[Częstochowa] oświetlenie uliczne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez qba » 3 września 2014, 19:17

Czy te po rusku zamontowane OURW należą do oświetlenia miejskiego?
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez Paweł » 3 września 2014, 19:53

Lampka napisał(a):Znam te trumienki z pierwszej foty, są po drodze, jak się jedzie do Częstochowy :) Przynajmniej one jeszcze stoją.

3 sztuki i jedna OUR-125, dalej już Malagi 2. Ten odcinek będzie przecinać autostrada A1 dlatego je pozostawiono do czasu demontażu tych słupów.

qba napisał(a):Czy te po rusku zamontowane OURW należą do oświetlenia miejskiego?

Nie
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez Lampka » 4 września 2014, 00:50

Paweł napisał(a):3 sztuki i jedna OUR-125, dalej już Malagi 2. Ten odcinek będzie przecinać autostrada A1 dlatego je pozostawiono do czasu demontażu tych słupów.
Nie


Nawet nie wiedziałem... Ale jeszcze chyba się na to tak szybko nie zanosi :P
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez Witeku » 14 września 2014, 20:13

qba napisał(a):Czy te po rusku zamontowane OURW należą do oświetlenia miejskiego?

Kiedyś sporo było tak zamontowanych OURW przy jednej z głównych ulic miasta.
Teraz OURW wyleciały i często jeden z tych wysięgników jest goły
Avatar użytkownika
Witeku
 
Posty: 1916
Dołączył(a): 4 sierpnia 2008, 00:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez jabol79 » 4 lutego 2018, 22:12

Teraz wszędzie popakowali badziewne oprawy ledowe :-/
Rtęć jest GIT.... Bo jest GIT i tyle :P ( chętnie przygarnę wszelkie bezdomne oprawy i źródła światła :) )
Avatar użytkownika
jabol79
 
Posty: 116
Zdjęcia: 49
Dołączył(a): 7 sierpnia 2009, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez neon44 » 4 lutego 2018, 22:42

jabol79 napisał(a):Teraz wszędzie popakowali badziewne oprawy ledowe :-/


"badziewne oprawy ledowe" mają swoje nazwy więc słucham jaki to model :?:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez Luk » 4 lutego 2018, 22:54

jabol79 napisał(a):Teraz wszędzie popakowali badziewne oprawy ledowe :-/


Przynajmniej masz białe światło. Poza tym, większość opraw na diody LED nie jest aż tak badziewna.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez Lampka » 6 lutego 2018, 17:20

Z tym to różnie bywa, zależy od importera / producenta. W Krakowie nowe oprawy ledowe, w które miasto zainwestowało kilka lat wstecz, szybko zaczęły się przepalac i na ich miejsce wracały sodowe ostańce z magazynu.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez oskard » 16 sierpnia 2018, 01:28

Jednak nie wszystko modernizacja wycięła :). Nie myślałem, że przy tak masowej i drobiazgowej wymianie coś jednak ocaleje - i to jaki klasyk :!: Dodatkowo trzeba stwierdzić, że przetrwał nie tylko ostatnią modernizację całego oświetlenia w Częstochowie na malagi, ale także tą w PRL-u, gdy montowano masowo rtęciowe oprawy. Ale widać stało się tak dlatego, że słup znalazł się poza oświetleniem ulicznym i od dawna służy już tylko do dźwigania linii, a oświetlenie pozostało na nim jako nieczynny relikt. Końcowy odcinek ulicy (wjazd w Równoległą) został skasowany i zagrodzony terenem i budynkiem jakiegoś zakładu, ale szczęśliwie słup nie kolidował z niczym i pozostał, znalazłszy się po drugiej stronie ogrodzenia.

Oto ulica Prosta, a dokładnie jej końcowy, zachodni odcinek - mała enklawa przedwojennej zabudowy oderwana od pozostałej części ulicy. Teraz niech przemówią zrzuty:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
A tak wygląda sam wysięgnik (oprawy nie widać) od strony ul. Równoległej:
Obrazek
Obrazek

Gdyby ktoś nie mógł znaleźć z opisu - to dokładnie ten odcinek: https://www.google.pl/maps/@50.7884585, ... authuser=0

A teraz, na koniec kilka słów o tym, jak na nią trafiłem - celowo zostawiam na koniec, żeby ktoś kogo męczą długie wywody mógł sobie pominąć :D. Ale myślę że warto przeczytać, w jakich okolicznościach rodzą się takie odkrycia.

W ostatni weekend miałem trochę wolnej chwili i chęć odpoczynku - jakoś tak bez sprecyzowanego celu zacząłem sobie oglądać na zdjęciach satelitarnych Częstochowę, chciałem przy okazji wypróbowywać nową funkcję - widok 3D. Zacząłem oglądać podwórka kamienic, bo zwykle to mnie najbardziej przyciąga w miastach, a te częstochowskie dawno już zwróciły moją uwagę, bo kształty podwórek i obrysów kamienic są bardzo podobne do warszawskich, do tego sporo studni, toteż od początku mi się spodobały, gdy je kiedyś odkryłem - klimaty jak u mnie; dodatkowo ściany zbudowane z wapienia wyglądają dla mnie niesamowicie :). Po chwili oglądania mało było mi tego co widzę współcześnie i zacząłem szukać jakichś archiwaliów w sieci - chyba pretekstem było sprawdzenie, gdzie kiedyś stał dworzec, bo obecna miejscówka wydawała mi się dziwna, taka wciśnięta na tyły kamienic. No i okazało się, iż rzeczywiście - główny budynek dworca był po drugiej stronie torów - na Piłsudskiego, której oś celowo zresztą została tak wytyczona, że nie stanowi ciągu z Wilsona - odsunięta jest od torów po to, żeby właśnie miejsce na dworcowe budynki było. Jedynym logicznym wytłumaczeniem takiego układu była właśnie lokalizacja dworca dawniej w tym miejscu. No ale wracając do tematu poszukiwań. W poszukiwaniach archiwalnych map trafiłem na ciekawą stronę (polecam przy okazji: https://stareplanymiast.pl/tag/plan-czestochowy/), na której są i mapy, i zdjęcia lotnicze. W końcu wszedłem w to, które jest na 2 stronie, ukazujące rejon ul. Bardowskiego. Przy okazji porównywania ze stanem obecnym okazało się, że obecna al. Wojska Polskiego została wytyczona dopiero w czasach PRL-u, równolegle do istniejącej głównej ulicy (Bardowskiego), pewnie dlatego, że nie dało się już bardziej jej poszerzyć ani włączyć w nową trasę, więc po śladzie ówczesnej Podgórnej przeprowadzili nową arterię. I od tego zaczęło się moje sprawdzanie... Po chwili porównywałem następne ulice i ogólne zmiany na tym osiedlu, sprawdzając cały czas z aktualną satelitą kombinowałem jak wyglądać mogła sieć uliczna przed budową bloków, szczególnie tam gdzie wojenne zdjęcie nie objęło zasięgiem. No i wreszcie dostrzegłem intrygująco usytuowaną (bo na ukos do wszystkiego wokół) enklawę starych domków, przez której środek przechodzi uliczka licująca się z osią nieodległej Prostej, zaczynającej się dobre pół kilometra stąd, od al. WP przy kładce. Po przybliżeniu widoku tego okrawka pokazała się nazwa - Prosta. Czyli jak nic - oderwany od całości relikt ulicy... I od razu pojawiła się myśl, dosłownie brzmiąca, że warto tu wylądować na gsv, bo takie relikty z kilkoma domami czasem mógł ktoś przeoczyć i może wisieć tam jakaś OŻk :?: Właśnie taka oprawa przyszła mi do głowy, a przecież mogły tam ocaleć inne stare oprawy, najprędzej jakieś rtęciowe, np. typowe dla Częstochowy trumienki. Po włączeniu gsv ukazał się bielutki betoniak z malagą... czyli i tu dotarli, ech :|. Ale coś w tle, niby to w liściach, miało jakiś przyciągający, znajomy kształt, który już chyba na stałe mam wkodowany w głowie, i gdy go kątem oka dojrzę od razu zapala się lampka i sygnał, jak w czujnikach przy wejściach do sklepu :D. Po przybliżeniu tego "dziwnego liścia" wszystko stało się jasne :).
Czasem tak jest, że zaczyna się zgłębiać jakiś temat, a potem niespodziewanie i przypadkiem odkryje się coś z innej dziedziny, czego usilnie szukając by się nie znalazło :D.

Czyli wniosek - dobrze jest czasem różne relikty starych osiedli sprawdzać, takie które straciły łączność z resztą sieci ulicznej i zostały przeznaczone w PRL-u do zaorania, bo w takie miejsca zwykle celowo nie inwestowano, albo ich pozostałości usuwano niedbale i niedokładnie, jak tutaj ten ślad po dawnym oświetleniu. Rozglądajcie się po okolicy - w chyba niemal każdym większym mieście znajdą się miejsca, gdzie okolica zupełnie zmieniła charakter, a po dawnym jej wyglądzie ocalały jakieś grupki domów - zwykle dla nich wieszano na linii konsumenckiej oświetlenie, bo w czasach opraw żarowych rzadko oświetlano puste ulice, nawet jak stanowiły ważną arterię. Oświetlenie przyciągała zabudowa, im liczniejsza była, tym większy pewniak, że na słupach oprócz izolatorów były też latarnie, no bo w czasach deficytu wszystkiego pojedynczym domom nie robiono przecież takiego luksusu na koszt państwa :).
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Częstochowa] oświetlenie uliczne

Postprzez trojmiejski » 19 listopada 2018, 11:46

Zdjęcie z 2006 roku ze sporą ilością OURW:
http://www.czgk.pl/details.php?image_id=30607
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości