruszyles 2 krotnie punkt 3,9 ;) nie nabijamy postow tworzac nowe jeden po drugim w tym samym czasie nie czekajac na odpowiedz, gdy zapomniales cos dopisac uzyj opcji edytuj ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Oświetlenie uliczne miasta Płońska do roku 1997r.

Postprzez cieszyn » 22 stycznia 2012, 21:03

Może by kolega Fetrzik zadziałał w wątku: "Mapy rozmieszczenia starych opraw w naszych miastach." ?
viewtopic.php?f=36&t=473&p=58708&hilit=mapy#p58708

Mogłoby to mieć bardziej praktyczny wymiar, bo np. kto by kiedyś był w tym mieście lub zamierzał być, to mógłby wcześniej sobie taka mapę wydrukować i ułatwić szukanie klasyków ;)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie uliczne miasta Płońska do roku 1997r.

Postprzez neon44 » 22 stycznia 2012, 22:09

Witamy na forum

Dzięki za tak wyczerpujący opis. Czekamy na zdjęcia dzisiejszego oświetlenia oraz (jeśli posiadasz) także tego dawnego.
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Oświetlenie uliczne miasta Płońska do roku 1997r.

Postprzez fetrzik » 22 stycznia 2012, 22:28

No cóż - nie miałem zamiaru nabijać postu i łamać regulaminu
Mapkę stworzę i zamieszczę, o ile mi się uda - nie jestem mocny w kompie
a co do fotek - mam w kompie kilka ale nie orientuje sie jak je zamiescic na forum
pozdrawiam
rtęć - i wszystko jasne
art luminaris
Avatar użytkownika
fetrzik
 
Posty: 109
Zdjęcia: 15
Dołączył(a): 15 stycznia 2012, 13:58
Lokalizacja: Płońsk

Re: Oświetlenie uliczne miasta Płońska do roku 1997r.

Postprzez Whites86 » 23 stycznia 2012, 15:16

fetrzik napisał(a):No cóż - nie miałem zamiaru nabijać postu i łamać regulaminu
Mapkę stworzę i zamieszczę, o ile mi się uda - nie jestem mocny w kompie
a co do fotek - mam w kompie kilka ale nie orientuje sie jak je zamiescic na forum
pozdrawiam

jesli potrzebujesz pomocy/porady napisz do jakiegos admina lub moda, wyjasnimy co i jak
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Oświetlenie uliczne miasta Płońska do roku 1997r.

Postprzez fetrzik » 23 stycznia 2012, 21:16

wrzuciłem kilka fot z klasykami z mojego city do mojego albumu, zapraszam do obejrzenia.Zazanaczam, że wszystkie sfocone przeze mnie oprawy działały jeszcze 3 miesiące temu i ich nocne zdjęcia też powinienem posiadać, a więc i zamieszczę je wkrótce
rtęć - i wszystko jasne
art luminaris
Avatar użytkownika
fetrzik
 
Posty: 109
Zdjęcia: 15
Dołączył(a): 15 stycznia 2012, 13:58
Lokalizacja: Płońsk

Re: Oświetlenie uliczne miasta Płońska do roku 1997r.

Postprzez cieszyn » 23 stycznia 2012, 22:51

Album albumem, a ja zachęcam do wklejania fot da wątku o Twoim mieście, szkoda, żeby był pusty od zdjęć ;)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Płońsk] oświetlenie uliczne

Postprzez neon44 » 27 listopada 2013, 23:05

kolega fetrzik nieco zaniedbał forum, ale od czego wujek google

poniżej kilka skanów prezentujacych oswietlenie w mieście, źródło: google street view

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Płońsk] oświetlenie uliczne

Postprzez trojmiejski » 27 listopada 2013, 23:12

Dziwnie ten niski MR wygląda jak jest przycięty tuż za przejściem z sekcji słupa o większej średnicy do mniejszej średnicy:
http://fotki.lighting-gallery.pl/images ... 80535.jpeg

To zaś nadaje się definitywnie do kretynizmów, w którym miejscu do słupa łączy się wysięgnik z SL bo słabo widać?
http://fotki.lighting-gallery.pl/images ... 80540.jpeg
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Następna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Lodzkie2oprawy i 50 gości