[Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez lgboguszewski » 26 lutego 2021, 03:17

Jeśli chodzi o barwę MH w Warszawie, to przy wymianie przepalonych źródeł światła, wkręcają cokolwiek aby było białe, zdarzają się nawet
tanie mieszkaniowe LEDy i rtęciówki....
lgboguszewski
 
Posty: 605
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 21 maja 2009, 15:16

Re: [Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez AsXSn » 26 lutego 2021, 08:53

Po LEDyzacji nie będzie już tak dobrej jakości światła jaką dają ceramiki w citeach, nowe oprawy LED zapewne będą miały również barwe 740 jak te DigiStreet.. :oops:
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1067
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: [Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez trojmiejski » 26 lutego 2021, 10:19

Sam zauważyłem, że na wielu kwiatach są wymieszane źródła, aczkolwiek przynajmniej koło Centralnego nie można mówić o zupełnej przypadkowości, są zauważalne trendy nawet przy mieszankach. Dlatego choć na Alejach Jerozolimskich zdarzają się dzienne MH to jednak głównie dominują MH o cieplejszych barwach, zaś Emilii Plater odznacza się dominacją barwy dziennej.

Co do ledyzacji to fakt, że teraz choćby te dzienne MH się wyróżniają, a po zmianie będzie dość monotonnie.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez famabud » 26 lutego 2021, 16:07

Te Sapphire z MH na masztach szału nie robiły ilością światła, ale szkoda będzie generalnie odejścia od MH w Warszawie bo było tam tego mega dużo. :/
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez trojmiejski » 26 lutego 2021, 17:16

Fakt, odpowiednie LEDy mogą być w stanie ogarnąć temat lepiej, ale nawet ta umiarkowana ilość światła obecnie nie jest czymś czego można się wstydzić, swoją funkcję spełniają te metalohalogeny. To co zrobiono te sensownie zrobiono przy takich kwiatach jako materiale źródłowym jaki był zastany. Trzeba przyznać, że o ile jestem zwolennikiem oświetlenia opartego na kwiatach to te tutaj są deczko zbyt wysokie jak na otoczenie które mają tu oświetlać. Lecz jest to efekt decyzji z lat 70-tych i po prostu dostosowano się do tego co zastano.
MH mają taką zaletę, że osiągają dobre CRI przy tak niskich temperaturach barwowych. Z LEDami jest taka rzecz, że o ile barwa 740 jest w miarę przyzwoita to trochę trudniej trafić na oprawy uliczne LED które będą osiągać temperatury około 6000K i sensowne widmo. O ile LEDy 4000K-5000K są dobrze opanowane to z zimniejszymi jest trochę pole minowe i można się wtopić w jakieś paskudztwo.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez qba » 26 lutego 2021, 17:26

trojmiejski napisał(a):Fakt, odpowiednie LEDy mogą być w stanie ogarnąć temat lepiej, ale nawet ta umiarkowana ilość światła obecnie nie jest czymś czego można się wstydzić, swoją funkcję spełniają te metalohalogeny. To co zrobiono te sensownie zrobiono przy takich kwiatach jako materiale źródłowym jaki był zastany. Trzeba przyznać, że o ile jestem zwolennikiem oświetlenia opartego na kwiatach to te tutaj są deczko zbyt wysokie jak na otoczenie które mają tu oświetlać. Lecz jest to efekt decyzji z lat 70-tych i po prostu dostosowano się do tego co zastano.
tylko w latach 70 one miały czynnych 12 opraw 1000W wtedy było naprawdę jasno. Potem co drugą wygaszono i świeciło tylko po 6 na kwiat, a w 1991 kiedy wymieniano oprawy na strady założono również 6. Rzeczywiście 6x400 z tej wysokości nie robiło szału. Dziwne było też pozostawienie pustych wysięgników "na zapas", jakby ktoś wierzył, że za jakiś czas z powrotem wrócą na nie oprawy. Niemniej na żywo te kwiaty jak je pierwszy raz ujrzałem wcale nie wydały mi się strasznie wysokie. Na zdjęciach wyglądały na wyższe. Może też to złudzenie wynikające z dość wysokiej zabudowy.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez trojmiejski » 26 lutego 2021, 18:36

Fakt, dobrym zamiennikiem 12x1000W byłaby soda 12x400W, w sumie to ciekawe, że dokonano tam redukcji ilości opraw. Na podstawie mojej ograniczonej wiedzy na temat Warszawy odnoszę wrażenie, że na tle innych miast raczej nie mieli parcia do redukcji ilości opraw na kwiatach i większość dawnych modernizacji była wymianą 1:1. Ta redukcja na kwiatach przy Centralnym właśnie była czymś osobliwym, a nie typową praktyką. Z drugiej strony dobrze, że głowic nie zmieniano, w końcu przy okazji LEDyzacji Jana Pawła II w 2018 postanowiono wykorzystać wysięgniki puste od czasów OUR-1000.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez mateusz » 26 lutego 2021, 19:06

Fajne zdjęcia. Widzę, że "poziome" kule przy zejściach nadal istnieją i jedna ma chyba nawet jeszcze LRFa :) Ja tylko się zgodzę, że trochę szkoda wymiany MH na oprawy LEDowe. MH w oświetleniu ulicznym w Polsce właściwie nigdy masowo nie występowały. Jak zaczęto je stosować w trochę większych ilościach to zaraz nastała LEDyzacja... Ja jak generalnie jestem fanem technologii LED to już troszeczkę mnie nudzi, że przy każdej inwestycji czy to oświetlenie zewnętrzne czy budynek jest praktycznie pewne, że 100 % oświetlenia będzie zrobione na LED :roll: Design tych opraw na Al. Jana Pawła II mi się nie podoba ale świecą bardzo dobrze...
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez trojmiejski » 26 lutego 2021, 19:18

Jest więcej sztuk z LRFami, ale nie liczyłem ich dokładnie. Przykładowo tu są się doliczyłem pięciu różnych kuli z rtęcią:
Obrazek

Obrazek

Tu widać trzy, jedna na wprost, drugiej widać kawałek wychylający się zza Pesy i trzecia w oddali:
Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez Filip » 26 lutego 2021, 20:26

qba napisał(a):
trojmiejski napisał(a):Fakt, odpowiednie LEDy mogą być w stanie ogarnąć temat lepiej, ale nawet ta umiarkowana ilość światła obecnie nie jest czymś czego można się wstydzić, swoją funkcję spełniają te metalohalogeny. To co zrobiono te sensownie zrobiono przy takich kwiatach jako materiale źródłowym jaki był zastany. Trzeba przyznać, że o ile jestem zwolennikiem oświetlenia opartego na kwiatach to te tutaj są deczko zbyt wysokie jak na otoczenie które mają tu oświetlać. Lecz jest to efekt decyzji z lat 70-tych i po prostu dostosowano się do tego co zastano.
tylko w latach 70 one miały czynnych 12 opraw 1000W wtedy było naprawdę jasno. Potem co drugą wygaszono i świeciło tylko po 6 na kwiat, a w 1991 kiedy wymieniano oprawy na strady założono również 6. Rzeczywiście 6x400 z tej wysokości nie robiło szału. Dziwne było też pozostawienie pustych wysięgników "na zapas", jakby ktoś wierzył, że za jakiś czas z powrotem wrócą na nie oprawy. Niemniej na żywo te kwiaty jak je pierwszy raz ujrzałem wcale nie wydały mi się strasznie wysokie. Na zdjęciach wyglądały na wyższe. Może też to złudzenie wynikające z dość wysokiej zabudowy.

Jeżeli chodzi o maszty w al. Jerozolimskich, to niższe mają wysokość 16 m (MR-16), a wyższe - 25 m (MR-25). W zainstalowanych w 2012 r. oprawach Schréder Citea zastosowane zostały lampy metalohalogenkowe o mocy 250W.
Lepsze jutro było wczoraj...
Avatar użytkownika
Filip
 
Posty: 533
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 16 lutego 2015, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 29 gości