[Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez cieszyn » 14 listopada 2007, 22:35

Jeszcze pytanko do kolegi Cieszyna, czy te przewieszki mogły mieć kiedyś windki korbowe?


Tak naprawdę, to nie mam żadnej pewności, że oprawy na przewieszkach zawsze miały ten sam sposób ich zdejmowania, czyli za pomocą mechanizmów windek korbowych. Jednak tak się wydaje, że to tak właśnie było.
Ostatnio dotarłem do starych zdjęć z Wrocławia (2-wojna), gdzie udało mi się prawie na 100% stwierdzić, że oprawy wiszące tam na przewieszkach, były opuszczane za pomocą słabo widocznych windek, taka chyba była zasada, bo kiedyś inaczej nie było się jak do nich "dobrać" gdy wisiały wysoko i to nad środkiem ulicy. Wyglądają one w tym Wrocławiu nieco inaczej, niż te, które już znam (znamy).

Tak więc nie mam całkowitej pewności, ale to co już wiem (a zgłębiam temat cały czas, nawet, jak o tym nie piszę) pozwala mi stwierdzić, że jak jest stara przewieszka i na niej oprawa, to towarzyszyła im kiedyś z reguły windka korbowa montowana po jednej stronie przewieszki na elewacji. Rozwiązanie to jest bardzo stare, pochodzi daleko z przed 2-wojny. BYć może potem też je produkowano lub może nawet po 2 wojnie (pojawia się o nich wzmianka w starcyh ksiażkach Neona), ale danych konkretnych nie mam.
Oczywiście mówimy o dawnych czasach i klasykach. Bo dziś też są przewieszki i wiszą na nich różne wynalazki, ale mechanizmów korbowych się już nie stosuje.

Zachęcam do przejścia się starymi uliczkami. :) Tam, gdzie widać starą elewację (stary tynk) to na skrajach budynków trzeba spojrzeć w górę i często udaje się dostrzec pozostałości:
- szpilki lub płaskownik w kształcie litery T w murze, na których montowano windki
- przepusty rurkowe przez wystające gzymsy (tamtędy szła linka nośna z góry na dół)
- kółko odciągowe zamocowane z reguły dość wysoko (to najczęściej spotykany ślad po tych mechanizmach!!!)
- hak, do którego mocowano przewieszkę
Opisuję to dość dokładnie wraz ze zdjęciami w wątku "Windka Korbowa ..."- :arrow: viewtopic.php?f=9&t=250&st=0&sk=t&sd=a&hilit=windka


Cieszyłbym się niezmiernie, gdybyś wypatrzył (i sfocił :!: ) jakieś pozostałości tych starych mechanizmów z duszą, jak ja je nazywam :D :lol:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez Edziu » 15 listopada 2007, 17:46

Dzięki za odpowiedź cieszyn, pytałem się właśnie ciebie bo wiem że interesujesz się tymi mechanizmami, i wiesz o nich dużo. Teraz jak będę miał okazję się przejść tymi uliczkami to zwróce na nie uwagę, i w miarę możliwości je sfocę.
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez cieszyn » 15 listopada 2007, 22:40

Teraz jak będę miał okazję się przejść tymi uliczkami to zwróce na nie uwagę, i w miarę możliwości je sfocę.


No i tak trzymać Edziu! :D
Nic mnie bardziej nie ucieszy, niż zdjęcia śladów windek korbowych. Rzuć okiem na moje opisy śladów po tych mechanizmach. Czasem zostają mięzy kamienicami po obu stronach ulicy same przewieszki, chciaż już nic na nich nie wisi, czasem widać tylko same haki, a wtedy w ich pobliżu mogą być widoczne kółka odciągowe, przez które szła linka nośna z windki z dołu i skręcała z pionu w poziom, idąc dalej wzdłuż przewieszki aż do sprzęgła.
:lol:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez neon44 » 16 listopada 2007, 11:59

Edziu czekamy na masę nowych zdjęć przez Ciebie zrobionych
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Bydgoszcz

Postprzez neon44 » 18 listopada 2007, 15:08

Ulica Przemysłowa w Bydgoszczy. Są tam OURW2250 :D :D :D

Autor zdjęć: Jareckic z FORUM SCC
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Bydgoszcz

Postprzez cieszyn » 18 listopada 2007, 15:52

przez neon44 18 listopada 2007, 16:08

Ulica Przemysłowa w Bydgoszczy. Są tam OURW2250


Ale fajne!
Widuje się je także jeszcze w Warszawie, bodaj kiedyś już je pokazywałem?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bydgoszcz

Postprzez cieszyn » 18 listopada 2007, 15:58

A oto kolejne:

po lewej, na dole, widać KWIAT z OUSF !!
ul Mostowa.jpg
ul Mostowa.jpg (46.98 KiB) Przeglądane 3484 razy


To są chyba OBp?
ul Lukasiewicza.jpg
ul Lukasiewicza.jpg (37.56 KiB) Przeglądane 3483 razy
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bydgoszcz

Postprzez qba » 21 listopada 2007, 18:22

W dziale o kwiatach zamieściłem zdjęcie kwiata 6OUSF z rynku w Bydgoszczy. Ale nie wiem czy to ten sam
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8330
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Bydgoszcz

Postprzez neon44 » 20 grudnia 2007, 18:45

Kolejne stare latarnie znikają w Bydgoszczy

Autor zdjęcia: Mig77 z FORUM SCC

Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Bydgoszcz

Postprzez mateusz » 20 grudnia 2007, 19:24

Nie no , taka fajna OURW250 a obok niej stawiaja takie ,,coś" a ten słup chyba juz dostał z tego spychacza bo się przechylił ;)
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości