[Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez neon44 » 13 listopada 2014, 23:11

profklos, witamy na forum. Robisz doskonałe zdjęcia, bardzo klimatyczne. Czekamy na więcej :)
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez profklos » 14 listopada 2014, 13:51

To jeszcze jedno z ulic Pabianic, wykonane świeżo po modernizacji sieci oświetlenia miejskiego w listopadzie 2008 roku. Ulica Tkacka spowita gęstą, poranną mgłą, przez które próbuje się wybić wschodzące słońce zastępujące latarnie, które już "po nocy" zgasły.
Obrazek
Ostatnio edytowano 22 listopada 2014, 00:44 przez amisiek, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Przeniesienie fotki z załącznika do galerii Forum
profklos
 
Posty: 26
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 13 listopada 2014, 09:14

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez Selenium » 14 listopada 2014, 16:11

Ten OBs z tym czerwonym źródełkiem to nie jest przypadkiem WLSP. Może gdzieś ukryto dławik w oprawie
Avatar użytkownika
Selenium
 
Posty: 141
Dołączył(a): 31 grudnia 2013, 10:15

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez oskard » 14 listopada 2014, 16:36

Piękne ujęcia :!: :) . Masz dobre oko do wypatrywania klasyków, same rarytasy wyłowiłeś. Ta z terenu Polfy to chyba jest ta sama - ORKł-125 http://images6.fotosik.pl/133/9441ed2a29b73d11.jpg . Bardzo rzadki klasyk.
Na Myśliwskiej udało Ci się wypatrzyć chyba ORZ-3, tylko ta rdza mnie zastanawia... Masz jakieś bliższe jej ujęcia?
Z kolei te słupy tramwajowe to istny zabytek, porównywalny z warszawskimi MDM-ami :) . To w ogóle jest powojenne, czy tuż sprzed wojny? Widzę że identyczne z ich górną częścią były też kinkiety, takie jak ten zachowany przy Bagateli. Jest tego więcej?
OUR2x250 jak najbardziej unikalna - ja w całej stolicy znam jedną jedyną sztukę, a miasto małe nie jest przecież, terenów fabrycznych też nie brakuje.
ORZ-1 w tym kolistym wysięgniku wygląda nadzwyczaj urodziwie, i jakoś przedwojennie nawet :)
Rzeczywiście, piękny ten OBs w Rogowie - jak eksponat :) I zapewne wisi nadal, bo dopełnia klimat kolejki wąskotorowej - miejmy nadzieję, że jest częścią zabytkowego kompleksu stacji i nikt go nie zdemontuje pod żadne pseudoretro albo hipernowoczesne malagi ;) :mrgreen:
Gratuluję nabytku :!: . To nie jest pospolity OBs, to zdaje się jest nawet OŻb :!: :o :shock: . Rzecz praktycznie już nieuchwytna, a w takim stanie - z gładkim trzonkiem, nie pokancerowanym przez rdzę - bezcenna. To zapewne najlepiej zachowany OŻb w całej Polsce :!: :)

Ten OBs świecący na czerwono to ewenement - wszystko wyleciało, nawet o wiele nowocześniejsze oprawy rtęciowe, a taka miseczka z lat 50-tych wisi sobie nadal :) . Do tego w czasach ogólnej modernizacji, została ożywiona nowym źródłem, świetnie :!: :!: :) Oby więcej takich przypadków w kraju :!:
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez profklos » 14 listopada 2014, 17:33

Odpowiadam po kolei. Zatem:
1. Polfa. Tak, to może być ORKł-125.
2. Latarni na Myśliwskiej już raczej nie ma, zawsze przejeżdżając tamtędy rzucała mi się w oczy, od jakiegoś czasu przestałem spoglądać w tamtą stronę, co musi oznaczać, że ją zlikwidowano (była nieczynna od kiedy pamiętam).
3. Słupy tramwajowe z pewnością są przedwojenne. Występują na wielu pocztówkach z tamtego okresu. Do dzisiaj zostało kilka takich sztuk, są to specyficzne, podwyższone, zakrzywione na końcu słupy. O dziwo niektóre wciąż pełnią funkcję trakcyjną i ozdobną. Latarnie już nie działają, chociaż "skrzynki" żeliwne u podstaw słupów nadal leżą. W załączniku przesyłam jedną z takich pocztówek. Być może idąc z dzieckiem na spacer w ten weekend, o ile będę pamiętać, sfotografuję wszystkie wciąż istniejące sztuki.
4. OBs w Rogowie jest częścią zabytkowej stacji kolei wąskotorowej, został specjalnie przez chłopaków odremontowany i powieszony (obok kilkudziesięciu innych, równie odrestaurowanych). Widok po zmroku, gdy żarówki żarowe dają czadu z tych "talerzy" jest niezwykły.
5. Miło dowiedzieć się czegoś więcej o swojej latarni :) Mam do niej jedną żarówkę żarową i jedną rtęciową, obie na "duży gwint". Czasami, raz do roku, pozwolę sobie je odpalić i oddać się temu rytuałowi nagrzewania, zmiany barw itp. :) Piękna sprawa.

Obrazek
Ostatnio edytowano 22 listopada 2014, 00:42 przez amisiek, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Przeniesienie fotki z załącznika do galerii Forum
profklos
 
Posty: 26
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 13 listopada 2014, 09:14

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez oskard » 14 listopada 2014, 19:23

Coś mi się wydaje, że te słupy trakcyjne mogą być zachowane celowo, przy wiedzy ratusza. W Warszawie tak jest np. z pastorałami - nie można ot tak zdemontować i wyrzucić gdzieś - każdy jest spisany, zinwentaryzowany i wpisany do rejestru zabytków. Z tymi słupami może być podobnie. Ale nie zawadziłoby, tak na wszelki wypadek, zwrócić uwagę kogoś z urzędu na to - w końcu to cenny detal, obecny w krajobrazie miasta od przedwojny :). A wisi porzucony, nieodnawiany i rdzewieje...
Czyli z tym Rogowem jest tak, jak przeczuwałem :). Kolejki wąskotorowe często mają obiekty pełne różnych zabytków techniki, zwykle utrzymane w świetnym stanie. Wielki szacunek dla tych, którym chciało się te "dzyndzajki" remontować :)
Dałoby radę w ogóle uwiecznić to w nocy? Masz jakieś fotki nocne tej stacji? To musi być niesamowity widok :)
Oj tak - chyba żadna lampa nie daje tyle radości, i miłych wrażeń estetycznych, jak załączona właśnie rtęciówka, której kolor zmienia się kilka razy przy rozgrzewaniu :roll:... Jeszcze jak świeci w takim zabytku - poezja :!: :)
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez profklos » 14 listopada 2014, 20:11

http://kolejrogowska.pl/?m=201205&cat=44

Tutaj znalazłem zdjęcia z prac przy słupach, lecz jak widzę, są jeszcze stare latarnie (lecz też zasilane żarówkami, "talerzowe" założyli jakoś w ciągu tego roku).
Dokładnie były to takie latarnie:

Obrazek

Tak wyglądała stacja wąskotorowa Rogów Wąsk. przed modernizacją starych lamp na... starsze :)
Obrazek

Znalazłem w sieci jeszcze takie zdjęcie z tego miejsca:
ObrazekOczywiście słupy są "nowe", wstawiane niejako na nowo.
profklos
 
Posty: 26
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 13 listopada 2014, 09:14

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez oskard » 15 listopada 2014, 13:36

Hehe, to dopiero ewenement tak na dzisiejsze, jak i na dawniejsze czasy - oprawę rtęciową, nowoczesną, wymienić na żarową i to w takim stanie, jak gdyby ta wyjechała prosto z fabryki :P :mrgreen: . Jak by czas płynął do tyłu :) . Łyżek wprawdzie szkoda, ale mimo wszystko cieszy widok świeżo powieszonych, odnowionych OBS-ów. Mam jednak nadzieję, że łyżki przy tej okazji na złom nie wyleciały...
Ja tutaj jeszcze jedno cudo wypatrzyłem, fluorescencyjne, obok dwóch cudeniek żarowych :) http://kolejrogowska.pl/obrazki/2012/05 ... zeow-6.jpg
OUKS jak się patrzy ;) . Jeśli cały czas wisiał w pomieszczeniu to musi być w stanie kolekcjonerskim, bez całego tego syfu, który gromadzi się w oprawach wiszących na zewnątrz.
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez profklos » 26 lutego 2015, 23:39

Na króciótkiej ulicy Kolbego w ścisłym centrum miasta rozpoczęto testowanie latarni LED.
CZtery sztuki już świecą.

Więcej informacji na portalu miejskim:
http://www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/ ... icach.html

"To dziadostwo w końcu zawędrowało i tutaj" :evil:
profklos
 
Posty: 26
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 13 listopada 2014, 09:14

Re: [Pabianice] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez profklos » 15 marca 2015, 19:59

Kilkanaście zdjęć z dzisiejszego spaceru po Pabianicach = nowa dawka zdjęć ciekawych latarni!

Obrazek
Obrazek
Przepięknie zdobione, stare latarnie przy bramie wjazdu do dzisiejszego Starostwa Powiatowego, dawniej był to kantorek jednego z fabrykantów.

Obrazek
Okaz wypatrzony na jednym z budynków pofabrycznych przy ulicy Piłsudskiego.

Obrazek
Ten sam kompleks - kolejna latarnia, tym razem "łyżka".

Obrazek
Obrazek
Zbliżenie na unikalne słupy trakcyjno-oświetleniowe przy głównej ulicy miasta.

Obrazek
Reflektor doświetlający niegdyś nieistniejący już parking strzeżony naprzeciwko komisariatu Policji.

Obrazek
Współczesne badziewie oraz powiew PRL-u, klasyczne żaróweczki, służące zimą za ozdobę świąteczną na głównej ulicy.

Obrazek
Lampa przy Broniewskiego nadal wisi.

Obrazek
Stare słupy i "nowoczesne" lampy, które zawisły około 1999 roku w Parku przy ulicy Zielonej.

Obrazek
Latarnia na dawnym terenie fabrycznym, ulica Dąbrowskiego.

Obrazek
Takie oprawy założono prawie wszędzie po 2008 roku...

Obrazek
Kino "TOMI".

Obrazek
Dwie oprawy, które jakimś cudem wciąż służą oświetlając przestrzeń miejską na ul. Gdańskiej.

Obrazek
Nowoczesne LED-ówki zainstalowane w modernizowanym Parku Słowackiego.

Obrazek
Czynny "kwadrat" na terenie Pabianickiego Towarzystwa Cyklistów.

Obrazek
Czynna latarnia na gmachu ZS nr 3, ul. Gdańska.

[img]http://fotki.lighting-gallery.pl/images/profklos/2015-03-15/184831.jpeg][/img]
Obrazek
Obrazek
Czynne (!) latarnie na gmachu hufca ZHP, uruchamiane w razie potrzeby (czyli prawie nigdy, lecz fizycznie sprawne).

Obrazek
Wspaniała OUR2x250 wciąż wisi nad bramą dawnego Pamotex-u.

Obrazek
Czynna (nawet - jak widać - za dnia) "łyżka" w krzakach na tyłach szpitala miejskiego, nieopodal szpitalnej ciepłowni.

Obrazek
Latarnia na terenie ładowni kolejowej. Sprawna.

Obrazek
Czynne latarnie na terenie ładowni kolejowej.

Obrazek
Ta oprawa doświetlała kiedyś pomnik Wilków w Parku Wolności...

Obrazek
Urodziwe oświetlenie na terenie Pabianickiego Szpitala Psychiatrycznego.

Obrazek
Jeden z dwóch reflektorów doświetlających kiedyś teren wokół starego bloku mieszkalnego pielęgniarek.

Obrazek
Obrazek
Teren Ogrodów Działkowych przy ul. Zagajnikowej.

Obrazek
Kwadrat przy budynku sali PTC w Pabianicach.

Obrazek
Opuszczony Basen Letni PTC okolony jest zewsząd latarniami tego typu.

Obrazek
Obrazek
Oświetlenie boisk bocznych stadionu PTC.

Obrazek
"Trapezy" na Bulwarze Kruschego.

Obrazek
Na budynku ZS nr. 3

Obrazek
Trapez przy bocznicy kolejowej.
Ostatnio edytowano 16 marca 2015, 01:09 przez profklos, łącznie edytowano 1 raz
profklos
 
Posty: 26
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 13 listopada 2014, 09:14

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości