[Grudziądz] oświetlenie miasta

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Grudziądz] oświetlenie miasta

Postprzez neon44 » 28 kwietnia 2021, 20:41

Mnie się nie udało zrobić zbliżeń bo przy tym deszczu nic by nie było widać
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Grudziądz] oświetlenie miasta

Postprzez trojmiejski » 20 stycznia 2022, 14:53

Podobno część kwiatów na Alei 23 Stycznia została zledyzowana.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Grudziądz] oświetlenie miasta

Postprzez trojmiejski » 15 lipca 2022, 23:24

Na poprzedniej stronie pisałem o zamiarze wizyty w Grudziądzu w 2021, w celu dokładniejszego obfocenia dzwonów GE HMAA, lecz w zeszłym roku nie udało się zrealizować tego zamiaru. Za to pojechałem tam teraz i w sumie to przesunięcie o rok było o tyle korzystne, że w lipcu i sierpniu 2021 najdłuższą dostępną ogniskową było 85mm, a teraz wybrałem się tam z obiektywem 70-300mm. Czy pozwoliło to na uzyskanie nowych wniosków? Otóż nie jestem pewien czy było tu rozważane jakiej mocy lampy siedzą w dzwonach, lecz chyba ostateczna odpowiedź dotychczas nie padła. Analizując świeże zdjęcia, soda wkręcona do takiego dzwona wygląda na lampę 1000W. Do tego egzemplarz w duecie z Ambarem ma zaś metalohalogena i choć nie jest to sucha krakowska, to jednak ten kilowat mocy to metalohalogen mieć powinien sądząc po wyglądzie. W sumie obecność sody 1000W jest o tyle szczególna, że z lokalizacji oświetlonych taką sodą, dotychczas przedyskutowanych na forum, to poza Grudziądzem, tylko dwie takie inne lokalizacje zostały zidentyfikowane, rondo Starzyńskiego w Warszawie i rondo Gen. Jerzego Ziętka w Katowicach (rondo koło Spodka). Biorąc pod uwagę, że w Warszawie i Katowicach sodę 1000W wywalono na rzecz LEDów, możliwe, że grudziądzkie dzwony są ostatnim przykładem funkcjonującej sody 1000W w oświetleniu miejskim w kraju, chyba, że ktoś znajdzie jakąś czwartą lokalizację dotychczas nieznaną.
Obrazek

Obrazek

Z profilu:
Obrazek

Obrazek

Zbliżenie na jedną sztukę:
Obrazek

Jak widać sodówka tutaj to gruba tuba i jak na mój gust jest to 1kW:
Obrazek

Duet z Ambarem:
Obrazek

W Ambarze sodówka:
Obrazek

Tu zaś gruby metalohalogen:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Grudziądz] oświetlenie miasta

Postprzez AsXSn » 16 lipca 2022, 00:47

Widziałem będąc w Grudziądzu te oprawy, nie spodziewałam się, że są na źródełka 1kW. To chyba jedyny MH dużej mocy w oświetleniu miejskim, dobrze było by zrobić jakieś ujęcia nocne tego w akcji, bo pewnie niedługo wyleci na rzecz LED
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1067
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: [Grudziądz] oświetlenie miasta

Postprzez KaszeL » 16 lipca 2022, 09:41

Myślę, że to zdjęcie z MH przesądza sprawę. Wyraźnie widać, że to jest lampa o mocy 1kW - średnica jej bańki szklanej jest większa niż średnica oprawki E40. Oprawy są pewnie identyczne, dlatego zakładam, że siedzą tam sodówki 1kW. Szkoda, że na zdjęciach nie widać oprawek tych lamp - wtedy była by pewność. Tym niemniej tak na 99% uważam, że to są lampy 1kW. Sodówki 600W jak ktoś ma w kolekcji, to pewnie wie, że są standardowej średnicy - tj takiej samej jak lampy 250 i 400W.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Grudziądz] oświetlenie miasta

Postprzez trojmiejski » 16 lipca 2022, 11:58

AsXSn napisał(a):Widziałem będąc w Grudziądzu te oprawy, nie spodziewałam się, że są na źródełka 1kW. To chyba jedyny MH dużej mocy w oświetleniu miejskim, dobrze było by zrobić jakieś ujęcia nocne tego w akcji, bo pewnie niedługo wyleci na rzecz LED

Też się dopiero zorientowałem jaka to jest moc, te maszty jednak są wysokie, więc żeby móc zobrazować wnętrze oprawy na tyle dokładnie by być w stanie rozróżnić detale lampy jak zagięcie szkła bańki przy trzonku, potrzebna jest bardzo konkretna ogniskowa obiektywu, a będąc w zeszłych latach tam, nie posiadałem jeszcze takiego obiektywu. Między innymi sfotografowałem te oprawy teraz gdyż miałem obawy czy nie zledyzowali tych masztów, ostatnio sporo typowych kwiatów w Grudziądzu zledyzowano (niestety nie sfotografowałem ich podczas tej wyprawy) więc w sumie miałem szczęście, że trafiłem na te maszty tutaj w stanie niezmienionym.

Z tymi sodówkami 1kW to widać, że jarznik jest bardzo gruby, sfotografowałem choć jeszcze nie wrzuciłem dwulampowe kwadratówki z terenów kolejowych, soda 400W (swoją drogą są to beczkowe Polampy) ma wyraźnie mniejszy jarznik niż te monstra.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Grudziądz] oświetlenie miasta

Postprzez Wojtek26162 » 16 lipca 2022, 12:01

Ten ambar zupełnie nie pasuje do reszty opraw, ale także mam wrażenie, że ma lampę jakiejś większej mocy niż zwykle, ma bardzo długą bańkę która prawie przechodzi przez całą komorę lampy i większy jarznik, może więc to 600W.
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1275
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: [Grudziądz] oświetlenie miasta

Postprzez trojmiejski » 16 lipca 2022, 12:47

Moim zdaniem Ambar ma sodę 400W, w katalogach taka moc była wymieniana jako maksymalna, a Ambary ogólnie są kompaktowymi oprawami, że nawet soda 250W sprawia wrażenie dużej. Raczej lampa 600W w ogóle by się nie zmieściła do Ambara.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Grudziądz] oświetlenie miasta

Postprzez trojmiejski » 27 września 2022, 11:39

Co do argumentacji, że ten Ambar w Grudziądzu to wersja 400W, tu dla porównania wersja 250W, widać, że lampa 250W jest trochę krótsza, ale niewiele:
Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Grudziądz] oświetlenie miasta

Postprzez trojmiejski » 13 września 2023, 20:51

Te sławne wysokie maszty zostały zledyzowane, teraz jest jedna oprawa na maszt, drugie ramię puste.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Lodzkie2oprawy i 39 gości