[Kielce] Oświetlenie uliczne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Kielce] Oświetlenie uliczne

Postprzez Watt » 11 stycznia 2015, 23:44

Zapomniałem dodać, że właśnie w bloku 121 naprzeciwko tych OŻk spędzam ferie :twisted: Jakieś 8 lat temu ten OŻk miał jeszcze szkło...
Watt
 

Re: [Kielce] Oświetlenie uliczne

Postprzez oskard » 12 stycznia 2015, 00:03

Żartujesz? :shock: Ale całe, czy ułamane już? OŻk-1, czy -2, mająca klosz to cenny już dzisiaj zabytek, a można by rzec nawet, że eksponat muzealny :!: :)
Szkoda zatem, że to czas przeszły... Ciekawe czy są gdzieś jeszcze w Polsce, czynne jedynki z kloszami, w oświetleniu ulicznym. Jedna dwójka jest w Warszawie, ale jedynki nie znam... Wprawdzie Paweł pokazał kiedyś jedynkę na pastorale w warszawskim Parku Ujazdowskim, i to czynną, ale nie ma pewności - czy to powojenna OŻk-1, czy jednak coś od Marciniaka*. W sumie, jeśli to drugie, to jej wartość wzrasta, jak najbardziej, ale jeśli się poszukuje stricte typu OŻk-1, oznacza to dalsze poszukiwania. Co nie znaczy, że o tym egzemplarzu z parku można zapomnieć - on jest białym krukiem w innym modelu, eksponatem reprezentującym inny typ, który bezsprzecznie też warto, a nawet trzeba uratować :!:

* Piszę tak, ponieważ niedawno w "Latarniach warszawskich" Zielińskiego natknąłem się na zdjęcie właśnie tego samego pastorału, i oprawa tam wisząca podana jest za przykład opisywanego wcześniej, jakiegoś przedwojennego typu.
Ostatnio edytowano 12 stycznia 2015, 00:05 przez oskard, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Kielce] Oświetlenie uliczne

Postprzez Watt » 12 stycznia 2015, 00:05

Szkło było kompletne. Myślę, że kiedyś mocniej powiało... i już go nie ma :(
Watt
 

Re: [Kielce] Oświetlenie uliczne

Postprzez oskard » 12 stycznia 2015, 00:08

Ech, szkoda wielka :( Zdjęcia też pewnie nie zdążyłeś zrobić ? :|
Mi strasznie wiele miejsc uciekło, bo myślałem że "spoko, nie pali się - tyle wisiał to jeszcze powisi..." Tak mi uciekła OZż oddalona dosłownie przystanek od mojego domu :!: Odkryłem ją niedawno, jakieś 3 miesiące przed demontażem. Se myślę - zdążę, tu w kącie na podwórku jest bezpieczna, po co ktoś miałby ją zdejmować? No i ktoś zdjął, obecnie nie ma nic - po prostu, goła ściana...
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Kielce] Oświetlenie uliczne

Postprzez Watt » 12 stycznia 2015, 00:13

Podejrzewam, że ta oprawa jeszcze ze szkłem może być na jakimś rodzinnym zdjęciu (widać ją z okna od mojej babci) ;) A nie świeci pewnie od lat 70., kiedy postawiono te bloki dookoła i zamontowano słupy z ORO.
Watt
 

Re: [Kielce] Oświetlenie uliczne

Postprzez oskard » 12 stycznia 2015, 15:32

To poszukaj koniecznie w rodzinnych archiwach :!: :) To, że z rodzinnego okna ją widać, pomnaża szanse na znalezienie jakiejś jej fotki :D
A ma jakieś resztki źródła światła, czy został sam trzonek z odbłyśnikiem? Bo tak sobie myślę, że jeśli już w latach 70-tych przestało miasto się nią zajmować, to wysoce prawdopodobne jest, że nie zdążyła nigdy rozbłysnąć MIX-em - mogła skończyć na erze żarówek ;)
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Kielce] Oświetlenie uliczne

Postprzez Watt » 12 stycznia 2015, 15:41

Tego to nie wiem. Musiałbym popatrzeć na nią, jak będę w Kielcach.
Watt
 

Re: [Kielce] Oświetlenie uliczne

Postprzez Loginer » 8 marca 2015, 00:49

Obrazek

Obrazek


ul. Częstochowska (przy pętli autobusowej)

PS: To mój pierwszy post na tym forum. Witam Wszystkich! :)
Loginer
 

Re: [Kielce] Oświetlenie uliczne

Postprzez lumix26 » 8 marca 2015, 08:07

Loginer napisał(a):PS: To mój pierwszy post na tym forum. Witam Wszystkich! :)


Witamy na forum :-)

Dużo jest jeszcze tam klasyków ?
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9283
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [Kielce] Oświetlenie uliczne

Postprzez Selenium » 8 marca 2015, 09:48

Witamy na forum, czekamy na więcej zdjęć
Avatar użytkownika
Selenium
 
Posty: 141
Dołączył(a): 31 grudnia 2013, 10:15

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości