[Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Postprzez Farel03 » 28 listopada 2016, 22:43

To szufelka do zmiatania kurzu :P

Nie rozumiem sztuki współczesnej :/
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: [Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez amisiek » 28 listopada 2016, 22:59

Tak, to jest oprawa diodowa. Nie znam modelu ani producenta. Świeci całkiem nieźle ale wygląd na zasadzie "idź i nie wracaj". Nijak nie pasuje do takiej zabudowy. Już lepsza jest ta prosta forma geometryczna zastosowana na Kinowej. Tamta przynajmniej nie jest pretensjonalna.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez oskard » 28 listopada 2016, 23:03

Tego odcinka Stanisława Augusta (od Terespolskiej do Grenadierów) to szkoda, dobrze że zdążyłem wszystko obcykać w pięknym słońcu, razem z Kinową i Zbaraską, jakoś we wrześniu tego roku. Te nowe słupy stały tak bez opraw i zawinięte w folię dobre 3 albo 4 miesiące, myślałem że trochę taki stan się utrzyma i zdążę zrobić też ujęcia nocne. Niby kiedyś robiłem, kilka lat temu, ale szumy na nich są wg mnie irytujące i wstyd coś takiego tu dawać. Diody już nie oddadzą tego klimatu :|... Za to ten odcinek Kinowej mam obcykany i w dzień, i w nocy, więc tu mniejszy żal - i tak było sodowo, a dokumentacja została mimo to (bo rzadko fotografuję sodę) wykonana wyczerpująco. Jak w końcu będę miał naprawiony komp stacjonarny, to powrzucam, co tam mam - nie ma co czekać, bo i tak już poprawek się nie wykona, wszystko przeszło do historii.
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez amisiek » 29 listopada 2016, 08:33

Pilnie foć Gocławek oraz Grochów, dobrze byłoby się przejść po terenach kolejowych. Lada chwila modernizacja przejedzie po następnych ulicach. Sody mi jakoś mniej żal.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez oskard » 29 listopada 2016, 17:31

Gocławek i Grochów, wraz z Saską Kępą mam w zasadzie obcykane, i to nocą, tylko chcę jeszcze porobić kilka widoków (głównie perspektywy ulic) na statywie, żeby była z każdej ulic pamiątka w profesjonalnej jakości. No i dziennych cały czas nie mam kiedy zrobić, bo ciągle albo się ściemnia za szybko, albo pogoda nienajlepsza.
W sumie ja też sody żałuję tylko wówczas, gdy była w klasykach rtęciowych przerobionych, albo np. w kwadratówkach, czy seriach krótkich. Ale rtęciowych łyżek szkoda, mimo iż słupy ŻN średnio tu pasowały, wśród typowo miejskiej zabudowy. Ale miało to swoisty sentymentalny klimat PRL-owskiej prowizorki, tymbardziej, że wysięgniki miały doczepione na wysokości przewodów (nie na szczycie słupa jak na większości ulic Gocławka). I szkoda tego OUR-a jednego - miał ten rzadki, łezkowaty klosz, w dodatku bez uszkodzeń.
Jakieś 2 lata temu były tam 3 oprawy OUR125, na tych niskich wuzetach między Kinową a Terespolską. Potem skrajne oprawy, nowym południowopraskim zwyczajem, wymieniono na malagi, ale jeden OURek w środku został. Tak samo z łyżkami - też 2 skrajne wymieniono, ale ok. 6-7 sztuk pozostawili, niektóre były chyba 2-ej generacji (ale już bez pierścieni).
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez amisiek » 2 grudnia 2016, 23:13

Na ulicy Grochowskiej po raz pierwszy od końca lat siedemdziesiątych (stradyzacja/modernizacja do duetów SGS203) zawitało białe światło.
Odcinek od Wspólnej Drogi do Pl. Szembeka włącznie (przypomnę - plac Szembeka jest oświetlany lampami MH) jest już oświetlany oprawami diodowymi. Fantastyczna precyzja odcięcia i prowadzenie wzroku kierowcy - WRESZCIE.
Obrazek
Jakość światła jest taka sobie w porównaniu do naprawdę dobrego MH ale bije na głowę każdą sodę i rtęć. Oprawy dają radę, na skrzyżowaniu jest o wiele jaśniej. Po stronie salonu VW oraz stacji BP są już oprawy oświetlające chodniki, barwa taka sama, ilość światła co najmniej wystarczająca.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez amisiek » 3 grudnia 2016, 19:41

W Warszawie ofensywa diodowa już idzie pełną parą. Oto ulica Wspólna Droga. Poprzednio ORZ7-1+ORZ3kł, rtęciówki mega stare.
Tak było:
Obrazek
Obrazek

Po modernizacji do diodek jest o wiele wiele jaśniej, chociaż na fotkach tego nie widać
Obrazek
Obrazek

Zmodernizowali odcinek do torów, ale niestety została jedna oprawa sodowa - po co ją zostawili?
Obrazek
Obrazek
Jakość światła z diodek jest o wiele lepsza niż ze starej rtęci, ale klimat już nie ten.
Poprzeczna ulica to Boremlowska, nadal oświetlana rtęciowo, spora część opraw to OUR125, przy skrzyżowaniach ORZ7-1. Lampy mocno zużyte.
Obrazek

Różnica jest taka, że przedtem do fotki musiałem użyć lustrzanki z mega jasnym obiektywem, teraz mogę robić zdjęcia kieszonkowym aparatem.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez KaszeL » 3 grudnia 2016, 21:24

amisiek napisał(a):Zmodernizowali odcinek do torów, ale niestety została jedna oprawa sodowa - po co ją zostawili?


Po to, żeby wizualnie wyróżnić niebezpieczne skrzyżowanie. Kiedyś w czasach rtęciówek też tak robili z sodą. Zmiana koloru światła wpływa na lepszą koncentrację w takich miejscach. Naturalnie zastawiasz się WTF :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8666
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez amisiek » 4 grudnia 2016, 18:52

Jeszcze kilka lat temu robili inaczej - skrzyżowania oświetlali zimnym MH. Tak jest na przykład zrobiony Plac Na Rozdrożu (tam są "jednostki"), w pozostałych oprawach jest ciepły MH. Ale patent z sodą rzadko widywałem.
Teraz robią założenia, że wszędzie ma być ciepła barwa- ze starych dokumentów ZDM wynia, że początkowo chcieli tym wyeliminować tanie chińskie oprawy diodowe, które miały barwę coś około 7000K.

Za to Rondo Waszyngtona po staremu - kwadratówki i strady z sodą. Na Zielenieckiej od dłuższego czasu mamy już białe światło, to samo na Francuskiej.
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Warszawa] Aktualne oświetlenie stołecznych ulic

Postprzez oskard » 4 grudnia 2016, 21:17

Byłem wczoraj i dzisiaj na kilku grochowskich ulicach i takie mam aktualne wieści - na wszystkich wspomnianych ulicach są teraz diody:
- Fundamentowa - wyleciały OUR-125 na niskich słupach WZ
- Międzyborska (między UeSAńską a Ostrobramską) - wyleciały łyżki na WZ
- Majdańska - wyleciały łyżki, 2 sztuki ORZ-2 i chyba kilka ORZ 7-2 (wszystko na WZ) oraz OUSd na słupach OŻ, stojących na odcinku od Igańskiej do Grenadierów
- Budrysów - wyleciały 2 rzędy OUR-125 na niskich WZ, chyba jeszcze pamiętających OUSF-y (w tym wypadku stało się to już kilka miesięcy temu)
- Kruszewskiego - wyleciały OUR-125 na ŻN, teraz oświetlenie skablowali a ulicę wyasfaltowali.
Z kolei na Stockiej stopniowo wykruszały się OUR-y, a teraz cała jest sodowa (zostały chyba tylko ze dwie łyżki przy samej Czapelskiej), na sodę wymieniono też wszystkie duety na tej osiedlowej uliczce: https://www.google.pl/maps/@52.2409447, ... 6656?hl=pl
Jeśli zaś chodzi o czynne ORZ-2, to są nadal na Zagójskiej - nie pamiętam ile dokładnie, czy dwie, czy jedna, ale cała ulica jest nadal rtęciowa, wszystko po staremu wygląda.
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości