[Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez trojmiejski » 17 czerwca 2023, 22:21

Trochę zdjęć z ostatniej wizyty w Poznaniu:
Obrazek

Poznańskie klasyki:
Obrazek

Obrazek

Zbliżenie na powlekaną sodówkę 70W:
Obrazek

Tu się zachował pryzmatyczny klosz:
Obrazek

Ocalałe SGS201:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rynek otaczają inne ulice z klasykami i ich replikami:
Obrazek

Obrazek

Dużo jest też tych latarenek:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Są i przewieszki:
Obrazek

Obrazek

Oprawa Siemens Broadway:
Obrazek

Obrazek

Podwójny wysięgnik:
Obrazek

Po kolumnach na ul. Święty Marcin trwa stawianie większej ich ilości w przyległych okolicach. W sumie nie wiem czy ich identyfikacja była wspomniana, osobiście zrobiłem zbliżenie na naklejkę z danymi, okazuje się, że to ES-System MAT-POT:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przystanek Wrocławska, na dekoracyjnych wysięgnikach sodowe SGS203, a na niższych słupach trójkątne oprawy BEGA 8072 z rtęciówkami Osram HQL (MBF-U) 125W:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Philips SpeedStar z 2011:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolumny MAT-POT w akcji:
Obrazek

Takie ciekawostki w kawiarni:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez qba » 17 czerwca 2023, 22:50

Przybywa tych kolumn w centrum, tam gdzie były kwiaty na Sw. Marcin i aż do mostu. Wyleciały również ostatnio wszystkie kwiaty na 27 Grudnia, 6xSGS203, te, które pierwotnie były z łyżkami OURJ.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8342
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez JeD » 17 czerwca 2023, 23:21

Smutno się czyta, czy to na zagranicznych stronach dla pasjonatów, czy na rodzimym lightingu frazy "ocalałe", w odniesieniu do opraw, które jeszcze nie dawno nikt by nie pomyślał wymieniać. Rzeczywistość ledyzacji jednak uzasadnia stosowanie takich sformułowań. Fotki jak zawsze świetne ;)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez mateusz » 18 czerwca 2023, 09:25

Świetna fotorelacja :) SGS201 - fajne te oprawy, trochę podobne do naszej serii krótkiej z Gostynina. Szkoda, że już w takim stanie, że domagają się wymiany (przynajmniej obudowa) bo to bardzo rzadkie oprawy. Klosze jeszcze się dobrze im trzymają, może to zasługa kolegów z forum z Poznania :) :?: Czynnych LRFów 125 W w tak nowoczesnym mieście jak Poznań się nie spodziewałem. Swoją drogą jeszcze 5-10 lat temu czynny LRF to był prawie powszechny widok a teraz tak cieszy (przynajmniej mnie) :roll: Jeszcze rok-dwa i już czynnej rtęciówki nie uświadczymy :cry: Jak byłem w pierwszy raz na wycieczce w Poznaniu w 2008 r. to pamiętam nowiutkie Sellenium na ulicy chyba Św. Marcin z mh, wtedy to był dla mnie powiew nowoczesności, a już chyba kilka lat temu zostały wymienione na oprawy LEDowe
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5012
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez AsXSn » 18 czerwca 2023, 09:43

mateusz napisał(a):Świetna fotorelacja :) SGS201 - fajne te oprawy, trochę podobne do naszej serii krótkiej z Gostynina. Szkoda, że już w takim stanie, że domagają się wymiany (przynajmniej obudowa) bo to bardzo rzadkie oprawy. Klosze jeszcze się dobrze im trzymają, może to zasługa kolegów z forum z Poznania :) :?:

SGS-201 oprócz małej wersji kombi posiadają klosze z PMMA, przez co po 30 latach wciąż wyglądają dobrze oprócz tego zdegradowanego korpusu z poliestru wzmacnianego włóknem szklanym.
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1067
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez trojmiejski » 18 czerwca 2023, 10:44

Te latarenki przypominające Art Metal Libra (choć definitywnie nie są produktem Art Metal) to kto wyprodukował? Lokalny zakład jak te duże oprawy poznańskie?
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez Filip » 18 czerwca 2023, 12:51

trojmiejski napisał(a):Te latarenki przypominające Art Metal Libra (choć definitywnie nie są produktem Art Metal) to kto wyprodukował? Lokalny zakład jak te duże oprawy poznańskie?

Żeliwne słupy stylizowane i oprawy do nich wyprodukowała firma Fampra z Kluczborka.

mateusz napisał(a):SGS201 - fajne te oprawy, trochę podobne do naszej serii krótkiej z Gostynina. Szkoda, że już w takim stanie, że domagają się wymiany (przynajmniej obudowa) bo to bardzo rzadkie oprawy. Klosze jeszcze się dobrze im trzymają, może to zasługa kolegów z forum z Poznania :) :?:

Oprawy wymagałyby w zasadzie tylko wyczyszczenia - zabrudzenie obudowy nie jest powodem do wymiany opraw. Kondycja kloszy w oprawach wynika z jakości zastosowanego tworzywa oraz sporej odległości klosza od lampy; poza myciem kloszy przy okazji grupowych wymian źródeł światła nie prowadzi się innych czynności konserwacyjnych, ponieważ nie ma takiej konieczności.
Lepsze jutro było wczoraj...
Avatar użytkownika
Filip
 
Posty: 533
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 16 lutego 2015, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez trojmiejski » 18 czerwca 2023, 13:44

Dzięki za informacje.

Rynek swoją drogą jest solidnie rozkopany i tymczasowo zniknęły Schreder Varsovie, mam nadzieję, że po zakończeniu robót tam wrócą.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez Filip » 19 czerwca 2023, 13:34

trojmiejski napisał(a):Dzięki za informacje.

Rynek swoją drogą jest solidnie rozkopany i tymczasowo zniknęły Schreder Varsovie, mam nadzieję, że po zakończeniu robót tam wrócą.

Z informacji, które udało mi się uzyskać, wynika, że zdemontowane, przedwojenne pastorały po remoncie zostaną ustawione w centralnej części rynku oraz na ulicach przyległych (projektowane nowe oświetlenie), natomiast wokół płyty Starego Rynku staną nowe słupy, nieco wyższe, wykonane na wzór istniejących.
Lepsze jutro było wczoraj...
Avatar użytkownika
Filip
 
Posty: 533
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 16 lutego 2015, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Re: [Poznań] Aktualny stan oświetlenia

Postprzez CDM » 19 czerwca 2023, 22:53

mateusz napisał(a):Świetna fotorelacja :) SGS201 - fajne te oprawy, trochę podobne do naszej serii krótkiej z Gostynina. Szkoda, że już w takim stanie, że domagają się wymiany (przynajmniej obudowa) bo to bardzo rzadkie oprawy. Klosze jeszcze się dobrze im trzymają, może to zasługa kolegów z forum z Poznania :) :?: Czynnych LRFów 125 W w tak nowoczesnym mieście jak Poznań się nie spodziewałem. Swoją drogą jeszcze 5-10 lat temu czynny LRF to był prawie powszechny widok a teraz tak cieszy (przynajmniej mnie) :roll: Jeszcze rok-dwa i już czynnej rtęciówki nie uświadczymy :cry: Jak byłem w pierwszy raz na wycieczce w Poznaniu w 2008 r. to pamiętam nowiutkie Sellenium na ulicy chyba Św. Marcin z mh, wtedy to był dla mnie powiew nowoczesności, a już chyba kilka lat temu zostały wymienione na oprawy LEDowe

A'propos rtęci - dziś właśnie zakończyły służbę 30 letnie oprawy rtęciowe z całej uliczki w ścisłym Centrum...
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Lodzkie2oprawy i 30 gości

cron