[Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez P184H » 18 października 2015, 22:13

Oświetlenie elewacji Katedry i oprawy parkowe wokół niej to Philips. Oprawy wiszące na ul. Zwycięstwa to też Philips, przy czym już chyba tego modelu nie produkują.
Jak zdążyliście zauważyć praktycznie 90% Gliwic i okolic oświetlają Malagi od Philipsa. W 2013 roku krążyła plotka, że Philips ma wycofywać Malagę ze sprzedaży. Nie montuję już opraw, zajmuję się teraz zupełnie czymś innym, czy orientujecie się czy Malagi są nadal produkowane?
P184H
 
Posty: 27
Dołączył(a): 17 sierpnia 2015, 22:32

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Lampka » 19 października 2015, 00:36

Jakaś wersja na pewno jest produkowana, bo są zakładane przy okazji modernizacji w innych miejscowościach w Polsce (np. w Częstochowie).
Widze, że Gliwice ostro inwestowały w Philipsa. Z resztą nadal trochę tak jest, bo oprawy LED na ul. Pszczyńskiej to też Philips.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Luk » 24 listopada 2015, 21:51

JeD napisał(a):Od dawna prosiłem Luka by pofocił trochę opraw w Gliwicach, ale jakoś widać chyba nie zauważył co pisałem... :)


Na razie nie mam tego w planie.
Brak motywacji...
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Odp: Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Farel03 » 24 listopada 2015, 22:08

Luk napisał(a):

Brak motywacji...


No gdzie ja to już widziałem :roll: ?
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Luk » 6 stycznia 2016, 10:25

Gliwice w 2000 roku :) Autor filmiku: @piotrne (Piotr Fabian).
Filmik został nakręcony około kilka miesięcy po masowej modernizacji oświetlenia w Gliwicach, dlatego można na nim spotkać jeszcze czyściutkie Malagi.
Aż szkoda, że autor nie nakręcił tego filmu rok albo dwa lata wcześniej, wtedy byśmy widzieli same klasyki :(


Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Lampka » 7 stycznia 2016, 02:42

Dobrze, że autor nakręcił ten filmik wtedy :!: W 3:35 widać świerzutko wkręcone kompakty SL COMFORT z okrąglaku "Mandarynka" na ul. Zwycięstwa. Dzięki temu wiadomo już mniej więcej, kiedy miała miejsce instalacja ich w oczkach sufitowych i że miało to miejsce najpewniej na początku roku... Pochodzą one z sierpnia i grudnia 1999 roku, więc musiały zostać zainstalowane tam gdzieś na początku roku (może w styczniu lub lutym...) :) Wcześniej po YT wałesał się urywek tego filmu, prezentujący tylko samą ulicę Zwycięstwa, teraz przynajmniej mamy sporo większy filmik i w dodatku z opisaną datą 8 kwietnia :) Trzeba przyznać, że centrum sporo zmieniło się od tamtego czasu.

A te Malagi nie muszą być aż takie świeżutkie - już tyle razy pisałem, że ich instalacja zaczęła się już w latach 90-tych i w 2000 roku już w zasadzie było po fakcie... (co widać też i na filmiku). Nawet kolega P184H pisał, że ich instalacja zaczęła się już w 1998 roku, a dobrze pamiętam, że jeszcze przed 2000 rokiem, jak mieszkałem jeszcze za miastem, nad Gliwicami widniała już duża żółta łuna, która zawsze nieprzyjemnie kojarzyła mi się z jakimś pożarem lub czymś podobnym.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Luk » 7 stycznia 2016, 13:28

A oto jeszcze lepszy materiał. Film z osiedla Sikornik z 1993 roku :!:



Autor powyższego filmu: VAFpal4762.

Można na nim zobaczyć w 4:38 oprawy OURW250 na ulicy Kruczej. W 3:36 widać też jedną z łyżek na ulicy Kormoranów. Ponadto, wreszcie widać oprawy OUR-125 na ogródkach działkowych 1-go Maja :!: Zostały one zdemontowane prawdopodobnie w 2004 roku.

Ciekaw jestem, czy te OUR-y w ogóle kiedyś świeciły na tych ogródkach w nocy - jak myślisz :?:
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Lampka » 8 stycznia 2016, 12:43

Nie przypominam sobie, żeby świeciły, z resztą w tamtym czasie raczej nie bywałem w tamtych okolicach.
Co do filmików, to był jeszcze taki, też z marca 1993 roku, gdzie widać całe Gliwice w tamtym czasie - aż do Pyskowic. Fajnie, że ktoś zadał sobie w tamtym czasie minimum trudu i sfotografował tamte rejony.
Mi bardziej podoba się ten filmik z 8.04.2000 roku, głównie ze względu na te SL w Mandarynce i też ze względu na fakt, że w tamtym czasie już często lubiłem pochodzić po mieście (oglądając świecidełka i lampki) i kojarzyłem mniej więcej co i gdzie się znajduje. Powiem szczerze, że z czasem uciekają z głowy niektóre fakty, a jednak fajnie jest mieć możliwość zobaczenia, jak to wszystko się zmieniało.
Swoją drogą - na tym filmiku z 2000 roku widać już, że na ul. Rybnickiej (tam w rejonie katedry i bliżej centrum) - stoją już słupy z duetami Strada + kula, na czarnych słupach. Nie wiedziałem, że zostały one postawione już tyle lat wstecz, myślałem że nieco później. Podejrzewam, że na wielu ulicach, na których znajdują się takie dutety, zostały one postawione też w podobnym okresie, przed 2000 rokiem. Niemniej taki trend utrzymywał się jeszcze przez kilka lat, bo przy remoncie ul. Kozielskiej w 2005 roku, także postawiono tam takie duety. Kule oczywiście w tym pomyśle zamontowano poprawnie, gdyż świeciły kloszem na dół (na chodnik), a nie w niebo ;) Takie same dutety znajdują się m.in wzdłuż ul. Andersa / Kościuszki.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez P184H » 8 stycznia 2016, 18:06

Witam wszystkich w Nowym Roku. Jeśli chodzi o "duety" jak to nazywacie czyli połączenie oprawy Strada + oprawy kulistej to zostały one zamontowane na ul. Jana Pawła II, części ul. Nowy Świat (pomiędzy skrzyżowaniem z ul. JP II i Kościuszki) oraz na ul. Kościuszki (od ul. Nowy Świat do ul. Zygmunta Starego) dokładnie w październiku 1994 roku, odbiory nastąpiły w połowie listopada 1994 roku.
P184H
 
Posty: 27
Dołączył(a): 17 sierpnia 2015, 22:32

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Lampka » 9 stycznia 2016, 01:28

Nie spodziewałem się, że aż tak dawno... Te słupy wyglądają na dość nowoczesne. Te sodowe Strady były na nich od nowości?
Duety na Andersa też zamontowali w tym okresie?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości