[Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez lumix26 » 26 lipca 2020, 19:04

Mostowa rok 1966
Obrazek
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez trojmiejski » 1 marca 2021, 18:31

Znane kwiaty w 1990:
Obrazek

Link do strony opisowej zdjęcia:
http://phototrans.pl/14,1074495,0,Konstal_5N_1.html
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez qba » 1 marca 2021, 20:33

Jeden usodowiony i zredukowany, drugi ma jeszcze 20xOURW2250(40xLRF250) a były jeszcze mieszane OURW/OUS na przemian.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez trojmiejski » 1 marca 2021, 20:49

To zdjęcie nie pokazuje aż tak wyraźnie, ale mam wrażenie, że ten w miarę oryginalny to chyba ma ze dwie OURW wymienione na Strady lub kwadratówki, jakoś tak bardziej się dwie oprawy błyszczą. W ogóle to ciekawa sprawa, że się te kwiaty różnią, wcześniej byłem przekonany, że jak instalowali 10 sztuk kwadratówek to zainstalowali na wszystkich kwiatach, a nie tylko wybranych.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez mateusz » 1 marca 2023, 17:54

W wątku nic się nie działo już od dwóch lat... mam pytanie - czy w mieście można jeszcze spotkać to, z czego swego czasu "słynęła" Bydgoszcz, czyli wysokie kwiaty z kompletem kwadratówek albo łyżki z pierścieniem w oświetleniu ulicznym :?: Wiem, że w ostatnim czasie było na pewno sporo modernizacji i wiele masztów wyleciało albo zostało zmodernizowanych na LED ale może jeszcze jakieś kwadratówki przetrwały, łyżek raczej się już nie spodziewam :)
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez Edziu » 11 marca 2023, 21:06

W wątku nic się nie działo już od dwóch lat... mam pytanie - czy w mieście można jeszcze spotkać to, z czego swego czasu "słynęła" Bydgoszcz, czyli wysokie kwiaty z kompletem kwadratówek albo łyżki z pierścieniem w oświetleniu ulicznym :?: Wiem, że w ostatnim czasie było na pewno sporo modernizacji i wiele masztów wyleciało albo zostało zmodernizowanych na LED ale może jeszcze jakieś kwadratówki przetrwały, łyżek raczej się już nie spodziewam :)

Niestety klasyków rtęciowych już nie znajdziesz na ulicach miasta, poza jakimiś OZPR czy OCP na osiedlach, kwadratówek czy starych strad zostało nadal sporo, Co do dużych kwiatów sporo wyleciało, niestety 12 ramienniki na Wałach Gen Sikorskiego, czy maszty na rondzie kujawskim, jak i na fordonie na ul. Akademickiej zostało tylko kilka sztuk. Natomiast na rondzie Poznańskim czy ul. Grunwaldzkiej stare słupy kwiatowe wymieniono na nowe cynkowane , ale wyglądające tak samo jak stare kwiaty 6-cio i 4-ro ramienne z oprawami Ledowymi.
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez mateusz » 18 marca 2023, 20:39

Dzięki za informację, nie byłem w Bydgoszczy dobrych parę lat... Dobrze, że chociaż kwadratówki jakieś zostały bo to też już trudny do spotkania widok w oświetleniu ulicznym...
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez Elda » 19 marca 2023, 04:38

Czuję się wywołany do tablicy - na wstępie powiem, że z uwagi na postępującą pogodę skłaniającą do spacerów planuję z rodzinnego miasta mini-reportaż. Słownie zdam tylko krótki: obecnie w oświetleniu miejskim nie pozostał żaden kwiat z kwadratówkami. Te z Focha wyleciały na rzecz nowych kwiatów z oprawami LED lub modernizacji samych opraw na LED. Kwiaty na JPII(te z kwadratówkami) wykeciały na rzecz nowych słupów 2x Luma z demontażu. Kwiat z Wałów Jagiellońskich podobnie. Obecnie zostało około 40 kwiatów w pierwotnym stanie(Strady OUS-400) na Szubińskiej, Jana Pawła II i Akademickiej - to niestety wszystko. Oprawy rtęciowe wciąż występują(z uwagi na pracę i poruszanie się po mieście ich liczbę oceniam na ok 50-60 opraw mocno rozdrobnionych, jak gdyby pozostawionych przez monterów w ciągu opraw sodowych) - je też planuję do udokumentować. Choć występuje kilka ulic oświetlonych stricte rtęcią, niestety też - ale moje obserwacje nie wskazują na pozostawienie jakiejkolwiek czynnej łyżki, są to głównie OUR-25O, ORZ, kilka rtęciowych Stard i oprawy parkowe. Świat się kończy…
Avatar użytkownika
Elda
 
Posty: 260
Zdjęcia: 6
Dołączył(a): 17 stycznia 2009, 00:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez JeD » 19 marca 2023, 10:05

Elda napisał(a):Czuję się wywołany do tablicy - na wstępie powiem, że z uwagi na postępującą pogodę skłaniającą do spacerów planuję z rodzinnego miasta mini-reportaż. Słownie zdam tylko krótki: obecnie w oświetleniu miejskim nie pozostał żaden kwiat z kwadratówkami. Te z Focha wyleciały na rzecz nowych kwiatów z oprawami LED lub modernizacji samych opraw na LED. Kwiaty na JPII(te z kwadratówkami) wykeciały na rzecz nowych słupów 2x Luma z demontażu. Kwiat z Wałów Jagiellońskich podobnie. Obecnie zostało około 40 kwiatów w pierwotnym stanie(Strady OUS-400) na Szubińskiej, Jana Pawła II i Akademickiej - to niestety wszystko. Oprawy rtęciowe wciąż występują(z uwagi na pracę i poruszanie się po mieście ich liczbę oceniam na ok 50-60 opraw mocno rozdrobnionych, jak gdyby pozostawionych przez monterów w ciągu opraw sodowych) - je też planuję do udokumentować. Choć występuje kilka ulic oświetlonych stricte rtęcią, niestety też - ale moje obserwacje nie wskazują na pozostawienie jakiejkolwiek czynnej łyżki, są to głównie OUR-25O, ORZ, kilka rtęciowych Stard i oprawy parkowe. Świat się kończy…


Jak jeżdżę po Polsce, to widzę że w przeciągu 3-4lat wyleciało śmiało mogę powiedzieć 60% oświetlenia wyładowczego. Sodowe zostały większe ośrodki miejskie, wsie już się przerzuciły na ledy. Nie dziwi mnie to, licznik kręci się wolniej a w czasach inflacji, niedawnej pandemii oraz wojny dla gmin jest to najważniejszy wolumen. Ratujmy co możemy, żebyśmy potem mieli co wspominać w naszych kolekcjach, więcej tego nie będzie. Śmiem twierdzić, że za 5 lat nie będzie w oświetleniu ulicznym stricte oświetlenia wyładowczego, no może oprawy stylizowane.
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez mateusz » 20 marca 2023, 17:40

Jeszcze mnie ciekawi czy może istnieje coś ze starego oświetlenia przy Szpitalu Uniwersyteckim ? Były tam bardzo ciekawe oprawy OP i OCP z daszkiem, część opraw była montowana niemal przy samej ziemi :) Kolega lumix kiedyś uwiecznił to oświetlenie viewtopic.php?f=11&t=4041&start=0 Gdzieś na zdjęciu widziałem, że przy szpitalu stoją już całkiem nowe latarnie ale może coś jeszcze z tych OP przetrwało. Ja chyba tylko raz widziałem te oprawy na żywo w miejscowości Biskupiec (War-Maz) właśnie przy podobnym budynku szpitala chyba z lat 80, może te oprawy montowano też przy innych szpitalach z tego okresu...
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 8 gości