[Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez lumix26 » 26 stycznia 2017, 08:20

inaczej pomyślałem inaczej napisałem tak to jest jak się szybko pisze :)
zniknęły OURW ,kwiaty nadal są ;)
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9282
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez trojmiejski » 26 stycznia 2017, 12:23

To dość ciekawa sprawa, że na większości kwadratówki pojawiły się dawno temu, a te 3 sztuki miały OURW znacznie dłużej. Koło 2001 to te kwadratówki wzięli z demontażu z innych miejsc?
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez lumix26 » 27 stycznia 2017, 17:11

trojmiejski napisał(a):To dość ciekawa sprawa, że na większości kwadratówki pojawiły się dawno temu, a te 3 sztuki miały OURW znacznie dłużej. Koło 2001 to te kwadratówki wzięli z demontażu z innych miejsc?

czy były z demontażu tego nie wiem ale kiedy wymieniali OURW na te kwadratówki to te trzy kwiaty świeciły na rtęciowo przez jakiś tam czas
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9282
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez Edziu » 29 stycznia 2017, 19:46

Jakiś czas temu jadąc tramwajem przez rondo Toruńskie zauważyłem w oddali że kwiaty na wiaduktach na Wojska Polskiego wyglądają inaczej, i faktycznie tak się stało, przy okazji remontu wiaduktu zmodernizowane zostały też kwiaty.
Obrazek
Obrazek
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez slaweklampy » 30 stycznia 2017, 09:42

Te słupy wyglądają na kwadratowe. :lol: :roll:
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez lumix26 » 30 stycznia 2017, 12:05

slaweklampy napisał(a):Te słupy wyglądają na kwadratowe. :lol: :roll:

bo są kwadratowe :roll:
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9282
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez Edziu » 30 stycznia 2017, 17:52

Te słupy tez mnie zastanawiają czy nie były przerabiane, czyli oryginalnie były to typowe kwiatowe słupy tylko w związku z remontem trakcji zostały wymienione na takie kwadratowe.
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez qba » 1 lutego 2017, 10:55

Też zastanawiające są te słupy, nigdzie indziej takich nie ma. Dawniej myślałem, że to Valmonty, ale potem na jakimś filmiku z 1990r dostrzegłem, ze już wówczas stały. Byłem niedawno jeden dzień w Bydgoszczy i cyknąłem zdjęcia kwiatom.
Okolice ronda Kujawskiego - dość dziwne miejsce jak na kwiat, ciekawe, czy na tych pustych ramionach były kiedyś oprawy. Zapewne budynki miały być wyburzone dawno temu, jak stawiano maszty, ale zachowały się do dzisiejszych czasów. Mi się wydaje, że takie rozmieszczenie kwiatów wiąże się z tym, ze planowano tu trakcje tramwajową.
Obrazek
12 ramienniki. Kwadratówki w dobrym stanie, chyba tylko dwie nie miały klosza. Trzy maszty są innej konstrukcji od pozostałych. Niepokoi mnie fakt, że dawno nie były malowane. Czyżby po 42 latach miały wylecieć :?:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8339
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez Edziu » 1 lutego 2017, 20:14

Trakcje tramwajowa miała być robiona w kierunku ulicy solskiego, jeszcze jakiś czas temu były nieczynne przejścia podziemne na rondzie kujawskim jakiś czas temu je zasypano, tutaj w sumie dziwne rozmieszczenie kwiatów jak jedzie się w kierunku miasta to oprawy są na całych masztach, przypuszczam że po środku miał być jakiś parking, obok stacji benzynowej jak byłem poraz pierwszy w tamtym miejscu w 2005 roku to stacja była nieczynna tak wyglądała jakby była wybudowana ale nie oddana do użytku, chociaż tak samo też stoją kwiaty na kruszwickiej przy rondzie grunwaldzkim, że część opraw świeci na pas zieleni, ogólnie może nie było tego typu głowic 3 ramiennych i stawiano takie jakie mieli pod ręką, swoją drogą podobają mi się te kwiaty Bydgoskie, bo bardzo przypominają MRy, jeszcze jakiś czas temu było znacznie wiecej kwiatów w mieście, sporo wyleciało na osiedlach Fordońskich na ul Akademickiej w związku z przebudową ulicy, na szczeście zdążyłem jeszcze zrobić trochę zdjęć, jak i też na ulicy Focha od ronda Grunwaldzkiego do Wiaduktów Solidarności były 6 ramienniki kwadratówek, prawdopodobnie najstarsze kwiaty tego typu w mieście, widziałem je na jakimś zdjęciu z 82 roku, i miały słupy stożkowane tak samo jak MRy, 3 jeszcze zostały zaraz za rondem Grunwaldzkim.
Mam nadzieję że plany demontażu tych kwiatów 12 ramiennych są w miarę odległe ale nic nie wiadomo tym bardziej że te te kwiaty są dość energochłonne, Nie dość że słupy są trochę zaniedbane to niestety i sporo kwadratówek jest niesprawnych :( chociaż te kwiaty dało by się bez problemu skrócić do 6 ramion.
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: [Bydgoszcz] Oświetlenie ulic

Postprzez qba » 1 lutego 2017, 21:08

No właśnie też moją uwagę zwróciły te zasypane przejścia podziemne przy Rondzie Kujawskim. Trzeba byłoby dotrzeć do jakichś starych planów zagospodarowania, to by się wyjaśniło, jak tam miało wyglądać i może wyjaśniłoby takie umiejscowienie kwiatów. Głowice półkwiatowe były oczywiście dostępne - ale chyba w przeważającej większości były to 6 ramienne bez połowy wysięgników. Tutaj wysięgniki są - więc wskazuje na to, że planowano oprawy zamontować, lub nawet przez pewien czas po postawieniu były.
12 ramienniki są o tyle nietypowe, że nie zredukowano liczby ramion w momencie ich sodowienia, tak jak miało to miejsce w większości przypadków na kwiatach z rozwidlonymi wysięgnikami, jak chociażby na Śląsku, albo i dawnych 20 ramiennikach na rondzie Jagiellonów, chociaż tutaj to najpierw zamontowano kwadratówkę na co drugim wysięgniku, a dopiero w kilka lat później je obcięto i zamontowano SGSy 204. (obecnie mają strasznie zmętniałe klosze - podobno wiszą od 1991 r). Kwadratówki na 12 ramiennikach są prawdopodobnie pomieszane 400W z 250. Trudno ustalić, jakie mają włądze miasta plany wobec tego miejsca.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8339
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości