[Zabrze] oświetlenie dawniej i dziś

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Zabrze] Miasto starych zapomnianych latarnii

Postprzez neon44 » 5 listopada 2007, 14:13

lampawls napisał(a):mam pytanie :czy chociarz część opraw swieci :?: :?:?:?:


ale do którego zdjęcia to pytanie się odnosi :?:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Zabrze] Miasto starych zapomnianych latarnii

Postprzez neon44 » 23 grudnia 2007, 17:14

Dziś byłem w Zabrzu i nieco sfociłem :mrgreen: :D :D :D

Obrazek
Obrazek
Kiedyś na tej uliczce były same ORZ-1, najgorsze egzemplarze wymieniono na OURW250-1

Obrazek
Nieco sfatygowana ORZ-1, która w nocy świeci :mrgreen: :mrgreen: :D :D :D

Obrazek
Tak wygląda ta uliczka w całości, niezły czad :mrgreen:

Obrazek
Ta cała uliczka z klasykami zostanie wiosną zniszczona ponieważ pójdzie tędy trasa szybkiego ruchu :mrgreen:

Obrazek
Tam w oddali również OURW250-1 kiedyś ORZ-1

Obrazek
To jest OUR-400 w czystej postaci przerobiona na 250 a może były również OUR-250, któż to wie :mrgreen:

Obrazek

Obrazek
Tu ponownie OURW250-1, jednak dawniej musiały tu wisieć oprawy przewieszkowe ORZ-1, ORZ-10 albo też OUR2x250, których to w Zabrzu było kiedyś mnóstwo

Obrazek
Zardzewiała OURP-250 bez klosza :D :D :D Wszystko wskazuje na to, że świeci

Obrazek
Ta sama oprawa w blasku grudniowego słońca

Obrazek
ORZ-7-2 na przewieszce

To tyle jak się zrobi ciepło obfocę całą tę dzielnicę ale na pewno nie wieczorem bo wygląda mi ona na dość niebezpieczną

Zabrze jest jeszcze pełne takich dzielnic z klasykami :D :D :D :D :D :D :D

Czekam na komentarze
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Zabrze] Miasto starych zapomnianych latarnii

Postprzez mateusz » 23 grudnia 2007, 19:52

:shock: Ale złomu! Ale i tak chciał bym mieszkać na takiej uliczce, chociaż wieczorem pewnie lepiej z domu nie wychodzić

ciekawe, czemu te OURW zamontowali w taki sposób na wysiegniku
Dzieki wielkie za te zdjecia :) Lubie bardzo ogladać takie klasyki i cieszy ,że są jeszcze miasta, gdzie mozna tyle tego spotkać
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5015
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Zabrze] Miasto starych zapomnianych latarnii

Postprzez Paweł » 23 grudnia 2007, 20:23

:o :shock: WOW :D Rewelacyjne zdjęcia !!! :) :) :)

Mam mieszane uczucia... Z jednej strony fajnie że wisi coś innego, coś starego, fajny klimat panuje... ale z drugiej widać że oświetlenie jest zaniedbane :( Nocą pewnie nie jest tam zbyt widno, stan wysięgników wskazuje że chyba nawet w latach 90-tych nikt ich nie pomalował, jak złom się rozleci to wieszają młodszy złom... :roll: Aby coś tam świeciło, nieważne co i w jakim stanie...
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Zabrze] Miasto starych zapomnianych latarnii

Postprzez DocBrown » 23 grudnia 2007, 20:27

Wspaniały klimat :o
Linie na izolatorach, klasyczne oprawy, ehh, tam to tylko żyć, nie umierać :!:
Gdyby tak odrestaurować te wszystkie klasyki, to dopiero pięknie by tam było, ale na to niestety nie ma co liczyć :cry:
DocBrown
 

Re: [Zabrze] Miasto starych zapomnianych latarnii

Postprzez Edziu » 24 grudnia 2007, 07:55

Nie no nie wiem co powiedzieć, naprawdę super klasyki, te OURW wydają się przy nich nowoczesne. Ciekawe czemu montowali w taki dziwny sposób OURW, może rura miała nie ten rozmiar. Chciałbym zobaczyć tą ulicę w nocy.
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: [Zabrze] Miasto starych zapomnianych latarnii

Postprzez neon44 » 24 grudnia 2007, 11:25

Oprawy typu OURW250-1 są tak zamontowane gdyż dzielnica ta pochodzi z lat 60-tych. Wtedy wszędzie wisiały albo ORZ-1 albo OUR2x250. Z biegiem czasu wymieniano najbardziej zużyte ORZ-1 zakładając nowsze oprawy jak OURP-250 a w latach 80-tych i 90-tych OURW250-1. Niestety ze względu na fakt iż ORZ-1 wymagały wysięgnika z krótszym przewodem wychodzącym przed końcem wysięgnika lub przewodem prowadzonym pod wysięgnikiem monterzy musieli dostosowywać oprawy poprzez wwiercenie wieszaków na górnej części oprawy aby umożliwić ich montaż
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Zabrze] Miasto starych zapomnianych latarnii

Postprzez mateusz » 24 grudnia 2007, 11:50

A w Zabrzu niema juz ani jednej OUR2250??

Czyli te wszystkie klasyki, które widac na zdjeciach mają zostać zdjete za wzgledu na tą budowę?
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5015
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Zabrze] Miasto starych zapomnianych latarnii

Postprzez neon44 » 24 grudnia 2007, 12:14

mateusz napisał(a):A w Zabrzu niema juz ani jednej OUR2250??


są, jest ich jeszcze pełno

Obrazek
Obrazek

mateusz napisał(a):Czyli te wszystkie klasyki, które widac na zdjeciach mają zostać zdjete za wzgledu na tą budowę?


Nie, klasyki znikną tylko z jednej uliczki tam gdzie na zdjęciu widać po prawej ośnieżony nasyp. Tam jest pare trumienek OURW250 i OURW2250 oraz dwie ORZ-7-2 także największe klasyki nie są zagrożone

Modernizacja oświetlenia na tych innych uliczkach byłaby dość kosztowna. Trzebaby ciągnąć nową linię napowietrzną bądź kablową, wysięgniki ślepe nie nadają się do montowania nowych opraw. Inną sprawą jest pozycja ekonomiczna miasta Zabrze. To jest miasto o stosunkowo wysokim bezrobociu. Jeśli jest bezrobocie to mniej jest wpływów z podatków i miasta na dzień dzisiejszy nie stać na inwestowanie w nowe oświetlenie. Nowe oprawy są tylko na najważnieszych ulicach reprezentacyjnych
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Zabrze] Miasto starych zapomnianych latarnii

Postprzez cieszyn » 24 grudnia 2007, 21:22

NEON

Aż se usiadłem z wrażenia :o :o Piękne zdjęcia, nie ma co!! Gratulacje

Ta pordzewiała ORZ-1 to miodzio i delicje same!

Ty tam masz używanie! I choć może jest trochę niebezpiecznie (uważaj na aparat !!!) to warto tym foto-cykaniem ocalać od zapomnienia każdą jedną klasyczną oprawę.

No, a skoro tam jeszcze będziesz hasał, i piszesz, że wisiały tam oprawy na przewieszkach, to nie zapominając o ziemi pod stopami, rzuć też okiem w górę!
Cieszyn sie bardzo ucieszy, jak wypatrzysz jakieś kółko odciągowe na elewacji lub te krzyżaki na murze do mocowania mechanizmów korbowych! To są najbardziej "trwałe" ślady windek korbowych.
Rzuć przedtem okiem na mój windkowy wątek , tam są opisane wszelkie ślady wraz z fotkami. Powinny tam być jakieś ślady, znalazłem je już w Katowicach na Gliwickiej, w Dąbrówce Małej, ..... a Zabrze czeka na odkrycie (było nie było, kiedyś dawno temu obiecałeś mi "windkową" wizję lokalną w Zabrzu :D ;) :D )
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości