[Szczecin] Oświetlenie uliczne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

[Szczecin] Oświetlenie uliczne

Postprzez qba » 29 września 2007, 23:29

W szczecinie jeszcze pod koniec lat 80 najbardziej ruchliwe ulice oświetlały oprawy OUR 700, zamontowane po dwie na słupie, na długich wysięgnikach. Na skrzyżowaniach stały kwiaty na 6 takich opraw. tak było na ul Ku Słońcu. OUR 700 były także na Jana z Kolna, obok Wałów Chrobrego, także na placu rodła i w wielu innych miejscach całkiem sporo tych opraw było w Szczecinie. Również dwupasmówki w centrum oświetlały Łyżki ORZ6. A Cała trasa zamkowa i nabrzeże wieleckie oświetlały kwadratówki na kwiatach po 6, 8, 10 i 12 opraw. Można też spotkać OURW 2250 i250, a także stare łyżki z pierścieniem. Kwadratówki. Ok 1991r zdjęto OUR700 (niektóre już wcześniej przerobione na sodowe) i założono w ich miejsce strady OUS 400. Na ulicach z łyżkami strady pojawiły sie tylko na skrzyżowaniach. Strady pojawiły vsię też na trasie zamkowej, zastępując kwadratówki na niektórych kwiatach. W latach 1994-95 pokazały się pierwsze zachodnie oprawy Phillips SGS306. Najpierw po modernizacji kwiatów na Gdańskiej i Wałach Chrobrego, a następnie na kilku innych ulicach. Do niedawna uliczki w okolicy zamku książąt pomorskich oświetlały UOSF3x40, ale zastąpiono je używanymi OUR125, trumienkami, oraz stradami. zachowały się jedynie przy ul Tkackiej. Potem zaczęły się pokazywać SGS203, SL100 i Ledy. Jednak w Szczecinie i dziś nietrudno spotkać starą oprawę rtęciową na ulicy. Większość opraw sodowych oświetlających miasto to Strady i kwadratówki. SGS306 są dalej chętnie zakładane, głównie na nowych słupach. Mniejsze ulice oświetlają głównie łyżki i OURW, ale nie są to wcale mało ruchliwe ulice. Zazwyczaj dwukierunkowe. Np ul Orzeszkowej na Niebuszewie jest cała oświetlona OURW2250, a tylko na jednym skrzyżowaniu stoi kwiat na 3 kwadratówki. czasem pojedyńczo trafi sięna nich strada. Właściwie od lat 90 niewiele zmienióło się w oświetleniu na ulicach. Często zakładane są stare oprawy, które gdzieś wisiały. sam widziałem jak monterzy zakładali kwadratówkę na kwiecie, ponieważ jednej brakowało. Na ul Kolumba są strady na co 2-3 słupie, reszta to łyżki. W niektórych stradach i tak świecą LRFy. Ciekawe jest, że np na jednej ulicy są założone SGSy, a na sąsiednich już nie. Np, na ul Monte Cassino. Są też nowe oprawy przewieszkowe, z mlecznym kloszem, przypominającym żołędzia, na metalohalogenki chłodnobiałe, zaś na placu grunwaldzkim świecą przymocowane do muru 2 Soxy, podobno było ich kiedyś jeszcze więcej.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Szczecin] Oświetlenie uliczne

Postprzez neon44 » 30 września 2007, 14:31

:arrow: qba poszukaj jakiś zdjęć na forum SCC i opowiadaj nam na podstawie owych zdjęć. Tak będzie prościej
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Szczecin] Oświetlenie uliczne

Postprzez qba » 30 września 2007, 16:31

Trochę zdjęć ze Szczecińskiego Prawobrzeża. Widac charakterystyczne dla Szczecina malowane na żółto słupy. Autorem jest Raine z Forum SCC
Załączniki
sgs306 i 102.jpg
Coś nowszego
sgs306 i 102.jpg (175.39 KiB) Przeglądane 7385 razy
OURW2250.jpg
W Szczecinie jeszcze dość częsty widok. OURW2250. Zapewne są w nich rtęciówki. W mieście mało jest WLSP.
OURW2250.jpg (212.37 KiB) Przeglądane 7384 razy
OURW i Strada.jpg
To chyba ul Ku Słońcu, ale nie jestem pewien. Przed Stradami wisiały tu OUR 700
OURW i Strada.jpg (186.42 KiB) Przeglądane 7379 razy
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Szczecin] Oświetlenie uliczne

Postprzez neon44 » 30 września 2007, 16:56

Czy sam zrobiłeś te zdjęcia :?:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Szczecin] Oświetlenie uliczne

Postprzez qba » 30 września 2007, 16:57

Nie. Nie są mojego Autorstwa. Autor jest podany na górze.
Załączniki
trumienki.jpg
Trumienki w okolicach zamku. W niektórych świecą WLSP, w oddali widok na trasę zamkową. Autor Raine z forum SCC
trumienki.jpg (160.33 KiB) Przeglądane 7358 razy
torney.jpg
UoSF, blisko Zamku Książąt Pomorskich. Potem zmienili je na OURW2250, a potem skrajne oprawy na kwadratówki. Jednak niedawno wymienili je na jakieś stylizowane słupy. Autorem jest Torney z forum SCC
torney.jpg (39.33 KiB) Przeglądane 7344 razy
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Szczecin] Oświetlenie uliczne

Postprzez qba » 20 października 2007, 23:50

Dziś wróciłem z miasta żółtych słupów oświetleniowych i chcę napisać o zmianach jakie zauważyłem.
1. na ul Tkackiej znikły ostatnie oprawy świetlówkowe UOSF. Skrócono wysięgniki i założono w nich miejsce OUR 125, z wyczyszczonymi odbłyśnikami i bez kloszy. chyba z sodówkami Phenningha, ale nie jestem pewien, bo nie widziałem ich w nocy.
2 Tam gdzie były betonowe słupy. postawiono Valmonty, na które w większości przypadków trafiły oprawy, co wcześniej wisiały na betoniakach. (dziwnie wygląla kwadratówka lub ORZ7/2 nasadzona na Valmonta)
3. na przeciw dworca PKP, wymieniono pamiętające jeszcze lata 60 słupy z OUR250 i kwadratówkami (w latach 60 UOSF) na Valmonty z SGS306, z dodatkowym wysięgnikiem na chodnik.
4. Kwiaty przy trasie zamkowej zostały w zasadzie nienaruszone, z małymi wyjątkami: Na 10cioramiennikach niektóre kwadratówki zastąpiono stradą, ale na 8ramiennikach, gdzie były tylko strady założono kwadratówkę :!: w miejsce uszkodzonej strady. (dziwnie to wygląda: strady mają brudne klosze, a kwadratówka aż lśni, jakby była zupełnie nowa :!: :!: :!: )[przypominam że na trasie zamkowej kiedyś świecił same kwadratówki. Strady pojawiły się ok. 1991r. ]
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Szczecin] Oświetlenie uliczne

Postprzez neon44 » 20 października 2007, 23:53

qba zainwestuj w aparat cyfrowy :) i zapodaj foty
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Szczecin] Oświetlenie uliczne

Postprzez qba » 28 października 2007, 12:16

Wczoraj znów byłem w Szczecinie i znalazłem ul Bytomska, niemal w całości oswietlona OUR 700!!! Są jednak chyba przerobione na mniejsze moce lub na sodówki. W niektórych klosze sa niemal czarne i nie widac źródła światła. Porobiłem zdjęcia telefonem, ale trochę kiepsko wyszły. Zfociłem też OUR 400. To chyba jedyna taka oprawa w Szczecinie i wyglada że ciągle świeci. Na terenach kolejowycjh w Szczecinie Dąbiu sa OUR 700, bez klosza, a może nawet sa to OUR 1000! W niektórych sa chyba nawet oryginalne źródłą światła. Zaś na terenach kolejowych w Kliniskach pod Szczecinem jest kilka Sztuk OURW2400.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Szczecin] Oświetlenie uliczne

Postprzez neon44 » 28 października 2007, 12:27

Mimo że fotki nie wyszły dobrze to je zapodaj. Jesteśmy głodni zdjęć :) :) :)
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Szczecin] Oświetlenie uliczne

Postprzez qba » 28 października 2007, 12:34

Jak tylko będę miał możliwość skopiowania z telefonu na dysk
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Następna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości