[Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez neon44 » 15 października 2008, 20:26

a kolega adaś milczy
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez lumix26 » 24 czerwca 2014, 21:07

znaleziona w necie - 62r
Obrazek
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9282
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez Utilizer » 24 czerwca 2014, 22:12

Stare oświetlenie i obok piękne nowoczesne lampy światła fluorescencyjnego 8-)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez Watt » 24 czerwca 2014, 22:13

Dziś Pabianice są w większości oświetlone oprawami Selenium (co mnie nie dziwi 8-) ), wcześniej było więcej Malag oraz... Lun ;)
Watt
 

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez neon44 » 24 czerwca 2014, 22:45

kilka zdjęć z nowymi oprawami byłoby mile widziane w tym wątku.
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez Watt » 24 czerwca 2014, 22:55

Jak będę w Pabianicach to zrobię ;)
Watt
 

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez ourp » 7 lipca 2014, 16:34

Kiedyś na forum ssc widziałem foty miasta sprzed modernizacji. Na skrzyżowaniu stał mr z kwadratówkami bez kloszy.
Avatar użytkownika
ourp
 
Posty: 380
Dołączył(a): 8 listopada 2013, 17:19
Lokalizacja: Opolskie

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez profklos » 13 listopada 2014, 19:23

Cześć,
przez szereg lat sfotografowałem wiele nieistniejących już latarni/opraw w moim mieście. Postaram się je przedstawić.

Obrazek
Latarnia zlokalizowana u zbiegu ulic Zamkowej i Poniatowskiego, ewenement; pomimo lokalizacji w głównym ciągu miasta, jest to wciąż czynna sztuka podłączona do sieci miejskiej. Jest to zarazem jedyna tego typu latarnia czynna w sieci i jedyna jakakolwiek "stara" ocalała po modernizacji oświetlenia w 2008 roku.

Obrazek
Przez pewien czas latarnia świeciła na czerwono. Obecnie zainstalowana jest normalna żarówka sodowa (? lub jakaś rtęciówka z magazynów), dająca światło barwy białej.

Obrazek
Reflektor zabezpieczony siatką zlokalizowany na tyłach ulicy Broniewskiego w Pabianicach.

Obrazek
Latarnie cmentarne sfotografowane przed modernizacją. Cmentarz komunalny, Pabianice, ulica Kilińskiego.

Obrazek
Te same latarnie sfotografowane w dzień Wszystkich Świętych 2008 r., czyli jedynego dnia, gdy były w ogóle uruchamiane. Zarazem był to jeden z ostatnich momentów ich istnienia; później lampy uległy modernizacji.

Obrazek
Przepiękna latarnia zlokalizowana na murach nieczynnego od początku lat 90. kina "Mazur" przy ulicy Św. Jana w Pabianicach. Niestety w ostatnim czasie latarnia zniknęła ze swojego miejsca (podobnie jak jej "bliźniaczka", której jednak nie było już od kilku lat).

Obrazek
Pabianice, ulica Moniuszki nieopodal Szarych Szeregów. Taka latarnia wisi nad garażami starego blokowiska znajdującego się w pobliżu.

Obrazek
Skrzyżowanie ulic Moniuszki i Niecałej/Ostatniej w Pabianicach. W gęstwinie kabli na słupie wciąż tkwi resztka dawnej latarni.

Obrazek
Ulica Myśliwska w Pabianicach nieopodal Szpitalnej. Na terenie dawnego autodromu stał drewniany słup, na szczycie którego wisiała agonalna latarnia.

Obrazek
Pabianice, ulica Piłsudskiego. Na budynku fabrycznym wisi taka, przepiękna latarnia. Ciężko stwierdzić, czy jest wciąż czynna?

Obrazek
Oświetlenie drogi wewnętrznej dawnych P.Z.F. "Polfa" Pabianice (obecnie koncern AdaMed).

Obrazek
Połączenie tradycji z (wątpliwą) nowoczesnością. Drewniany słup i współczesna oprawa latarni. Te białe szkarady ogarnęły całe Pabianice w 2008 roku podczas modernizacji sieci oświetlenia miejskiego. Dzisiaj w większości są już szare od brudu i - jak od początku - nijakie.

Obrazek
Pabianice, ulica Sikorskiego (nieopodal PZTT), resztki latarni wciąż tkwią na słupie.

Obrazek
Tę latarnię osadzoną na drewnianym słupie sfotografowałem w 2006 roku. Mieściła się za blokowiskiem między ulicami Smugową a Popławską. Zlikwidowana około 2008 roku.

Obrazek
Gustowny "ślimaczek", czyli podpora nieistniejącego już oświetlenia bramy jednej z kamienic na ulicy Św. Rocha w Pabianicach.

Obrazek
Nowoczesność aż... się pali do działania. Pabianice, ulica Tkacka.

Obrazek
Pojedyncza, jedyna na tej ulicy latarnia zlokalizowana na skręcie o 90 stopni. Nieczynna. Pabianice, ul. Zagajnikowa.

Obrazek
Bardzo stare i ciekawe latarnie zintegrowane z ażurowymi, kratownicowymi słupami trakcji tramwajowej (wraz z "puszką", zamkniętą i otwartą). Słupy te od bardzo dawna nie pełnią roli oświetleniowej, niemniej wciąż "trzymają" trakcję.

Obrazek
Bardzo ciekawa, dość - moim zdaniem - unikalna już, chociaż niestety nieczynna latarnia OUR2x250 wisząca nad bramą wjazdową do dawnych PZPB PAMOTEX na głównej ulicy (Zamkowej) w Pabianicach.

Obrazek
"Ślimaczek" na terenie nieistniejących już zakładów ZPW PAWELANA w Pabianicach. Ulica Lipowa.

Obrazek
Małe, wdzięczne oświetlenie nad bramą wjazdową do kamienicy na ul. św. Rocha w Pabianicach.

Obrazek
Reflektor doświetlający nieistniejący już parking strzeżony przy ul. Żeromskiego w Pabianicach.

Obrazek
Bardzo ciekawa latarnia na ulicy Bagatela w Pabianicach. Dość unikalna sztuka, będąca niegdyś zintegrowaną z odciągami sieci trakcji tramwajowej.

Obrazek
"Puszka" powyższej latarni wmurowana w elewację kamienicy.


Przy okazji dodam jeszcze kilka zdjęć z okolic Pabianic.
Obrazek
Ozorków, rejon stacji kolejowej.

Obrazek
Zduńska Wola Karsznice, okolice lokomotywowni.

Obrazek
Wieś Wygiełzów - lampy obecnie niestety zmodernizowane.

Obrazek
Nieistniejący (zamknięty, zlikwidowany ileś lat temu) przejazd kolejowy w Wiewiórczynie pod Łaskiem.

Obrazek
Rogów, teren stacji kolejki wąskotorowej. Przepiękna, muzealna sztuka!

Obrazek
Troszkę dalej od Pabianic - Trzciel, ścieżka do ośrodka zdrowia usiana jest takimi ładnymi latarenkami.

Obrazek
Na zakończenie moja lampa z prywatnej kolekcji. Zachowana świetnie z racji na to, że cały swój żywot służyła w pomieszczeniu zamkniętym.

Generalnie wszystkie powyższe zdjęcia dokumentują stan z lat 2007-2008, czyli sprzed modernizacji oświetlenia ulicznego na potęgę w okolicach mojego miejsca zamieszkania.
profklos
 
Posty: 26
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 13 listopada 2014, 09:14

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 13 listopada 2014, 20:45

Pabianice to miasto z bogatymi tradycjami oświetleniowymi ( fabryka żarówek i wewnętrznych opraw oświetleniowych). Zastanawia mnie ta świecąca na czerwono. Co to za źródło mogło tam być?
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8339
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez profklos » 13 listopada 2014, 21:17

Latarnia przez szereg lat stała nieczynna. Przynajmniej od końca lat 90., gdy ją wypatrzyłem, nie świeciła. Jakimś cudem unikała kolejnych modernizacji i wciąż cieszyła oko (obok niej są inne latarnie, zmodernizowane).
Podczas wielkiej wymiany 100% oświetlenia w 2008 roku ktoś ożywił ją "na czerwono". Odniosłem wrażenie, że pracownicy z jakiegoś powodu po prostu ją pozostawili (widocznie nie była w planie wymiany) i wkręcili co tam mieli pod ręką. A wyglądało to z bliska jak zwyczajna żarówka żarowa polakierowana na czerwono. Później, gdy żarówka (?) się spaliła ktoś zadbał i zainstalował skąś "białą" rtęciówkę, która szczęśliwie działa do dzisiaj.
Dołączam jeszcze jedno zdjęcie "czerwonej" z czasów, gdy świeciła w tych barwach. Niestety zdjęcia z tamtego dnia nie są wysokiej jakości, aparat miał poważne kłopoty z auto-focusem po zapadnięciu zmroku.
Załączniki
Pabianice_Poniatowskiego_noc0.jpg
Pabianice_Poniatowskiego_noc0.jpg (55.66 KiB) Przeglądane 2678 razy
profklos
 
Posty: 26
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 13 listopada 2014, 09:14

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości