[Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Postprzez Farel03 » 13 stycznia 2016, 13:24

@P184H

Nie jestnieją świetlówki rtęciowe. To są lampy rtęciowe LRF .
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Lampka » 13 stycznia 2016, 13:30

Nawet bym się nie spodziewał, że te Strady na Pszczyńskiej / Wrocławskiej są młodsze od tych z duetów na JP2... Tamte robią wrażenie jakoby były w dużo lepszej kondycji ;) To jeszcze dopytam w temacie innych duetów, jakie można spotkać w centrum, a konkretnie na ul. Korfantego i okolicznych (koło pl. Mickiewicza). Ktoś wspominał chyba w tym wątku, że zamontowano je w 1998 roku, to prawda? Te oprawy w kształcie kuli ponoć też robił Philips, na chodnik świeciły na biało, a na ulicę na żółto (sodowo).

Podobne oprawy są też na ul. Dolnych Wałów (na odcinku między ul. Zwycięstwa, a pl. Mickiewicza), instalowane na elewacji budynków, ale coś kojarzę, że zamontowano je tam w późniejszym czasie. Wydaje mi się, że również ten model oświetla ulicę Górnych Wałów, ale tutaj są one zamontowane na słupach, a nie na elewacjach.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez P184H » 13 stycznia 2016, 16:19

Farel03 - ja już kilka razy wspominałem, według starej szkoły wszystko co ma w środku żarnik jest żarówką, a wszystko co emituje światło wyładowcze jest świetlówką, więc gra słowna jest zbędna.
Lampka - faktycznie lampy na ul. Korfantego są z Philipsa, rok ich montażu też się zgadza (początek remontu to był czerwiec 1998), faktycznie na ulicę skierowane było światło sodowe, natomiast na chodnik/ścieżkę rowerową światło rtęciowe.
Lampy na odcinku Górnych Wałów, o których wspominasz to też jest Philips, ale z tego co pamiętam inny model (nowszy) niż te, które znajdują się na ul. Korfantego.
P184H
 
Posty: 27
Dołączył(a): 17 sierpnia 2015, 22:32

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Whites86 » 13 stycznia 2016, 16:56

P184H napisał(a):Farel03 - ja już kilka razy wspominałem, według starej szkoły wszystko co ma w środku żarnik jest żarówką, a wszystko co emituje światło wyładowcze jest świetlówką, więc gra słowna jest zbędna.

pozwolę się wtrącić ;) nie bierz tych uwag do siebie tutaj po prostu wszyscy są przewrażliwieni na punkcie poprawnego nazewnictwa ;)
a odnośnie świetlówki to akurat niepasuje to do lamp rtęciowych z tego względu że w świetlówce emitowane światło UV pobudza luminofor i jej wydajność świetlna zależy głownie od niego, W LRFach sprawa ma się inaczej, bo tu luminofor tylko i wyłącznie podnosi współczynnik oddawania barw, natomiast bez niego świeci równie mocno (a nawet nieco lepiej) niż z luminoforem (o czym podejrzewam że doskonale wiesz) ;) wiec nijak ma się to do świetlówki, niewspominając już o metalohalogenach czy sodówkach, no i sama budowa obu typów lamp również różni się znacząco, świetlówki to niskoprężne lampy ;) (sorx za offtop)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Utilizer » 13 stycznia 2016, 18:50

Wszystko co emituje światło wyładowcze jest lampą wyładowczą, a nie świetlówką... Ewentualnie można powiedzieć lampą luminescencyjną.
I naprawdę nie wiem jaka stara szkoła tak podaje, bo nawet w starych polskich katalogach opraw z lat 60 są źródła poprawnie opisane i nazywane ;)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez P184H » 22 stycznia 2016, 14:37

Odnośnie ul. Korfantego należy się małe sprostowanie, bo ostatnio przypominałem sobie jakie były tam dawniej oprawy oświetleniowe, a więc były tam zwykłe betonowe słupy i oprawy OURW-250.
P184H
 
Posty: 27
Dołączył(a): 17 sierpnia 2015, 22:32

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Luk » 13 lutego 2016, 12:48

Słyszałem, że za niedługo podobno ma ruszyć modernizacja oświetlenia na ul. Zwycięstwa. W końcu wylecą te przewieszkowe oprawy ;)
Niestety nie wiem, gdzie znaleźć oficjalną informację dotyczącej tej modernizacji...
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez neon44 » 13 lutego 2016, 21:24

Luk napisał(a):Słyszałem, że za niedługo podobno ma ruszyć modernizacja oświetlenia na ul. Zwycięstwa. W końcu wylecą te przewieszkowe oprawy ;)
Niestety nie wiem, gdzie znaleźć oficjalną informację dotyczącej tej modernizacji...


Trzeba trochę poszperać

źródło: http://infogliwice.pl/?p=29599

Przebudują oświetlenie ulicy Zwycięstwa. Będą latarnie zamiast wiszących lamp

Urząd Miejski ogłosił właśnie przetarg na przebudowę oświetlenia na ul. Zwycięstwa.


Jest to jedno z zadań projektu „Eko-światło w Gliwicach – Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego”, dla którego miasto Gliwice będzie wnioskowało o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
Przebudowane ma zostać oświetlenie na ul. Zwycięstwa na odcinku 1,45 km od Rynku do ul.Bohaterów Getta Warszawskiego. Zgodnie z koncepcją przyjętą w „Opracowaniu Masterplanu Oświetlenia Obszaru Miejskiego Miasta Gliwice”, istniejąca sieć oświetlenia ulicznego wykonana na linach stalowych przymocowanych do elewacji budynków zostanie zastąpiona oświetleniem na słupach stalowych z oprawami z diodami LED zasilanymi kablem ziemnym.

Istniejące na ul. Zwycięstwa oświetlenie stanowi własność firmy Tauron i ze względu na brak akceptacji właścicieli kamienic na dotychczasowe rozwiązanie oraz stan techniczny konieczna jest przebudowa oświetlenia.

Zamówienie obejmuje m. in. demontaż istniejącego oświetlenia, budowę nowego oświetlenia nawiązującego wyglądem do zainstalowanych słupów i opraw na Rynku, wykonanie iluminacji zabytkowych kamienic tzw. welonem światła.


Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Luk » 13 lutego 2016, 21:26

Super, po ponad 20 latach przerwy powróci białe światło na Zwycięstwa :)
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Gliwice] infrastruktura oświetleniowa

Postprzez Luk » 9 maja 2016, 12:36

Osiedle Operetka o zmierzchu.
Jak na złość, tylko w tych zdjęciach zapomniałem wyłączyć datownika....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości